Strona główna 0_Slider Od 1 sierpnia ceny gazu w górę. Podwyżka o ponad 12 procent

Od 1 sierpnia ceny gazu w górę. Podwyżka o ponad 12 procent

1

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych przez PGNiG. Od sierpnia stawki wzrosną o 12,4%, co oznacza rachunki wyższe nawet o 20 zł miesięcznie. PGNiG uzasadniło wniosek o podwyżkę rosnącymi cenami zakupu gazu na rynku.

To już druga w tym roku podwyżka taryfy spółki PGNiG Obrót Detaliczny dla gospodarstw domowych. – Ze względu na wzrosty cen gazu na rynku hurtowym gdzie PGNiG OD kupuje gaz dla swoich odbiorców, spółka wystąpiła o zmianę taryfy, którą regulator zatwierdził w kwietniu. Wtedy to, po raz pierwszy od 2019 roku, ceny gazu wzrosły o 5,6%. W lipcu br. PGNiG OD ponownie wystąpiło do regulatora z wnioskiem o zmianę taryfy na sprzedaż gazu motywując konieczność podwyżki cen dalszym wzrostem kosztów zakupu gazu na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie od początku roku – podobnie jak na pozostałych rynkach europejskich – obserwujemy stały wzrost cen gazu. TGE stanowi główne źródło pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD – wskazuje Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy Urzędu Regulacji Energetyki.

Obecna zmiana taryfy oznacza wzrost cen gazu o 12,4%. Stawki opłat abonamentowych pozostaną natomiast na niezmienionym poziomie. Zgodnie z wyliczeniami regulatora, w nowej taryfie dla tzw. kuchenkowiczów, czyli gospodarstw, gdzie gaz jest używany tylko do przygotowania posiłków, wzrost miesięcznych rachunków będzie rzędu 1 zł. Dla odbiorców używających gazu również do podgrzewania wody użytkowej miesięczny rachunek wzrośnie średnio o blisko 7 zł. Natomiast odbiorcy używający gazu także do ogrzewania muszą się liczyć średnio ze wzrostem rachunku o 20 zł miesięcznie. Nowa taryfa ma obowiązywać do końca 2021 roku.

mat. URE

/URE, PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułWięcej miejsc parkingowych na Osiedlu Młodych? Mieszkańcy podpowiadają lokalizację nowego parkingu
Następny artykułObserwuj niebo i zgarnij 1500 zł na nowy komplet opon Goodyear