Strona główna 0_Slider Radny PiS chce zmiany w nazwie ulicy kard. Wyszyńskiego. Prezydent odpowiada

Radny PiS chce zmiany w nazwie ulicy kard. Wyszyńskiego. Prezydent odpowiada

15

W niedzielę do grona błogosławionych Kościoła katolickiego dołączył kard. Stefan Wyszyński. Jeszcze przed uroczystością beatyfikacyjną, jeden ze świdnickich radnych wystąpił do władz miasta z propozycją, aby zmienić nazwę ulicy na „Błogosławionego ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego”. Do pomysłu radnego odniosła się prezydent Świdnicy.

W niedzielę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski w latach 1948–1981, nazywanego Prymasem Tysiąclecia. Podczas nabożeństwa z udziałem najwyższych władz państwowych – prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu oraz członków rządu – odczytany został list List Apostolski, w którym papież Franciszek wpisał kard. Wyszyńskiego w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego.

kard. Stefan Wyszyński (fot. Instytut Prymasowski)

Wyprzedającą uroczystości beatyfikacyjne, z wnioskiem do władz Świdnicy zwrócił się radny Andrzej Ora. – W związku z przypadającą na 12 września 2021 roku uroczystością beatyfikacji ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego proszę o (…) zmianę tablic informacyjnych w całym ciągu ulicy tak, by nazwa ulicy brzmiała „Błogosławionego ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego” – stwierdził radny w złożonej interpelacji. – Na dzień beatyfikacji proszę udekorować ulicę ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego flagami, by podkreślić ważność tego historycznego wydarzenia dla mieszkańców Świdnicy – dodał Ora.

Do wniosku radnego ustosunkowała się prezydent Świdnicy. – Propozycję zmiany nazwy ulicy kard. Stefana Wyszyńskiego na ulicę Błogosławionego Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego opiniuję negatywnie. Zmiana nazwy ulicy kard. Stefana Wyszyńskiego nie znajduje uzasadnienia, zwłaszcza, że pociągnęłaby ze sobą nie tylko koszty wymiany dokumentów przez osoby fizyczne i firmy znajdujące się przy tej ulicy, ale przede wszystkim ogrom formalności do załatwienia. Na dzień 1 września 2021r. na ulicy kard. Stefana Wyszyńskiego zameldowanych jest 493 osoby oraz zarejestrowanych jest 20 działalności gospodarczych – stwierdziła w udzielonej odpowiedzi Beata Moskal-Słaniewska.

Prezydent ustosunkowała się też do kwestii udekorowania ulicy flagami. – Brak jest możliwości dekoracji miasta flagami poza najważniejszymi dniami Świąt Państwowych tj. 1-3 maja, 11 listopada przypadającymi w 2021 r., ze względu na bardzo ograniczone środki finansowe na fiagowanie miasta Świdnica w 2021 r. – wyjaśniła Moskal-Słaniewska.

Ulica kardynała Stefana Wyszyńskiego nosi swoje obecne imię od 1992 roku, wcześniej była to ulica Władysława Hibnera.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPo raz siódmy uczcili pamięć Wiesia Kułakowskiego [FOTO]
Następny artykułNietoperz w dziecięcym wózku, nieostrożne porządki na strychu i mandat za niesprzątanie po pupilu. Interwencje straży miejskiej