Strona główna 0_Slider Miasto dołoży ponad milion złotych do odbudowy altany w Parku Młodzieżowym. Wybrany...

Miasto dołoży ponad milion złotych do odbudowy altany w Parku Młodzieżowym. Wybrany droższy wykonawca

12

Urząd Miejski w Świdnicy informuje o wyłonieniu wykonawcy odbudowy zabytkowej altany w Parku Młodzieżowym. Pierwszy przetarg unieważniono ze względu na zbyt wysokie ceny, oferowane przez wykonawców. W drugim przetargu kwoty również przewyższały plan miasta. Zapadła decyzja o dołożeniu 1 145 600 zł i wyborze droższej oferty.

opr. Autorskie Biuro Projektów „A” S.C. Anna Baran Witold Baran

Przypomnijmy, drewnianą altanę na kamienno-ziemnym podwyższeniu wybudowano w 1875 roku na gruzach Fleszy Ceglanej. Na cześć podpułkownika Riebla, radnego miejskiego i inicjatora zakładania terenów zielonych w miejscu zlikwidowanego zewnętrznego pasa świdnickich fortyfikacji, parkowy belweder nazwano Riebelshöhe. Przez ponad 100 lat był to jeden z ciekawszych obiektów architektonicznych miasta. Charakterystyczna konstrukcja przetrwała do XXI wieku. W roku 2005 ogrodzono ją wysokim płotem, a w 2007 rozebrano. Obiekt był w tak złym stanie technicznym, że w każdej chwili mógł runąć. Od tego czasu, o tym, jak altana wraz z otaczającym ją założeniem parkowym wyglądała w czasach swojej świetności, można było się przekonać wyłącznie z archiwalnych zdjęć oraz ilustracji na dawnych kartkach pocztowych.

Ze względu na zbyt wysoką cenę zaoferowaną przez wykonawców, Urząd Miejski w Świdnicy w pierwszym przetargu na początku lipca podjął decyzję o unieważnieniu zamówienia na odbudowę zabytkowej wieżyczki stanowiącej centralny punkt Parku Młodzieżowego, a także sąsiadującej z nią parkowej fontanny.

Do drugiego przetargu stanęły te same firmy, proponując diametralnie inne ceny. REMECO chce odbudować altanę za 3 345 600 zł, a “Stańczyk” za 2 962 900 zł. Tymczasem miasto informuje, że na sfinansowanie zamówienia zamierza przeznaczyć 2 200 000 zł. Oferty zostały otwarte 2 sierpnia.Dzisiaj Urząd Miejski informuje o wyborze droższej oferty i dołożeniu ponad miliona złotych. Dlaczego droższa? Wyjaśnienia w oficjalnym komunikacie nie ma. Jeden z dyrektorów tłumaczy powód dołożenia pieniędzy, ale nie wskazuje źródła środków:  – Niestety dynamicznie zmieniające się ceny materiałów budowlanych oraz kosztów pracy postawiła nas przed trudną decyzją. Albo zrezygnować z jej realizacji albo dodać brakujące pieniądze z budżetu miasta w celu jej wykonania. Wybraliśmy wariant drugi, ponieważ wiemy, że wielu mieszkańców miasta czeka z utęsknieniem na powrót altany do Parku Młodzieżowego. Ponadto, jej odbudowa dopełni obraz całości prac wykonanych do tej pory w parku w ramach jego rewitalizacji – mówi Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miasta.

Prace zrealizuje Remeco, który, jak podaje magistrat, wykonał w naszym mieście kilka inwestycji. Ostatnią ich realizacją była przebudowa pawilonu przy ul. Malinowej, gdzie powstało wielopokoleniowe centrum służące mieszkańcom świdnickiej dzielnicy Kraszowice, mieszczące filię miejskiej biblioteki oraz klub seniora.

„Projekt przewiduje odbudowę tarasu widokowego wraz z altaną, fontanną kaskadową znajdującą się w korpusie tarasu, a także przebudową fontanny wolnostojącej. Przewidziano również montaż oświetlenia, budowę balustrad oraz odbudowę schodów prowadzących do altany. Dopełnieniem będą nowe nasadzenia drzew i krzewów. Autorem projektu jest Autorskie Biuro Projektów “a”, które uzyskało wszelkie niezbędne zgody od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przypomnijmy, że część nakładów sfinansowana będzie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pozostali oferenci mają 5 dni na złożenie ewentualnych odwołań. Podpisanie umowy przewidziane jest na początku września.” – czytamy na stronie miasta.

Czekamy na odpowiedź ws. zwiększenia puli na odbudowę oraz wyboru droższej oferty.

/asz/

Poprzedni artykułLegalizacja dokumentów – na czym to polega?
Następny artykułStartuje Strzegom Summer Tour