Strona główna 0_Slider Świdnicki biskup senior na Jasnej Górze: panuje empatia do losu zwierząt, a...

Świdnicki biskup senior na Jasnej Górze: panuje empatia do losu zwierząt, a brakuje empatii do poczętych dzieci

13

Musimy się obronić przed przewrotną ideologią gender i błędnym ekologizmem, gdzie miejsce Boga zajmuje człowiek, a miejsce człowieka zajmują zwierzęta, gdzie panuje empatia do losu zwierząt, a brakuje empatii do poczętych dzieci – mówił biskup senior Ignacy Dec w trakcie homilii wygłoszonej na Jasnej Górze z okazji XXX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

Chrześcijaństwo jest dzisiaj najbardziej prześladowaną religią w świecie – wskazywał w swoim kazaniu bp Ignacy Dec. Jak stwierdził, w wielu krajach Europy Zachodniej, a ostatnio również w Polsce, wyraźnie wzmogły się ataki na wartości chrześcijańskie. – Obserwatorzy tych procesów wyraźnie odczytują to jako próbę osłabienia a nawet obalenia cywilizacji chrześcijańskiej. Procesowi temu sprzyja słabość chrześcijaństwa w krajach zachodnich, zapaść demograficzna Zachodu i napływ imigrantów z inną kulturą i religią – mówił.

Biskup senior podkreślał, że „niestety w ten demontaż chrześcijaństwa włączają się też, świadomie lub mniej, ludzie Kościoła o orientacji lewicowej a w praktyce wyraża się to w naruszaniu fundamentów chrześcijańskiej kultury europejskiej”. Jak wyjaśniał „w nauce zastępuje się prawdę – ideologią, w etyce milczy się o prawym sumieniu i o prawie naturalnym jako źródle prawa stanowionego i prawego postępowania, walkę klas zastępuje się walką płci, w sztuce odchodzi się od wartości piękna a w religii zapomina się o prawdziwym celu postępowania i całego ludzkiego życia”.

Może martwić nas to, że w procesy te dają się wciągać także niektórzy katolicy z tzw. Kościoła otwartego wspomagani przez obecnych w mediach, zwłaszcza na portalach internetowych, dyżurnych teologów duchownych i świeckich. Wiemy, że wiele osób z życia publicznego stało się dziś zakładnikami liberalnych mediów, gdzie często mówi się o prawdzie, ale nie mówi się prawdy, gdzie mówi się o demokracji a jej się zaprzecza, w słowach i czynach, gdzie mówi się o wolności, a rozumie się ją jako wolność od obowiązków, od powinności dyktowanej przez sumienie, od nakazów i zakazów pochodzących od Boga – mówił biskup.

Bp Dec podkreślał również, że „musimy się obronić przed przewrotną ideologią gender i błędnym ekologizmem, gdzie miejsce Boga zajmuje człowiek, a miejsce człowieka zajmują zwierzęta, gdzie panuje empatia do losu zwierząt, a brak empatii do poczętych dzieci”.

/Biuro Prasowe Jasnej Góry, opr. mn/