Strona główna 0_Slider Fatalny stan toalet na dworcu Świdnica Miasto. Urząd Miejski wyjaśnia i wskazuje...

Fatalny stan toalet na dworcu Świdnica Miasto. Urząd Miejski wyjaśnia i wskazuje winnych

0

Nie po raz pierwszy pojawiła się skarga na toalety, znajdujące się w budynku dworca Świdnica Miasto. Zapchane muszle i pisuary, zerwana deska, smród – tak opisywała ich stan jedna z czytelniczek Swidnica24.pl. Urząd Miejski odpowiada na pytania, jak często sprzątane jest wc i kto odpowiada za zniszczenia i zanieczyszczenia. 

W 2010 roku miasto przejęło od PKP dworzec Świdnica Miasto, który wymagał natychmiastowej odnowy. Modernizacja budynku stała się jednym z ważnych elementów budowy Centrum Przesiadkowego. Całość kosztowała 23 287 788,04 zł, w tym 13 862 394,21 zł wyniosła kwota dofinansowania z budżetu unijnego. Swój wygląd zmieniły także toalety, ale nowe wyposażenie nie powstrzymało ani wandali, ani osób, które z zachowaniem czystości mają problemy. Pomieszczenia wielokrotnie były dewastowane, młodzież i bezdomni urządzali sobie tutaj libacje. Niewiele poprawiło wprowadzenie regulaminu dworca i wprowadzenie symbolicznej opłaty za wc.

– Musiałam skorzystać z toalety zaraz po przyjeździe na stację w Świdnicy. To, co zobaczyłam i poczułam, było straszne – opisała 7 lipca czytelniczka Swidnica24.pl. – Od wejścia uderzał straszny smród, wszystkie muszle były zabrudzone i zatkane, z jednej ktoś zerwał deskę. Czy nikt nie sprawdza, w jakim stanie są toalety? Nikt ich na bieżąco nie sprząta?

– Usługi sprzątania obiektu zostały powierzone w drodze przetargu Spółdzielni Socjalnej „MITOS” w Świdnicy. Świadczone są one codziennie (we wszystkie dni  tygodnia) w godzinach funkcjonowania dworca kolejowego.  Obsługa Centrum Przesiadkowego dokonuje systematycznych przeglądów stanu czystości toalet, kilkakrotnie w trakcie dnia roboczego i na bieżąco wykonuje prace porządkowe, co jednak nie jest w stanie zapobiec sytuacjom, w których osoby korzystające z sanitariatów celowo je zanieczyszczają. Sprzątanie toalet odbywa się cyklicznie, natomiast nie jest wykonywane po każdym użytkowniku. Z toalet w Centrum Przesiadkowym korzysta kilkaset osób dziennie i niestety zdarzają się wśród nich tacy, którzy nie potrafią prawidłowo korzystać z udostępnionych urządzeń. Kontrole jakości świadczonych usług przeprowadzane zarówno przez pracowników MZN jak i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Świdnicy nie potwierdzają niewłaściwego stanu porządkowego toalet. Wręcz przeciwnie stan sanitarny dworca w okresie ostatnich dwóch lat poprawił się znacząco – przekonuje rzeczniczka magistratu Magdalena Dzwonkowska.

– Wielokrotnie stwierdzono niestety celowe niszczenie sprzętu zamontowanego w toaletach. Odnotowywane są częste dewastacje wyposażenia toalet: desek sedesowych, pojemników na mydło, pojemników na papier, luster, blokowanie automatów wrzutowych. Wyposażenie toalet uzupełniane jest na bieżąco, a kasety automatów wrzutowych każdorazowo są naprawiane i odblokowywane. Osoby korzystające z toalet wrzucają do pisuarów i sedesów różne przedmioty, które powodują zatykanie się odpływów. Powoduje to czasowe wyłączenie danego urządzenia z użytku i konieczność przepychania i udrażniania rur kanalizacyjnych, co czynione jest na bieżąco – dodaje rzeczniczka i wskazuje – Informacje o stanie toalet w Centrum Przesiadkowym w Świdnicy można zgłaszać do MZN na nr telefonu 74 852 40 71 wewn. 48 lub adres e-mail [email protected]

/asz/