Strona główna 0_Slider Podziękują za plony podczas gminnych dożynek

Podziękują za plony podczas gminnych dożynek [PROGRAMY]

0

W Jagodniku, Białej, Szymanowie, Jaworzynie Śląskiej, Strzegomiu i Łażanach obchodzone będą tegoroczne, gminne święta plonów. W najbliższy weekend dożynki organizują gminy Świdnica, Marcinowice, Dobromierz oraz Jaworzyna Śląska. Przedstawiamy programy uroczystości.

Biała – gmina Marcinowice

W sobotę, 28 sierpnia dożynki gminy Marcinowice po raz pierwszy w historii zagoszczą w malowniczej miejscowości Biała u podnóża Ślęży. Część oficjalna rozpocznie się o godzinie 13.00 mszą świętą w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Białej, po której na boisko przejdzie uroczysty korowód dożynkowy. W części artystycznej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Jubilat z regionalnymi tańcami oraz występem mażoretek. Na scenie zaprezentuje się również zespół ludowy Akacjowe Śpiewule. Tradycyjnie podczas Święta Plonów wręczone zostaną honorowe odznaczenia “Zasłużony dla rolnictwa” przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Muzyczną rozrywkę już od godziny 17.00 zapewnią artyści w trzygodzinnym programie z największymi przebojami muzyki disco polo. Zabawę taneczną do późnych godzin wieczornych zagwarantuje zespół Walter Band.

W malowniczej scenerii każdy znajdzie coś dla siebie. O podniebienia uczestników zadbają sołectwa, koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia z Gminy Marcinowice. Rozstrzygnięte zostaną również konkursy: „Wieniec dożynkowy”, „Najpiękniej zaaranżowane stoisko” oraz „Przydomowa dekoracja dożynkowa w Białej”. W strefie zabawy na dzieci czekać będzie siedem dmuchanych zamków i zjeżdżalni, stoisko z zabawkami, lody, gofry, a także stanowiska edukacyjne Nadleśnictwa Miękinia i Świdnica. Swój historyczny sprzęt rolniczy zaprezentuje Pan Zbigniew Walczak z Marcinowic, który udostępni do zwiedzania odrestaurowane ciągniki, w tym słynnego Lanz Bulldoga.

Dla rolników uruchomiona zostanie strefa agro, gdzie porad i konsultacji udzielać będą przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zaprezentują się również firmy z produktami branży rolnej.

Na miejscu wydarzenia stanie mobilny punkt szczepień, w którym każdy chętny będzie miał możliwość zaszczepienia się bez rejestracji jednodawkowym preparatem. Organizacją Mobilnego Punktu Szczepień zajmuje się Koło Gospodyń Wiejskich w Białej. Mieszkańcy Gminy Marcinowice będą mieli także okazję do skorzystania z Punktu Spisu Powszechnego, na którym pracownicy urzędu gminy pomogą dokonać wszelkich formalności.

Szymanów – gmina Dobromierz

Również 28 sierpnia dziękować za tegoroczne plony będą rolnicy z gminy Dobromierz. Dożynki gminne odbędą się w tym roku w Szymanowie i rozpoczynają się o godz. 14.00 Mszą Św. Polową, poprzedzoną przejściem barwnego korowodu z wieńcami dożynkowymi. Po zakończonej liturgii o godz. 15.45 nastąpi uroczyste otwarcie Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego. Tuż po tym wydarzeniu na scenie zaprezentuje się Ludowo-Estradowy Zespół Mokrzeszów, zespoły folklorystyczne DOBROMIERZANIE i ŚWIEBODZICZANIE oraz „Kabaret od 0 do 99”. Gwiazdą wieczoru będzie zespół B-QLL.

Imprezie towarzyszyć będą konkursy z nagrodami na „Najpiękniejszą dożynkową dekorację posesji” i „Dożynkowy wypiek” oraz zabawa taneczna przy muzyce zespołu WÓJCIKI. Sołectwo Szymanów wraz z Parafią Dobromierz zapraszają na degustację produktów lokalnych w tym m.in. ciast, pierogów, bigosu, czy dań z grilla. Nie zabraknie stoisk z rękodziełem, miodem prosto z pasieki, czy też atrakcji dla dzieci, gier i zabaw sportowych oraz dmuchanych zamków.

