Strona główna 0_Slider Kolej dużych prędkości na Dolnym Śląsku. Trwają konsultacje społeczne, w poniedziałek spotkanie...

Kolej dużych prędkości na Dolnym Śląsku. Trwają konsultacje społeczne, w poniedziałek spotkanie w Świdnicy

7

Kilka dni temu rozpoczęły się konsultacje społeczne prowadzone w gminach, przez teren których miałaby przebiegać planowana linia kolejowa, stanowiąca element przyszłej sieci kolei dużych prędkości. W Świdnicy konsultacje odbędą się w najbliższy poniedziałek. Ponad 60-kilometrowa trasa miałby prowadzić z Żarowa, przez Świdnicę i Wałbrzych, w kierunku granicy polsko-czeskiej. Spółka Centralny Port Komunikacyjny zleciła projektantom m.in. wyznaczenie przebiegu nowej linii, oszacowanie kosztów inwestycji, a także rozważenie zasadności budowy podziemnej stacji kolejowej w Świdnicy.

Modernizacja istniejących i budowa nowych linii kolejowych dla potrzeb kolei szybkich prędkości związana jest z planowaną budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wstępne założenia dotyczące przebiegu kolei dużych prędkości na Dolnym Śląsku przewidują, że na odcinku od Wrocławia do Żarowa linia będzie przebiegać w tym samym miejscu co obecnie. Od Żarowa linia miałaby jednak zostać poprowadzona przez Świdnicę, Wałbrzych, a następnie w kierunku Lubawki i granicy państwa, gdzie połączyłaby się z odpowiednikiem szybkich kolei po stronie czeskiej. Zgodnie z założeniami projektowymi prędkość pociągów na nowe linii ma wynosić do 250 km/h, dzięki czemu pokonanie trasy ze Świdnicy do Warszawy miałoby zająć 2 godziny 25 minut.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku ogłoszony został przetarg na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego obejmującego budowę nowych linii kolejowych prowadzących z Żarowa do Świdnicy – z pominięciem Jaworzyny Śląskiej, a także ze Świdnicy w kierunku Lubawki oraz dalej do granicy polsko-czeskiej w okolicy miejscowości Královec. Ostatecznie podjęto decyzję, że przygotowaniem studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), czyli kluczowej dokumentacji przedprojektowej, zajmie się spółka BBF z Poznania, która zaoferowała realizację tego zadania za 18 mln 548 tys. złotych brutto.

Do zadań firmy należeć będzie przygotowanie kilku wariantów przebiegu nowych linii, analizując przy tym szereg czynników, takich jak m.in. czas podróży, wpływ na środowisko przyrodnicze, poprawa mobilności i dostęp społeczeństwa do transportu kolejowego. Wykonawca studium będzie też musiał uwzględnić kwestię budowy niezbędnej infrastruktury. – Dla przejścia przez obszar śródmieścia Świdnicy będzie się to wiązało z koniecznością przeanalizowania wariantów podziemnej stacji kolejowej i odcinków tunelowych linii kolejowych na obu podejściach do niej. Również na odcinku Wałbrzych – Lubawka przewidywane są odcinki tunelowe – we wszystkich wariantach – zaznaczono w materiałach spółki Centralny Port Komunikacyjny.

mat. CPK

Według harmonogramu pierwsze roboty budowlane miałyby ruszyć w 2023 roku. Najpierw jednak konieczne będzie przygotowanie wymaganej dokumentacji, a także przeprowadzenie konsultacji społecznych. Podczas organizowanych w najbliższych dniach spotkań przedstawiciele wykonawcy opowiadać będą m.in. o planowanych wariantach tras i potencjale komunikacyjnym regionu.

Po zebraniu wszystkich informacji i uwzględnieniu uwarunkowań projektowych na przełomie marca i kwietnia planowane są kolejne konsultacje, podczas których zostaną zaprezentowane 3 możliwe warianty przebiegu linii. Po następnej analizie, we wrześniu 2022 roku zostanie przedstawiony jeden wariant inwestorski, który zostanie poddany decyzji środowiskowej.

Informacje o pracach nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym dostępne są na stronie internetowej spółki Centralny Port Komunikacyjny.

Harmonogram konsultacji społecznych dot. projektu CPK Żarów – Świdnica – Wałbrzych – granica państwa:

nazwa jednostki samorządu terytorialnego data konsultacji godzina konsultacji lokalizacja konsultacji
Miasto Świdnica 27.09.2021 16.00 Urząd Miejski – sala USC
Gmina Świdnica 27.09.2021 19.30 Witoszów Dolny – świetlica wiejska
Gmina Czarny Bór 28.09.2021 16.00 Biblioteka+ Centrum Kultury w Czarnym Borze
ul. Sportowa 43, 58-379 Czarny Bór
Gmina Lubawka 28.09.2021 19.30 Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lubawce, ul. Kamiennogórska 19, 58-420 Lubawka
Gmina Żarów 29.09.2021 16.00 Sala widowiskowo-sportowa,  ul. Armii Krajowej 60A w Żarowie
Gmina Kamienna Góra 29.09.2021 19.30 Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Kamienna Góra w Krzeszowie , ul. Kalwaria 1
Miasto Kamienna Góra 30.09.2021 16.00 Sala Gimnastyczna , ul. Lubawska 8

/mn/

Poprzedni artykułWalczymy z groźnym beniaminkiem [RELACJA LIVE]
Następny artykułKtóre OSP najlepsze? Strażackie zmagania w Grodziszczu [FOTO]