Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Rodzinne i sąsiedzkie pikniki, koncerty w Kościele Pokoju, na dziedzińcu pod wieżą ratuszową oraz w Muzeum Kolejnictwa, a także Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia. Zobacz, jakie wydarzenia odbywają się w ten weekend w regionie.

VI Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga: koncert finałowy (piątek)

W piątek odbędzie się ostatni koncert w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga w Świdnicy, którego tegorocznym hasłem jest „Szlakiem Schlaga – ograjmy organy”. – Usłyszymy recital solowy na organy w wykonaniu Krzysztofa Karcza. Ten koncert będziemy transmitować na żywo tak jak poprzednie: na profilach Festiwalu Schlaga oraz Fundacji na Facebooku (nie trzeba mieć konta, żeby obejrzeć transmisję) – informuje Zuzanna Bator, prezes Fundacji Dobrej Muzyki. Zachęca przy tym do osobistej wizyty w Kościele Pokoju. Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki, którą można pobrać na stronie Fundacji.

Finał festiwalu – 16.07.2021, piątek

Kościół Pokoju pw. św. Trójcy, Plac Pokoju 6, Świdnica
Krzysztof Karcz – organy

W programie:

1. F. Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847): Sonata III A-dur
2. A. Guilmant (1837-1911): Marsz ,,Podnieście w górę swoje głowy”
3. J.S. Bach (1685-1750): Fuga Gigue BWV 577
4. L. Vierne: (1870-1937): Carillon de Westminster
5. Wł. Żeleński: Preludium nt. ,,Święty Boże”
6. Ch.M. Widor (1844-1937): Toccata z V Symfonii f-moll
7. D. German (1954): Festive Trumpet Tune

28. Świdnickie Noce Jazzowe: Irek Głyk – Vibes Expression (piątek)

Irek Głyk to ceniony wibrafonista i perkusista, kompozytor, aranżer. Od dziecka zainteresowany muzyką, z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Stypendysta słynnej bostońskiej Berklee College Of Music. Zdobywca wielu nagród na konkursach i festiwalach – począwszy od wygranej na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1990). W 1994 roku założył swój Ireneusz Głyk Kwartet. Zespół odniósł sukces na scenie jazzowej, zdobywając m.in. II miejsce na XIX Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów w Krakowie. Kilka lat później zaczyna występować w duecie z Bernardem Maselim (duety wibrafon – marimba). Obecnie wydał swój trzeci autorski wibrafonowy album „IREK GŁYK VIBES EXPRESSION”. Ponadto Irek Głyk jest cenionym muzykiem sesyjnym, który współpracował z czołówką i polskiego jazzu, i rocka. Stanisław Sojka, Justyna Steczkowska, Paweł Kukiz, Reni Jusis, Natalia Niemen, Ireneusz Dudek, Mieczysław Szcześniak, Jorgos Skolias, Katarzyna Gertner, Ewa Uryga, Anthimos Apostolis, SBB, Krzak, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Paweł Tomaszewski, Maciek Sikała, Piotr Wojtasik, Grzegorz Kapołka, Bronisław Duży, Grażyna Łobaszewska, Marek Bałata, Wojtek i Jacek Niedziela, Etienne Mbpee, Ruth Lynch, Junior Robinson – to tylko niektóre z postaci, z jakimi miał okazję wspólnie koncertować i nagrywać. Występował na scenach w Polsce i poza jej granicami.

Koncert w ramach 28. Świdnickich Nocy Jazzowych odbędzie się 16 lipca o godz. 19.30 na dziedzińcu pod świdnicką wieżą ratuszową. Liczba miejsc ograniczona – obowiązują wejściówki. Więcej informacji na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Spacer historyczny „Czekoladowe Świebodzice” (sobota)

Już w tę sobotę, 17 lipca, w Świebodzicach odbędzie się kolejny spacer historyczny. – Tym razem jednak nie będzie mu towarzyszył żaden motyw przewodni, a zwiedzanie nie odbędzie się pod szyldem „W Poszukiwaniu Historii Świebodzic”. Dlaczego? Ano dlatego, że organizatorem spaceru jest LOT Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach wakacyjnej akcji #odkrywajlokalnie. Po raz pierwszy będziemy odkrywali karty dziejów Świebodzic głównie przed turystami z zewnątrz miasta. Nie oznacza to oczywiście, że świebodziczanie nie mogą być razem z nami. Mogą, a nawet powinni, bo podczas sobotniego spaceru będziemy mieli ze sobą puszkę, do której będzie można wrzucić datek na leczenie 7-letniego Adriana, który walczy z trzecim rzutem białaczki – informują organizatorzy.

