Strona główna 0_Slider Zaczarowany świat podwórek powraca. Po raz szósty udowodnią, że lato w mieście...

Zaczarowany świat podwórek powraca. Po raz szósty udowodnią, że lato w mieście nie musi być nudne!

0

Już po raz szósty w czasie lata na świdnickich podwórkach gościć będzie dużo zabawy. W ramach akcji „Lato na podwórku” organizowane będą zajęcia animacyjne i artystyczne, warsztaty edukacyjne oraz podwórkowe pokazy filmowe dla dzieci i dorosłych spędzających lato w mieście. W planach jest również powołanie międzypokoleniowego teatrzyku podwórkowego, a także zorganizowanie cyklu otwartych warsztatów młodzieżowych „Pumptrack 1.0”.

Dzięki zabawom i grom podwórkowym, tańcom, rysunkom i muzyce dzieci nie będą zatopione w telefonach komórkowych i tabletach. Podwórko stanie się ponownie przestrzenią do spotkania, rozmowy, serdecznych gestów, przestrzenią do kształtowania i wyrażania dziecięcej wyobraźni. Dotyczy to nie tylko dzieci. Organizator wydarzenia Fundacja „Ładne historie” zachęca do wyjścia z domu i wspólnej zabawy z całą rodziną, zarówno dzieci, jak i rodziców czy seniorów. Takie podwórkowe wydarzenia mogą stać się wymarzoną przestrzenią z dzieciństwa.

W 2021 roku wraz z zajęciami na świdnickich podwórkach ruszy druga edycja Letniego Kino Na Kocach. Wszystkie pokazy będą bezpłatne. W tym roku powołany zostanie także międzypokoleniowy teatrzyk podwórkowy. To pomysł na to, jak pomóc dzieciom, które na co dzień mają trudności w nawiązywaniu relacji, m.in. z powodu roku szkolnego spędzonego na zdalnej edukacji. To także sposób na inspirowanie i pobudzanie ich rozwoju, umiejętności i talentów.

Animacje będą organizowane w okresie od 21 czerwca do 26 sierpnia na czterech świdnickich podwórkach, tj. przy ul. Gdyńskiej, Kopernika/Okrężnej, Prądzyńskiego oraz na skwerze Galla Anonima. Z harmonogramem zajęć można się zapoznać na stronie Fundacji „Ładne Historie”.

W corocznej edycji „Lata na podwórku” ważną rolę odgrywają wolontariusze, którzy pomagają przy realizacji zajęć. Do 15 czerwca, każda osoba powyżej 15 roku życia, która czerpie radość z pomagania i dzielenia się doświadczeniami, a przy tym ma w sobie chęć przeżycia przygody, działając na rzecz innych, może zgłosić się do wolontariatu. W tym celu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy za pośrednictwem strony internetowej fundacji.

Otwarte warsztaty młodzieżowe „PUMPTRACK 1.0”

Akcja pod nazwą PUMPTRACK 1.0 rozpocznie się 11 czerwca i obejmie cykl szesnastu otwartych warsztatów, które odbywać się będą w każdy piątek – aż do końca września – w godz. 17.00-20.00 przy ul. Polna Droga. Co tydzień młodzież świdnicka będzie miała szansę spotkać się z pasjonatami takich dyscyplin jak skateboarding, rolkarstwo, jazda na rowerze, czy street dance.

Naszym głównym celem w ramach tej inicjatywy jest dotarcie do mieszkańców Świdnicy w wieku 10-19 lat, czyli grupy, która większość minionego rok spędziła w domach na nauce zdalnej. Zależy nam, aby nawiązać z nimi bezpośredni kontakt i dosłownie „wyciągnąć ich z domów” oraz sprawdzić, w jakiej są kondycji, a następnie stworzyć im przestrzeń w ramach warsztatów na złapanie oddechu, przyjrzenie się sobie i zadbanie o swoje dobre samopoczucie – samodzielnie oraz przy wsparciu dorosłych – wyjaśniają przedstawiciele Fundacji „Ładne Historie”

Pomysł na zajęcia plenerowe pojawił się w naszych głowach momencie, kiedy edukacja zdalna została kolejny raz przedłużona, a dzieci i młodzież miały ograniczone godziny w ciągu dnia na poruszanie się samodzielnie poza domem. Ich czas spędzany na świeżym powietrzu został znacznie ograniczony, a dominującą aktywnością stało się siedzenie przed komputerem. Co więcej, w ostatnim czasie obserwujemy (potwierdzają to również psychologowie i nauczyciele) niepokojący spadek motywacji u dzieci i młodzieży do wychodzenia z domu. Dlatego korzystając z letnich, ciepłych miesięcy zaplanowaliśmy spotkania w terenie, aby wykorzystać ich pozytywny wpływ na koncentrację, rozluźnienie i ogólną poprawę samopoczucia – dodają pomysłodawcy akcji, zapowiadając, że o programie i zapisach będą informować za pośrednictwem strony „Lato na podwórku” na Facebooku.

/Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy, Fundacja „Ładne Historie”, opr. mn/

Poprzedni artykułPołakomił się na dwie wiertarki i sprzęt do malowania. Złodziejowi grozi do 15 lat więzienia
Następny artykułNowy klub seniora oficjalnie otwarty