Strona główna Wydarzenia Świdnica Świdnica uczci 77. rocznicę Powstania Warszawskiego

Świdnica uczci 77. rocznicę Powstania Warszawskiego

0

Świdnicka Grupa Biegowa, Świdnica Rally, świdnicki oddział Road Runners MC oraz Urząd Miejski w Świdnicy zapraszają wszystkich mieszkańców do upamiętnienia powstańców i warszawiaków, którzy zginęli podczas zrywu z 1944 roku.

Wydarzenie upamiętniające uczestników zrywu odbędzie się 1 sierpnia przy rondzie Powstańców Warszawy 1944 roku. – Zapraszamy całe rodziny, aby przez jedną minutę to małe rondo stało się miejscem wielkiego wydarzenia. Niech zawyją syreny, niech zabiją mocniej nasze serca. Poczujmy się przez chwilę powstańcami. Kochani, bądźcie chwilę wcześniej – najmłodsi dostaną upominki, a my razem odliczymy czas do godziny W – zachęcają organizatorzy.

Powstanie Warszawskie militarnie było wymierzone przeciwko Niemcom, ale politycznie miało ratować kraj przed uzależnieniem od Związku Radzieckiego. Zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku. Życie straciło około 10 tysięcy powstańców, 7 tysięcy uznaje się za zaginionych. Historycy nie są zgodni co do liczby ofiar wśród ludności cywilnej. Szacunki mówią o 120-200 tysiącach. Warszawa po powstaniu została przez Niemców doszczętnie zniszczona.

/mn/