Początek spaceru o godzinie 11.00 przed budynkiem ZPC Śnieżka (naprzeciwko przystanku autobusowego), ul. Henryka Sienkiewicza 36.

VII Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia imienia Księżnej DAISY VON PLESS (sobota-niedziela)

W niedzielę, w godzinach porannych (około 9.30) na świebodzicki Rynek przyjadą piękne stylizowane powozy konne. Będzie to próba terenowa wykonywana w ramach odbywających się w Stadzie Ogierów Zamku Książ VII Międzynarodowych Zawodów Tradycyjnego Powożenia im. Księżnej Daisy von Pless. W ramach zadania wykonany zostanie manewr cofania. Przed publicznością zaprezentują się staromodnie przystrojone zaprzęgi jedno, dwu i kilkukonne.

Koncert „Przebojowe lata 20., lata 30.”, czyli największe przeboje polskiej piosenki dwudziestolecia międzywojennego (sobota)

„POprostu-poPOLSKU” to nowa inicjatywa kulturalna Teatru Scena Kamienica we Wrocławiu, obejmująca swoim zasięgiem trzy województwa południowo-zachodniej Polski: dolnośląskie, lubuskie i opolskie. Głównym jej celem jest udostępnienie projektów muzycznych naszego teatru społecznościom lokalnym oraz turystom w okresie letnim, poprzez organizację wydarzeń
w miejscach zupełnie nieoczywistych, a zasługujących na szczególną uwagę. Wszystkie wybrane lokalizacje to obiekty o bogatej historii i stanowiące narodowe dziedzictwo. Są to zamki, skanseny kultury ludowej oraz zabytkowe kościoły.

17 lipca 2021 o godz. 15.00 w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się koncert „Przebojowe lata 20., lata 30.” z największymi przebojami polskiej piosenki dwudziestolecia międzywojennego. Wykonawcy: Mariola Augustyn – wokal, Damian Domalewski – wokal, Tomasz Maleszewski – wokal, Ivan Zhukov – fortepian, Maciej Michałkowski – prowadzenie koncertu.

Wstęp wolny. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii obowiązuje limit uczestników.

„Muzyka Mi Leży”: koncert HEALER/SLIME (sobota)

Czwarty z cyklu koncertów plenerowych „Muzyka Mi Leży” prezentujących lokalnych artystów. Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na sobotni występ duetu Healer/Slime. Zaplanowany przez nich live set to elektroniczna muzyka kontemplacyjna idealna do podziwiania na leżakach wieczornego nieba.

Healer i Slime to dwaj muzycy i producenci, wieloletni perkusista i utytułowany turntablista spotkają się na niecodziennej współpracy. Ich Live Act będzie zawierał niepublikowane nigdzie kompozycje z dodatkiem improwizacji. Jeśli lubisz rozpływać się w klimacie lo-fi/chillout, jesteś fanem niecodziennego vibu, to mamy nadzieję, że jesteś już w posiadaniu biletu – zachęcają organizatorzy. – Występ duetu Healer/Slime to już drugie wydarzenie w ramach cyklu, na które bilety się wyprzedały! Istnieje szansa, że w dniu wydarzenia na bramce pojawi się niewielka pula niewykorzystanych wejściówek – jeśli będziecie w okolicy, sprawdźcie koniecznie!

Wstęp na koncert Healer/Slime od 19.30 a start o godzinie 20.00. Obowiązują miejsca siedzące na leżakach. W przypadku złych warunków atmosferycznych wydarzenia będą odbywać się w sali teatralnej ŚOK.

