Strona główna Artykuł sponsorowany Jak się przygotować do zakupu własnego mieszkania?

Jak się przygotować do zakupu własnego mieszkania?

0

Nieruchomości na sprzedaż znajdziesz na rynku pierwotnym i wtórnym. Tysiące możliwości przyprawia o zawrót głowy. Jak wybrać odpowiednie mieszkanie?

Kupno nieruchomości to poważna decyzja. Mieszkania na sprzedaż są wszędzie i łatwo poczuć się przytłoczonym samą liczbą opcji! Jednak, gdy poświęcisz swój czas i zaplanujesz działania z wyprzedzeniem, znalezienie idealnego miejsca może być o wiele łatwiejsze. O co zapytać sprzedawców? Jak upewnić się co do dokumentacji?

Kupno mieszkania — od czego zacząć?

Przede wszystkim powinieneś zdecydować czy decydujesz się na zakup u dewelopera (rynek pierwotny) czy na rynku wtórnym. Bez względu na to, czy będzie to mieszkanie lub dom, warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Wielkość mieszkania. Jaka powinna być wielkość mieszkania i liczba pokoi? Przy zakupie domu należy pamiętać zarówno o względach krótko-, jak i długoterminowych. Myśl strategicznie uwzględniają np. plany na przyszłość i powiększenie rodziny.

Dostępne środki finansowe. Domy na sprzedaż, ale także mieszkania, wystawiane są w różnych cenach, które zależą od kilku czynników. Niezależnie od tego musisz podjąć decyzję o sfinansowaniu zakupu. Często pada na kredyt hipoteczny, a do tego przydatne będzie udział własny (najlepiej na poziomie 20%). Mieszkania deweloperskie, jak i te z rynku wtórnego wymagać będą wykończenia lub remontu.

Dodatkowe koszty, czy bierzesz je pod uwagę? Opłaty notarialne, podatki od czynności cywilnoprawnych, koszty sądowe i prowizje brokerskie to tylko niektóre z wydatków, które należy uwzględnić przy ustalaniu budżetu na zakup nieruchomości. Są to jedne z najbardziej kluczowych wydatków, które zwykle trzeba ponieść.

Poszukiwania idealnego mieszkania

Początkowe fazy znalezienia i wprowadzenia się do mieszkania swoich marzeń zaczynają się od przeszukania lokalnych witryn ogłoszeniowych. Musisz dokładnie ocenić, czasami setki nieruchomości przed wybraniem kilku, kilkunastu, a nawet tylko jednej lub dwóch, które odpowiadają Twoim potrzebom i budżetowi.

Poza portalami warto zajrzeć na targi mieszkaniowe organizowane w Twoim mieście. Jest to wydarzenie, które skupia wielu, nawet nieznanych Ci wcześniej deweloperów. Dużą zaletą jest możliwość porozmawiania z przedstawicielami, zobaczenia dostępnych ofert, a nawet uzyskania rabatów na zakup nieruchomości. Z jednej strony poświęcisz kilka godzin swojego czasu, a z drugiej uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Warto wybrać się na tego rodzaju targi.

Zaufany pośrednik w obrocie nieruchomości. Mieszkania na sprzedaż od dewelopera często oferowane są tylko przez inwestora. Niemniej jednak osoby, które związane są z rynkiem nieruchomości tzw. pośrednicy, to osoby, które są najlepiej zorientowane w sytuacji. Pomogą, doradzą, a za niewielką prowizję zajmą się znalezieniem apartamentu, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Jeśli nie masz czasu na przeglądanie tysięcy ogłoszeń, warto postawić na człowieka, który żyje z tego zajęcia. To nie tylko wygodne, ale i praktyczne — pośrednik wie, na co zwrócić uwagę i jak komunikować się ze sprzedawcą. Dla niego to „enta” nieruchomość, dla Ciebie być może pierwsza.

Przygotuj się na wymarzone mieszkanie!

Znalezienie nieruchomości, która będzie Twoim domem może być trudne. Nie warto jednak rezygnować z tego pomysłu i przenieść się na swoje. Apartamenty od deweloperów bywają tańsze od tych z rynku wtórnego. Poza tym masz do dyspozycji nowy obiekt, który dysponuje wieloma udogodnieniami w standardzie: widny, parking podziemny czy strefa zielona wokół obiektu. Jeśli samodzielne znalezienie mieszkania może być dla Ciebie wyzwaniem, zdaj się na wsparcie pośrednika, który będzie Twoją prawą ręką — znajdzie, doradzi, a nawet pomoże w negocjacjach.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach w kraju, województwie i powiecie świdnickim
Następny artykułSłupek znowu oberwał. Kierowca taksówki ukarany mandatem