Strona główna 0_Slider Niepełnosprawni otworzyli własną galerio-kawiarenkę. Ważka Art-Café gotowa na przyjęcie gości!

Niepełnosprawni otworzyli własną galerio-kawiarenkę. Ważka Art-Café gotowa na przyjęcie gości! [FOTO/VIDEO]

1

To dla nas wyjątkowy dzień. Dzisiaj spełnia się nasze marzenie – podkreślała w piątek Teresa Antonowicz-Rak, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Świdnicy, podczas uroczystego otwarcia galerio-kawiarenki Ważka Art-Café. To właśnie w lokalu mieszczącym się na świdnickim Rynku niepełnosprawni podopieczni WTZ będą spełniać swoje marzenia o dorosłości i będą stawiać pierwsze kroki na rynku pracy.

Prowadzony przez Stowarzyszenie „Bliżej Ciebie” świdnicki Warsztat Terapii Zajęciowej daje szansę na rozwój 35 dorosłym osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Uczestnicy realizują się w pracowniach artystycznej, technicznej, krawieckiej, florystycznej, informatycznej i w pracowni komunikacji społecznej. – W 2014 roku kierownictwo naszej placówki pomyślało o rehabilitacji zawodowej podopiecznych i rozważało otwarcie kawiarenki. Parę lat to trwało, ale jesienią 2019 roku nieodpłatnie otrzymaliśmy ten lokal i rozpoczęliśmy nasze działania – przywoływała Antonowicz-Rak. Wtedy też ruszyły starania związane z uruchomieniem kawiarni połączonej z galerią rękodzieła.

Przez długie miesiące stowarzyszenie organizowało wydarzenia charytatywne i kiermasze, których celem było pozyskanie środków na remont i wyposażenie lokalu. Inicjatywa uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem i ogromnym wsparciem ze strony mieszkańców, firm i instytucji. Finansowe wsparcie przekazał również portal Swidnica24.pl. Poza datkami pieniężnymi pojawiły się dary rzeczowe, takie jak wyposażenie kuchni. Wysiłek włożony w przygotowanie lokalu przyniósł wymarzony efekt. 2 lipca nastąpiło uroczyste otwarcie galerio-kawiarenki Ważka Art-Café. – Cieszę się, że pomimo pandemii i wielu trudności dotarliśmy do dnia dzisiejszego. Nie udało by się to bez Państwa pomocy – podkreślała w piątek Antonowicz-Rak, dziękując wszystkim za okazaną pomoc.

Kawiarenka będzie miejscem praktyk zawodowych naszych podopiecznych. To tutaj nauczą się obsługi kelnerskiej, obsługi sprzętu AGD, obsługi kasy fiskalnej. Będzie to pierwszy krok do wyjścia na rynek pracy. Galerio-kawiarenka będzie też miejscem integracji dla naszych podopiecznych. To tutaj chcemy organizować warsztaty i spotkania. Chcemy, żeby właśnie tutaj społeczność Świdnicy poznała nas, jako grupę społeczną – mówiła kierownik WTZ.

Na przepyszną kawę do lokalu mieszczącego się na świdnickim Rynku będzie można wybrać się od poniedziałku, 5 lipca. Galerio-kawiarenka będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00, a w soboty od 10.00 do 14.00.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułWyścig „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika” w sobotę. Uwaga na utrudnienia!
Następny artykułWałbrzyska strefa stawia na Biathlon