Strona główna 0_Slider Pola Nadziei: tysiące żonkili posadzą na placu Grunwaldzkim, by przypomnieć o idei...

Pola Nadziei: tysiące żonkili posadzą na placu Grunwaldzkim, by przypomnieć o idei pomagania

1

W symbolicznym geście dla chorych ich rodzin oraz po to, by promować ideę niesienia pomocy, z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum w Świdnicy znów zostanie posadzone Pole Nadziei. W ubiegłym roku z powodu pandemii akcja miała charakter wirtualny, tym razem sadzonki kwiatów trafią do ziemi na placu Grunwaldzkim.

Zdjęcie z akcji sadzenia żonkili w 2019 roku.

Żonkile są symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową, symbolizują triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku jesienią,  w geście solidarności z osobami znajdującym się w terminalnym okresie choroby nowotworowej, w wielu miejscach na świecie, tysiące ludzi sadzi żonkile, propagując zasady opieki paliatywnej poprzez edukację społeczną oraz kwestując na rzecz hospicjów.

Ogólnopolska Kampania Pól Nadziei rozpoczyna się jesienią uroczystym tworzeniem pól, ogrodów lub kwietników żonkilowych w wielu miastach w Polsce. Żonkile są sadzone przez gości honorowych, wolontariuszy hospicyjnych oraz młodzież i dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów czy liceów. W Świdnicy akcja miała już trzy edycje. Niestety, w 2020 roku kwiaty nie wyrosły. Z powodu pandemii Hospicjum zdecydowało się na działania w przestrzeni wirtualnej. Kilkadziesiąt szkół i przedszkoli z całego powiatu świdnickiego przygotowało prace plastyczne z wyobrażeniem żonkili, a zdjęcia złożyły się na opublikowaną na portalu społecznościowym galerię. Przeprowadzona została również licytacja darów, dzięki której udało się pozyskać ponad 6 tysięcy złotych. Do wirtualnej puszki wpadło ponad 1000 złotych. Wszystkie środki zostały wykorzystane na zakup sprzętu dla podopiecznych Hospicjum.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum od ponad 27 lat opiekuje się osobami w terminalnej fazie chorób nowotworowych w domach. Swoim zasięgiem obejmuje powiat świdnicki, zapewniając fachową pomoc pielęgniarską, lekarską, a także sprzęt medyczny. Hospicjum utrzymuje się z dotacji samorządów oraz z datków darczyńców.

Akcja sadzenia żonkili zaplanowana jest na 11 października o godzinie 11.00. Miejsce: plac Grunwaldzki w Świdnicy.

/red./

Poprzedni artykułMetalowe półki do szaf biurowych i nie tylko
Następny artykułPilnie potrzebny dom stały lub tymczasowy!