Strona główna Wydarzenia Świdnica Ogród różany w pełnym rozkwicie

Ogród różany w pełnym rozkwicie [FOTO]

1

7 lipca minie 5 lat od gruntownej odnowy ogrodu różanego w Świdnicy. O tej porze roku skwer przy placu 1000-lecia Państwa Polskiego w Świdnicy pełen jest kwiatów.

Za milion złotych z miejskiego budżetu zaniedbanemu skwerowi udało się w 2016 roku przywrócić wygląd taki, jaki został uwieczniony na przedwojennych zdjęciach. Mimo że przez ostatnie 5 lat wiele osób próbowało wynosić sadzonki z odnowionego ogrodu, udało się utrzymać większość z zasadzonych roślin, które przez ten czas umocniły się i rozrosły.

Projekt dotyczący drzew, kwiatów i krzewów przygotowała pracownia Sztuka Ogrodów. W oparciu o dostępne materiały historyczne, zakładając zgodność struktury gatunkowej i przestrzennej z okresem najświetniejszego rozwoju skweru tj. początku XX w. dokonano rewaloryzacji nasadzeń. Projekt odtwarza kompozycje szaty roślinnej zarówno co do formy, jak i charakterystycznych układów roślinności (żywopłoty , masywy krzewów, rabaty różane i bylinowe, rabaty kwiatowe). W ogrodzie zastosowano dużą różnorodność gatunków roślin (drzewa, krzewy liściaste, iglaste i zimozielone, róż (wielokwiatowe – polianty, parkowe, okrywowe, pnące oraz historyczne), bylin i roślin cebulkowych oraz nasadzeń rabat kwiatowych z roślin jednorocznych.

fot. N.N., kolekcja: Portal „Świdnica – Moje Miasto”

Wykonawcą przebudowy była wyłoniona w przetargu Spółka Park-M Poland ze Starego Sącza.

/red./
Zdjęcia Swidnica24.pl

Poprzedni artykułZbadali szczątki pochowane w XIX-wiecznej krypcie przy pl. Ludowym. W trumnach nie było czaszek, ale odnaleziono łom
Następny artykułBezpłatne zajęcia dla dzieci z zaburzeniami w Świdnicy