Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Poszukiwanie skarbów podczas giełd staroci w Świdnicy i Świebodzicach, moc atrakcji podczas charytatywnego pikniku dla małej Amelki, pyszne jedzenie z food trucków i naturalne specjały od lokalnych producentów, a może kolarskie emocje podczas VII edycji wyścigu kolarskiego „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika”? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Wystawa czasowa „Od Anny Świdnickiej do secesji. Rekonstrukcje sukien” – wernisaż (piątek)

Od 3 lipca do 12 września 2021 roku w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy będzie można oglądać wystawę “Od Anny Świdnickiej do secesji. Rekonstrukcje sukien historycznych Elżbiety Dunin-Wąsowicz”. Wernisaż wystawy odbędzie się 2 lipca 2021 roku o godz. 18.00.

Autorka prac jest cenionym rekonstruktorem historycznym oraz pasjonatką historii kultury materialnej. Spod jej igły wyszły liczne stroje począwszy od XIV, aż po XX w. Wśród nich znajdują się kopie wykonane według oryginalnych zabytków tekstylnych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu czy z Kolekcji Esterhazych Muzeum Sztuki Użytkowej w Budapeszcie. Przy odtwarzaniu ubiorów Elżbieta Dunin-Wąsowicz współpracuje z innymi rekonstruktorami-rzemieślnikami: koronczarkami, kaletnikami, metaloplastykami, złotnikami, szewcami i in.

Inspiracją dla strojów zaprezentowanych w Muzeum Dawnego Kupiectwa były zabytki i portrety minionych epok. Na ekspozycji będzie można zobaczyć wierną kopię sukni przechowywanej w Muzeum Narodowym w Warszawie, na której haft zużyto aż 100 metrów atłasowego sznureczka, a więc długość odpowiadającą mniej więcej wysokości wieży świdnickiej katedry! Oprócz kopii stroju królowej Marii Kazimiery, czy kostiumu scenicznego Heleny Modrzejewskiej autorka wykonała kilka prac specjalnie z myślą o wystawie w świdnickim muzeum. Jedną z nich jest rekonstrukcja sukni z czasów Anny Świdnickiej.

VI Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga: koncert inauguracyjny (piątek)

Znajdujące się w Kościele Pokoju symfoniczne organy firmy Schlag&Söhne z 1909 roku stanowią bezcenny zabytek. Wyróżniają się spośród innych instrumentów w regionie przede wszystkim wielkością – posiadają aż 62 głosy! Od ponad 110 lat stale przyciągają wybitnych organistów z całego świata, ponieważ świdnicka XIX-wieczna wytwórnia organów Schlag znana jest w wielu krajach. Siły głosu instrumentu z Kościoła Pokoju można posłuchać podczas koncertów VI Miedzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga.

2.07.2021, PIĄTEK 18:30

Kościół Pokoju pw. św. Trójcy
Plac Pokoju 6, Świdnica

INAUGURACJA FESTIWALU

Zuzanna Bator – organy
Maciej Zimka – akordeon
Wiesław Ochwat – akordeon
W programie: J. Rabinski, K. Olczak, S. Moryto

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki, którą można pobrać na stronie organizatora wydarzenia – Fundacji Dobrej Muzyki.

Food trucki opanują Świebodzice (sobota-niedziela)

W dniach 3-4 lipca Świebodzice będą najsmaczniejszym miejscem w okolicy. W centrum odbędzie się Foodtruckowy Chill, podczas, którego z aut będzie serwowane pyszne jedzenie: m.in. hamburgery, frytki, zapiekanki na okrągło, lody włoskie, kurczaki holenderskie kapsalony, burito, kurtosze- kołacze, gofry.

W Rynku rozbrzmiewać będą wakacyjne rytmy muzyki, a także zostanie ustawiona atrakcja dla dzieci w postaci dmuchanego zamku. Posiłki będzie można popijać: kawą, herbatą, orzeźwiającymi napojami, yerba mate, shake`ami. Nie zabraknie także konkursów z nagrodami.

Giełda staroci w Świebodzicach (sobota)

W sobotni poranek na świebodzicki Rynek zawita Giełda Staroci i Różności, która odbędzie się w godz. od 8.00 do 14.00. Tym razem giełda odbywać się będzie w zmienionym trybie, ze względu na wykorzystanie większej części placu przez pojazdy gastronomiczne, dlatego ilość miejsc będzie ograniczona.

„Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika”. Wyścig kolarski w Nowicach (sobota)

Już w najbliższą sobotę, 3 lipca Nowice staną się stolicą polskiego kolarstwa. Przed nami VII edycja wyścigu szosowego „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika”. Udział w wydarzeniu dotychczas potwierdziło 130 reprezentantów klubów kolarskich z całej Polski. Zgłoszenia cały czas napływają. Nie zabraknie też najbardziej utytułowanych kolarzy w naszym kraju, z olimpijczykiem Tadeuszem Mytnikiem na czele.

Zawodnicy będą ścigać się na trasie, która w tym roku przebiegać będzie przez aż cztery miejscowości gminy Jaworzyna Śląska – Nowice, Bolesławice, Stary Jaworów i Piotrowice Świdnickie. Organizatorami są Miejski Klub Sportowy Karolina Jaworzyna Śląska oraz Stowarzyszenie „Nowice – nasza wieś”. W organizację włącza się corocznie także sam Tadeusz Mytnik – jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w naszym kraju, członek zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego który pierwsze sportowe kroki stawiał właśnie w gminie Jaworzyna Śląska, w MKS „Karolina”.

W wyścigu mogą wziąć udział zawodnicy w każdym wieku – zrzeszeni, którzy posiadają aktualną licencję kolarską i ważne badania lekarskie oraz niezrzeszeni po wypełnieniu oświadczenia (w dniu zawodów). Dzieci startują za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów, w ich obecności. Kto nie zdążył zapisać się przez internet, może to zrobić w dniu wydarzenia. Biuro zawodów będzie czynne w Nowicach w „Koziarni” w godzinach od 8.00 do 9.30. Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie www.mkskarolina.com.

Start wyścigu zaplanowano na godz. 11.00. Na mecie na wszystkich uczestników czekać będą pamiątkowe medale, a na najlepszych – atrakcyjne nagrody.

Dzień sąsiada w Pankowie (sobota)

Sołectwo Panków zaprasza na VI edycję Dnia Sąsiada, w sobotę 3. lipca od godz. 16.00. W programie liczne atrakcje dla dzieci jak i dorosłych, a na zakończenie zabawa taneczna.

Moviesz Plener 3 – kino pod chmurką w Żarowie (sobota)

Fundacja Inicjatywa B zaprasza na dwa spotkania filmowe, które organizowane są w ramach trzeciej edycji projektu filmowego „Moviesz Plener 3 – Kino pod chmurką”. Pierwszy seans odbędzie się w sobotę, 3 lipca w parku miejskim w Żarowie.

SEANS 1 (3.07.2021), start  21.15
„W porządku”, reż. Maya Yadlin, Izrael 2019
„Efekt Halo”, reż. Patrycja Polkowska, Polska 2019
„Psi stróż”, reż. Albin Wildner, Austria 2019
„Dobranoc”, reż. Anthony Nti, Belgia 2019
„Koszerność”, reż. Gideon Imagor, Izrael 2020

Więcej informacji o 3. edycji projektu filmowego „Moviesz Plener” na stronie Fundacji Inicjatywa B.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy (niedziela)

Giełda Staroci od prawie pięćdziesięciu lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już dostać nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można na niej meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku.

Giełda odbywa się na Rynku oraz okolicznych ulicach i zazwyczaj trwa od godziny 8.00 do 13.00.

„Pokonajmy SMA dla Amelki”. Piknik charytatywny w Świebodzicach (niedziela)

4 lipca na stadionie przy ul. Rekreacyjnej w Świebodzicach, w godz. 11.00-19.00 odbędzie się piknik charytatywny „Pokonajmy SMA dla Amelki”. Podczas wydarzenia zbierane będą środki finansowe dla Amelki Gmyrek, która zmaga się z ciężką chorobą, rdzeniowym zanikiem mięśni. Mutacja genetyczna niszczy nie tylko mięśnie dziewczynki odpowiedzialne za chodzenie czy siedzenie, ale także te najważniejsze, dzięki którym oddycha.

W programie imprezy zaplanowanych jest wiele atrakcji: m.in. maraton Zumby, pokaz strażacki, występ zespołu ludowego „Mokrzeszów”, zawody w podnoszeniu ciężarów dla dzieci i młodzieży, pokaz sztuk walki, występ zespołu tanecznego „Super Kids”. Na zakończenie imprezy zagra gwiazda wieczoru: Zespół Aorta. Tego dnia będzie można poskakać także na dmuchańcu, zapleść kolorowe warkoczyki, zakupić balony z helem, a także uczestniczyć w licytacji przedmiotów od darczyńców, posilić się pysznym jedzeniem i napojami.

