Strona główna Temat dnia Zmarł ks. mitrat Eugeniusz Cebulski, zasłużony dla parafii prawosławnej w Świdnicy

Zmarł ks. mitrat Eugeniusz Cebulski, zasłużony dla parafii prawosławnej w Świdnicy

0

W wieku 82 lat zmarł ks. mitrat Eugeniusz Cebulski. Dzięki jego staraniom wierni prawosławni mają w Świdnicy Cerkiew.

Prawosławne nabożeństwa w Świdnicy były odprawiane od 1965 roku w prywatnych domach. Po latach starań ks. Eugeniusz Cebulski na potrzeby cerkwi pozyskał część dawnej kaplicy ewangelickiej przy ul. Łukasińskiego. Parafię prawosławną pw. św. Mikołaja erygowano w 1971 roku.

Ks. Eugeniusz Cebulski, który przez wiele lat pełnił posługę jako proboszcz w cerkwi św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu, a ostatnio w Parafii Prawosławnej pw. Świętego Archanioła Michała w Sokołowsku, którą tworzył od podstaw, wykupując z rak prywatnych starą cerkiew i przywracając ją na powrót wiernym.

W czwartek 17 czerwca o godz. 20.00 w cerkwi św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu (ul. św. Jadwigi 13) sprawowana będzie panichida, po której rozpocznie się czuwanie przy zmarłym. W piątek o godz. 9.00 w katedralnym soborze pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu (ul. św. Mikołaja 40) rozpocznie się nabożeństwo pogrzebowe. Trumna z ciałem zmarłego zostanie złożona o godz. 13.30 na cmentarzu komunalnym przy ul. Kiełczowskiej we Wrocławiu.

/Za Świdnickim Portalem Historycznym, opr. red./