Jaworzyna Śląska

W najbliższą sobotę, 28 sierpnia święto plonów obchodzić będą także mieszkańcy gminy Jaworzyna Śląska. Dożynki odbędą się na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej. Impreza rozpocznie się o godz. 14.00 polową mszą świętą w intencji rolników. Po mszy odbędzie się część oficjalna z udziałem władz gminy, zaproszonych gości oraz delegacji naszych miast partnerskich: Teplic nad Metui (Czechy) oraz Pfeffenhausen (Niemcy).

Tradycyjnie nie zabraknie przepięknych stoisk dożynkowych przygotowanych przez sołectwa, bogatych w wyroby gastronomiczne oraz ludowe rzemiosło. Rozegrany zostanie też tradycyjny Turniej Wsi, a komisja powołana przez organizatorów wyłoni najpiękniejsze stoisko dożynkowe i nagrodzi najsmaczniejsze oraz najciekawsze potrawy znajdujące się na dożynkowych straganach.

W programie zaplanowano także występy zespołów ludowych – zaprezentują się „Jaworzynianie” z Jaworzyny Śląskiej oraz „Goczałkowianie” z Goczałkowa. O godzinie 18:00 wystąpi na scenie „Lady Folk”, wokalistka wykonująca utwory disco-polo, między innymi o tematyce ludowej. Wieczorem dla spragnionych rozrywki rozpocznie się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Stan Band”, która potrwa do północy. Do dyspozycji najmłodszych przygotowane zostaną urządzenia rozrywkowe, dmuchańce, euro-bunje, karuzela oraz specjalne zabawy i animacje.

Jagodnik – gmina Świdnica

W niedzielę, 29 sierpnia za tegoroczne plony dziękować będą rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i pszczelarze z gminy Świdnica. Korowód dożynkowy rozpocznie się na 15 min przed Mszą św. polową na boisku sportowym w Jagodniku, której początek przewidziano na godz. 13.00.

Podczas dożynek nie zabraknie atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Na scenie wystąpią: Ludowo-Estradowy Zespół „Mokrzeszów”, „Mażoretki” z Pszenna, a na godz. 16.00 zaplanowano występ gwiazdy tegorocznego święta plonów – zespołu AFTER PARTY. Odbędą się także konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy i stragan dożynkowy.

Podczas Dożynek Gminnych w Jagodniku, w niedzielę 29 sierpnia do dyspozycji mieszkańców będą rachmistrzowie spisowi. Pracę rozpoczną po zakończeniu mszy świętej i dyżurować będą do godz. 17.00. Ponadto w godz. 13.00-17.00 podczas dożynek gminnych w Jagodniku prowadzone będą szczepienia przeciw COVID-19. Z akcji szczepień jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson mogą skorzystać zarówno mieszkańcy gminy Świdnica jak również przyjezdni turyści. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Wystarczy dowód osobisty.

Strzegom

Łażany – gmina Żarów

11 września w Łażanach odbędą się dożynki gminy Żarów. Starostami tegorocznych Dożynek będą Kamila Madej i Jarosław Tomaszewski.

W programie uroczystości przewidziano:
13:00 Msza święta w Kościele pw. Bożego Ciała w Łażanach
14:00 przejście w korowodzie dożynkowym do Parku w Łażanach
14:30 Przywitanie – Obrzęd przekazania chleba
15:00 – 18:00 Przegląd Zespołów Wiejskich
18:00… Zabawa taneczna

Na wszystkich przybyłych gości będą czekały także: stoiska gastronomiczne z domowymi wypiekami, produktami regionalnymi i innymi smakołykami, atrakcje dla dzieci – zabawy i dmuchańce, mobilny punkt szczepień przy świetlicy wiejskiej dostępny w godz. 13:00 – 18:00, mobilny punkt spisowy, punkt konsultacyjno- informacyjny programu „Czyste powietrze”.

/opr. mn/

Poprzedni artykułŚwiebodzice. Opłaty za wywóz śmieci pójdą w górę
Następny artykułSiedlimowice pachnące chlebem, czyli Festiwal Mąki po raz piąty!