II runda Dolnośląskiej Ligi Łucznictwa Tradycyjnego w Nowicach (niedziela)

– Zapraszamy na II Rundę VII Edycji DLŁT-2021, która odbędzie się w niedzielę 18 lipca 2021 w Nowicach w pobliżu Świdnicy na terenie starej koziarni. Zgłoszenia są przyjmowane do piątku 16 lipca 2021 pod numerem telefonu 667 412 028. Wpisowe płatne na miejscu w wysokości: dzieci – 5 zł, junior – 30 zł, senior – 60 zł. W razie pytań prosimy dzwonić do Organizatora Rundy (tel. 667 412 028) – informują organizatorzy. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

2. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej (niedziela)

Zbliża się druga impreza w ramach cyklu turniejów siatkówki plażowej w sezonie 2021 organizowanych przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zawody skierowane tym razem do siatkarskich mikstów (kobieta i mężczyzna) odbędą się w najbliższą niedzielę, 18 lipca.

Miejscem zmagań będą tradycyjnie piaszczyste boiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zlokalizowane przy ulicy Śląskiej. W turnieju wezmą udział dwuosobowe drużyny mikstów. Zapisy w dniu turnieju – w niedzielę, 18 lipca w godzinach 9.30 – 10.00. Walka o zwycięstwo rozpocznie się tuż po godz. 10.00. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 74 852 12 62 i 607 944 999.

Dzień sąsiada w Bagieńcu (niedziela)

Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na Dzień Sąsiada podczas której to imprezy zaprezentujemy produkty lokalne, których będzie można nie tylko posmakować ale i kupić – zachęcają organizatorzy wydarzenia z Fundacji Spichlerz Kultury. Początek pikniku o godz. 12.00. Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

76. rocznica przybycia polskich rodzin do Goli Świdnickiej (niedziela)

Sołectwo Gola Świdnica już najbliższą niedzielę 18 lipca organizuje obchody 76. rocznicy przybycia polskich rodzin do Goli Świdnickiej. Celem wydarzenie jest upamiętnienie osób, które stworzyły nową powojenną historię miejscowości Gola Świdnicka.

Program:
12:00 Msza Święta
13:00 Uroczyste odsłonięcia tablic poświęconych pierwszym mieszkańcom, oraz druga upamiętniająca długoletniego proboszcza Śp. Prałata Księdza Tadeusza Dudka
13:30 Odznaczenia oraz uhonorowanie Rodzin

Wśród zaproszonych gości będą, prezes Zarządu Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej gen. Stanisław Władysław Śliwa, parlamentarzyści oraz burmistrzowie i prezydenci miast.

Piknik rodzinny na sportowo w Świebodzicach (niedziela)

Już w najbliższą niedzielę w Świebodzicach odbędzie się Piknik Rodzinny na sportowo, którego organizatorem jest OSiR Świebodzice. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15.00 i potrwa do godziny 20.00. Ze względu na niekorzystne prognozy pogody impreza odbędzie się w Hali sportowo-widowiskowej przy ul. Mieszka Starego 6.

Podczas pikniku zostaną rozegrane konkurencje sportowe, w których udział mogą wziąć 2-osobowe drużyny, składające się z rodzica (opiekuna) oraz dziecka. Drużyny będą musiały zmierzyć się z następującymi zadaniami: bieg na 30 metrów – liczy się łączny czas zawodników, rzut piłeczką tenisową do celu – liczy się łączna ilość punktów, piłkarskie kręgle – liczy się łączna ilość trafień, rzut do kosza – liczy się łączna ilość trafień, bieg w workach na 15 metrów – liczy się łączny czas zawodników, tor przeszkód – liczy się łączny czas zawodników, bieg wahadłowy na odległość 10 metrów – liczy się łączna ilość powtórzeń. Zespoły z największą ilością punktów otrzymają puchary i nagrody, natomiast wszyscy uczestnicy zabawy, dostaną słodkie upominki. Sportowe zmagania zakończy rodzinny grill.

Podczas wydarzenia będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na leczenie 7 letniego świebodziczanina – Adriana Nowackiego, który po raz trzeci mierzy się z ostrą białaczką limfoblastyczną.

Koncert Zespołu Ślad i młodych artystów ze Strzegomia (niedziela)

/opr. mn/

Poprzedni artykuł5 milionów na ochronę dolnośląskich zabytków. Do powiatu świdnickiego trafi 140 tys. złotych
Następny artykułKredyt konsolidacyjny- na czym polega?