Strona główna 0_Slider Eugeniusz Kępa dołączy do grona Honorowych Obywateli Świdnicy? Mistrz cukiernictwa otwierał serce...

Eugeniusz Kępa dołączy do grona Honorowych Obywateli Świdnicy? Mistrz cukiernictwa otwierał serce dla potrzebujących

1

Eugeniusz Kępa, mistrz cukiernictwa znany ze wspaniałych wypieków, a także ogromnego serca i zaangażowania w życie miasta, został zgłoszony do tytułu Honorowego Obywatela Świdnicy. Z kolei do grona zasłużonych dla Świdnicy mają wkrótce dołączyć Mariola Szaciło-Mackiewicz oraz Zdzisław Grześkowiak.

Mariola Mackiewicz, Eugeniusz Kępa, Zdzisław Grześkowiak

Eugeniusz Kępa urodził się w nieodległej Lutomi, ale całe życie był związany ze Świdnicą. Szlify cukiernicze zdobywał u innej legendy świdnickiego cukiernictwa, Władysława Chojeckiego. Terminował w istniejącej od 1945 roku cukierni przy ul. Długiej 23, tu zdobył tytuł mistrza w zawodzie. Po powrocie z wojska przejął zaniedbany wówczas zakład i przez lata zmieniał go, budując markę opartą na jakości, wspaniałym smaku i własnych recepturach. Cały czas towarzyszyła mu żona Jadwiga, z którą łączy go wielka miłość i wzajemny szacunek. Doczekali się dwojga dzieci, syn jest cenionym lekarzem.

Przez lata państwo Kępowie angażowali się w pomoc charytatywną. Wspierali kluby sportowe (pan Eugeniusz w młodości pasjonował się piłką nożną i grywał na pozycji bramkarza), stowarzyszenia działające na rzecz dzieci, szkoły, przedszkola. Eugeniusz Kępa był pierwszym darczyńcą, który zaufał wówczas 16-letniemu Markowi Michalakowi i wręczył środki na organizację Mikołaja dla ubogich i niepełnosprawnych dzieci. Marek Michalak założył później Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych Serce i przez dwie kadencje pełnił urząd Rzecznika Praw Dziecka. Od początku państwo Kępowie angażowali się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a ich torty w kształcie serca były licytowane za wysokie stawki. Zresztą żadna ważna uroczystość nie mogła się obejść bez tortów pana Eugeniusza. Wypieki uświetniały ważne rocznice, jubileusze czy spotkania.

Eugeniusz Kępa został w 2001 roku uhonorowany Orderem Uśmiechu, a oboje małżonkowie otrzymali od Rzecznika Praw Dziecka państwowe odznaczenie „Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka – Infantis dignitatis defensori”. Znany ze wspaniałych wypieków oraz ogromnego serca i zaangażowania w życie miasta Eugeniusz Kępa ma wkrótce otrzymać kolejne szczególne wyróżnienie.

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy, która została zwołana na 1 października, radni zajmą się uchwałą w sprawie nadania Eugeniuszowi Kępie tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy”. Z takim wnioskiem wystąpiła Fundacja Wspierania Sportu „Łączy nas Football”, a propozycję poparła poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka, senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska oraz świdnicka spółka PASOL-PACO.

Od 2002 roku Rada Miejska w Świdnicy nagrodziła tytułem Honorowego Obywatela dziewięć osób szczególnie zasłużonych dla miasta. Otrzymali je: Claus Wilhelm Hoffmann (były burmistrz Biberach), ks. Kazimierz Jandziszak, Roman Pasyk, Dorota Świeniewicz, bp Ignacy Dec, Stanisław Kotełko, ks. Jan Bagiński, harcmistrz Teresa Słupianek, a także prof. Marcin Drąg.

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej podjęte zostaną również uchwały w sprawie nadania dwóch tytułów „Zasłużony dla Miasta Świdnicy”. Wyróżniona ma zostać Mariola Szaciło-Mackiewicz, polonistka z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, która niedawno otrzymała nagrodę prezydent Świdnicy za całokształt działalności w zakresie upowszechniania kultury. Z wnioskiem o włączenie jej do grona zasłużonych dla miasta wystąpiła Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy.

Zdzisław Grześkowiak (po lewej) i Tomasz Hrynacz podczas świdnickiego Festiwalu Literacko-Artystycznego

Uhonorowany ma zostać również Zdzisław Grześkowiak, polonista z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, niezwykle lubiany i ceniony przez młodzież, który angażował się w organizowanie wielu świdnickich wydarzeń literackich. O przyznanie mu tytułu „Zasłużonego dla Świdnicy” wystąpiło I LO.

Wszystkie złożone wnioski zostały pozytywnie zaopiniowane przez zespół radnych, a także spełniają wymogi formalne zawarte w statucie Miasta Świdnica.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPodziel się książką! W Świdnicy stanęły plenerowe biblioteczki [FOTO]
Następny artykułPaweł Fajdek odwiedził Świebodzice