XIX Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Kryształowy Róg” i plenerowy koncert na świdnickim Rynku (niedziela)

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Wałbrzychu, Urząd Miasta Świdnica, Nadleśnictwo Świdnica i Świdnicki Ośrodek Kultury zapraszają na XIX Konkurs Sygnalistów Myśliwskich “O Kryształowy Róg”.

Konkurs rozpocznie się o godz. 9.00 w niedzielę, 4 lipca 2021 roku w sali teatralnej w Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 43). Główną atrakcją dla publiczności będzie plenerowy występ laureatów i zespołów uczestniczących w konkursie oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki łowieckiej i Leśnej Okręgu Wałbrzyskiego PZŁ “Odgłosy Kniei” na świdnickim Rynku o godz. 13.00.

Lipcowy Targ Ziemi w Kraskowie (niedziela)

Wyjedź z miasta, weź udział w życiu naszego ekologicznego gospodarstwa, odetchnij czystym powietrzem, pogadaj z ciekawymi, ludźmi, zrób dobre zakupy, zjedz z nami coś prostego, fajnego i zdrowego, zainspiruj się – zachęcają organizatorzy Targu Ziemi 124, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę w ekologicznym gospodarstwie przypałacowym „Bzowa Ostoja” w Kraskowie. Targ potrwa od godz. 11.00 do 15.00.

W pierwszą lipcową niedzielę na Targu Ziemi124 spotkacie:

 • Pracownia kreatywności – ręcznie malowana porcelana polskiej produkcji oraz ręcznie malowane i szyte torby i nerk
 • Gospodarstwo rolne octy owocowe – oksymel, musztardy przenajróżniejsze, octy wszelakie, serek kiszony, smalec z fasoli
 • Pracownia TINY BEAR Karolina Dąbrowska- rękodzieło wykonywane na drutach i szydełku Robótki Karolka
 • Z Natury Lepsze- Mydlarnia – kosmetyki z natury
 • Monika Kołataj – wełna w wykonaniu ultra; od kołowrotka do swetra
 • Sernica Dolnośląska sery owcze długo dojrzewające,
 • Gospodarstwo rolne Joanna Cąber -Jagoda Kamczacka – świeże, suszone i soki
 • Tomasz Rodziewicz AllCanna – producent żywności konopnej, sera konopnego. Konopny Superfood w oparciu o własne naturalne uprawy.
 • Jagodowe pole – soki octy konfitury, jagodzianki, ciastka z borówką, babeczki
 • Maciej Grzywna – herbaty ziołowe z własnych upraw oraz soki owocowe pierwszego tłoczenia m in z własnych upraw
 • Gospodarstwo Rolne Szczypiorki – wędliny przetwory mięsne, jaja, nabiał wyłącznie z własnego gospodarstwa
 • Słoik.pl – Chutneye, pikle, hummusy, pasztety, pasty warzywne.
 • Gospodarstwo Ekologiczne Eko Ar cuda z ekologicznej aronii,
 • Swojska Spiżarenka – kapusta kiszona, ogórki kiszone, zakwas z buraka, żurek, przetwory warzywne, soki, jajka, koper
 • Gospodarstwo Pasieczne Elżbieta Malinowska miody odmianowe, miody smakowe i z dodatkami ziołowymi (z malinami, a cytryną, z rokitnikiem, z aronią, z pokrzywą, z kakao, z kakao i miętą, z propolisem) syropy: z kwiatów czarnego bzu, z tymianku, z mniszka, z mięty, z kurdybanka, z melisy, octy: z płatków róży, z mniszka, z jaśminowca, krem z kasztanów jadalnych, oraz pierniki
 • Pasieka pod Ślężą- miód pszczeli i produkty pszczele
 • Gospodarstwo Rolne Papa Weed Poland- herbaty konopne, klasyczne, owocowe i kwiatowe, herbata konopna ciepła w kubeczkach(różne smaki zaparzone), mydełka konopne, olejki konopne
 • KUCHNIA domowa – Skarby Lasu- Zofia Kowalczyk -soki, koncentraty, dżemy z owoców leśnych, unikalne rzemiosło ręczne z owoców wg starych receptur
 • Leśna Stolarnia Konrad Zieliński – deski do krojenia, karmniki, budki lęgowe, stołki
 • Beata Sochańska – Patchworkowe kołderki, narzuty, poduszki oraz koszulki z autorskimi projektami. Patchworkowe wyroby są od podstaw wyjątkowe, ponieważ szyte z tkanin, jakich nie znajdziecie w sklepie z tkaninami. Są to tkaniny kolekcjonerskie, z podróży!
 • Daga Dagmara Pieszko -Autorskie torebki, nerki, workoplecaki szyte z końcówek materiałów
 • Dyniowy zakątek – dynia od a do z
 • Elżbieta Grzelak – Musztarda, pesto z papryki , syropy,
 • Wańczykówka nabiał krowi i owczy w wersji bio i mistrzowskiej
 • Kozłonoga Gospodarstwo Kozie – chleb przeżytni, pradawny i kozi z poleca chlebowego na mąkach bio, sery kozie z mleka kóz własnych, autorski chleb orkiszowo żytni Zofii, pierogi kozie
 • Projekt slow food Bzowa Ostoja ekologiczne gospodarstwo przypałacowe w Kraskowie: kawa lokalnie palona, ciasto gospodarskie, kozioł sezonowej zupy, pajdy serowo-ziołowe
 • Złota Patoka, Pasieka Wędrowna, Marcin Kalemba
 • naturalnie.eco – lniane worki na żywność oraz lniane akcesoria wystroju wnętrz, użytku codziennego,
 • Ekologiczne Gospodarstwo Rolne Ożgów Tarnawa – mąka pszenna starej odmiany, ostka grodkowicka gruboziarnista bio oraz żytnia, przetwory z soi bio
 • Super Truskawa – truskawki
 • Młyn Siedlimowice – mąka z zabytkowego młyna
 • BOKO Group Marta Borkowska pierniki tradycyjne według starych śląskich receptur!
 • Piekarnia Vitafit Anna Różycka Buszko – Kwasy chlebowe. Pieczywo bezglutenowe. Muffinki bezglutenowe bezglutenowe. Zdrowe batony
 • Mrozikowe Przysmaki ze Wzgórz Strzegomskich – kiszonki, przetwory
 • Betty B. biżuteria i naturane, ręcznej roboty nakrycia głowy,
 • Banaś Gospodarstwo Sadowniczo-Ogrodnicze soki jabłkowe, przetwory,
 • Konrad Kozłowski -Naczynia ceramiczne, kubki, naczynia do zapiekania.
 • Olvita – oleje zimnotłoczone, kosmetyki naturalne, mąki, nasiona
 • Jolanta Korta – szydełko w ruchu: torby i inne sznurkowe cuda,

