Strona główna 0_Slider Mieszkańcy skarżyli się na smród z cukrowni. Po ich apelach wszczęto kontrolę

Mieszkańcy skarżyli się na smród z cukrowni. Po ich apelach wszczęto kontrolę

2

W związku z licznymi prośbami o interwencję skierowanymi do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w Cukrowni “Świdnica” w Pszennie wszczęta została kontrola dotycząca zgłaszanych uciążliwości zapachowych. Mieszkańcy Pszenna, Świdnicy oraz okolicznych miejscowości od kilku tygodni skarżyli się na niewyobrażalny smród wydobywający się z terenu zakładu. Inspektorzy wstępnie potwierdzili występowanie problemu i ustalają obecnie, co jest jego przyczyną.

Głosów dotyczących nieprzyjemnego zapachu odczuwalnego nie tylko w Pszennie, ale również w wielu okolicznych miejscowościach, było w ostatnim czasie bardzo dużo. – Od kilku tygodniu, a ostatnio bardzo często i z mocną intensywnością, wydobywa się fetor związany z działalnością cukrowni. Zainfekowane smrodem wymiocin jest całe Pszenno – w zależności od kierunku wiatru. Z takim fetorem nie idzie normalne żyć i odpoczywać po pracy – wskazywał jeden z mieszkańców Pszenna. – Od kilku miesięcy cukrownia generuje nie do zniesienia fetor odczuwalny jako bardzo intensywne “sfermentowane rzygowiny”, który odbiera dostęp do czystego powietrza, powoduje bóle głowy oraz nudności. Sprawa jest na tyle poważna, że nie można swobodnie przebywać na zewnątrz lub otworzyć okna. Smród potrafi utrzymywać się przez wiele godzin w ciągu dnia włącznie z weekendami do późnych godzin. W ostatnim czasie skala fetoru przekroczyła wszelkie granice i jest on wyczuwalny nawet w okolicach oddalonych o 5 km od fabryki – opisywał kolejny mieszkaniec.

Nie mogąc dłużej znieść takiej sytuacji, mieszkańcy zwrócili się do spółki Südzucker Polska, do której należy zakład w Pszennie, z wnioskiem o podjęcie działań, które ograniczą występowanie fetoru. Apele o podjęcie interwencji przekazano również do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Działania te przyniosły efekt w postaci wszczęcia kontroli.

W chwili obecnej (stan na dzień 30.06.2021 r.) Inspektorzy Delegatury WIOŚ w Wałbrzychu prowadzą czynności kontrolne w zakładzie Cukrownia Südzucker Polska S.A – Zakład Produkcyjny “Cukrownia Świdnica”. Kontrola została podjęta w związku z wnioskami interwencyjnymi kierowanymi do WIOŚ, w sprawie uciążliwości dotyczących emisji związków odoroczynnych, powodowanych przez wskazany zakład – informuje Beata Merenda z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Dotychczas wstępnie potwierdzono podstawę złożonych wniosków interwencyjnych, ale nadal trwają ustalenia dotyczące przyczyny występowania zgłaszanych uciążliwości. Informacje o końcowych ustaleniach mogą być udzielone dopiero po zakończonych czynnościach kontrolnych – dodaje Merenda. O poczynionych przez inspektorach ustaleniach będziemy informować.

Michał Nadolski
[email protected]