Strona główna 0_Slider Zbadali szczątki pochowane w XIX-wiecznej krypcie przy pl. Ludowym. W trumnach nie...

Zbadali szczątki pochowane w XIX-wiecznej krypcie przy pl. Ludowym. W trumnach nie było czaszek, ale odnaleziono łom

3

Prokuratura Rejonowa w Świdnicy zakończyła śledztwo dotyczące szczątków ludzkich odnalezionych w krypcie grobowej, na którą natrafiono podczas prac ziemnych prowadzonych kilka miesięcy temu przy placu Ludowym. Co zdołali ustalić śledczy oraz biegli z Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu?

fot. Prokuratura Rejonowa w Świdnicy

Przypomnijmy, do odkrycia komory grobowej doszło 24 lutego podczas niwelowania skarpy na prywatnej posesji znajdującej się obok Parku Centralnego w Świdnicy. Spod warstw ziemi ukazał się mur, a za nim na wpół zasypana ziemią krypta grobowa i ozdobna trumna cynowa. Na miejsce znaleziska przybyła policja oraz prokurator Marek Rusin z Prokuratury Rejonowej w Świdnicy. Na miejscu znaleźli się także przedstawiciele Świdnickiego Portalu Historycznego, którzy dokonali wstępnej identyfikacji historycznej znaleziska. Podczas eksploracji krypty dokonano kolejnego odkrycia – odnaleziono jeszcze jedną trumnę. Była ona podobna do pierwszej, jednak znajdowała się w gorszym stanie niż ta, którą odnaleziono wcześniej. Jak ustalili historycy, grobowiec i trumny pochodzą z II połowy XIX wieku.

Obie trumny ze szczątkami zostały zabrane do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu w celu ich zbadania, ustalenia daty i okoliczności śmierci pochowanych osób, a także podjęcia próby ustalenia ich tożsamości. Oględzin obu trumien oraz ekshumacji ujawnionych szczątków dokonano 19 marca. Co udało się ustalić śledczym?

Ogólny widok komory grobowej z dwoma trumnami (fot. Dobiesław Karst/mat. Świdnicki Portal Historyczny)

W przypadku pierwszej, lepiej zachowanej trumny, okazało się, że była ona wcześniej otwierana. – Wskazywał na to znajdujący się w niej gruz, ziemia i trociny, przemieszane z nieułożonymi anatomicznie, luźnymi kośćmi ze szkieletu. W wyniku przeprowadzonych analiz antropologicznych ustalono, że szczątki należały do kobiety, która zmarła w wieku ok. 55-60 lat, a czas pochówku określono na lata ok. 1865-1870 (…) W zachowanych szczątkach brakowało czaszki, pozostała jedynie żuchwa w której występowały braki uzębienia i widoczne były ślady po plombach. W trumnie znaleziono fragment różańca, medalik, kilka guzików i łańcuszek – wyjaśniają na łamach „Świdnickiego Portalu Historycznego” Andrzej Dobkiewicz oraz Sobiesław Nowotny, przytaczając ustalenia śledczych.

Wewnątrz drugiej, poważniej uszkodzonej trumny odkryto niekompletny szkielet ludzki. – O tym, że trumna została sprofanowana świadczył fakt, że szczątki znajdowały się w worku foliowym, brak było m.in. czaszki, a w trumnie znaleziony został skorodowany łom (…) W czasie badań ustalono, że szczątki należały do dorosłego mężczyzny o wzroście ok. 1,64 m, jednak z uwagi na ich zły stan zachowania, niemożliwe było ustalenie dokładnego wieku zmarłego mężczyzny – przywołują historycy. Według ustaleń prokuratury do zgonu pochowanych osób doszło z przyczyn naturalnych, wobec czego w połowie czerwca śledztwo dotyczące ujawnionych szczątków zostało umorzone.

Więcej informacji na Świdnickim Portalu Historycznym.

/Świdnicki Portal Historyczny, opr. mn/

zdjęcia udostępnione przez Prokuraturę Rejonową w Świdnicy

Poprzedni artykułKolejne warsztaty na świdnickim Skateparku już w piątek
Następny artykułOgród różany w pełnym rozkwicie [FOTO]