Niedziela z drezynami Warszawa M20

W niedzielę, 4 lipca w w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zaprezentowane zostaną dwie drezyny kolejowe Warszawa M20 z kolekcji pojazdów Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Pierwsza drezyna na bazie samochodu Warszawa M20 powstała już w 1956 r. Gotowe auta z FSO trafiały do zakładów w Nowych Skalmierzycach, gdzie dostosowywano je do ruchu po torach. Koła zmieniano na drewniane z metalową obręczą, ponieważ standardowe stalowe koła kolejowe byłyby zbyt ciężkie dla napędu samochodu osobowego. Układ kierowniczy blokowano w pozycji na wprost, zmieniano oświetlenie na zgodne ze standardami kolejowymi. Warszawa M20 drezyna była także wyposażana w specjalny podnośnik-stopkę do obracania pojazdu i zmiany kierunku jazdy po torach. By ułatwić ten proces zawieszenie podwiązywano linkami stalowymi. Takich pojazdów wyprodukowano do 1973 r. około 200 na bazie wszystkich modeli Warszawy, z czego około 80 sztuk służyło w PKP.

Według legend takie samochodowe drezyny służyły do przewożenia dygnitarzy, co oficjalnie nie jest prawdą. Ale wiadomo, w każdej legendzie jest ziarno prawdy. Natomiast prawdziwym zastosowaniem osobówek do jazdy po torach były inspekcje elementów infrastruktury czy szybki transport ludzi lub towarów między stacjami i posterunkami, lokomotywowniami. Warszawy drezyny co ciekawe aktywnie służyły aż do lat 90.

Nowością w Muzeum jest pojawienie drugiego egzemplarza drezyny prosto z Węgier, Węgrzy zbudowali swoją własna drezynę na bazie Warszawy M20 – ta zmodyfikowana wersja drezyny o nieznacznie zmienionej budowie pojawiła się w kolekcji Muzeum.

Więcej informacji o Muzeum Kolejnictwa na Śląsku na stronie internetowej placówki.

/opr. mn/

Poprzedni artykułSurowa kara za jazdę bez uprawnień
Następny artykułWyścig „Szukamy następców olimpijczyka Tadeusza Mytnika” w sobotę. Uwaga na utrudnienia!