Strona główna 0_Slider Noc świętojańska w Parku Centralnym. Widowisko obrzędowe i puszczanie wianków

Noc świętojańska w Parku Centralnym. Widowisko obrzędowe i puszczanie wianków [FOTO/VIDEO]

0

Połączony z puszczaniem wianków pokaz obrzędu nocy świętojańskiej w wykonaniu Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” oraz Ludowo-Estradowego Zespołu „Mokrzeszów” był zwieńczeniem piątkowej imprezy zorganizowanej w świdnickim Parku Centralnym.

Noc świętojańska tradycję czerpie ze starosłowiańskiego święta Nocy Kupały, które związane było z letnim przesileniem Słońca. Jest to święto zabawy, ognia, księżyca, urodzaju, radości i miłości. Przede wszystkim jest to pretekst do dobrej zabawy w plenerze. Z tej okazji w piątek w świdnickim Parku Centralnym zorganizowany został Świętojański Ekopiknik.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wziąć udział w rodzinnych warsztatach, podczas których mogli nauczyć się wyplatać chwosty i wypiekać podpłomyki, dowiedzieć się, jak bezpiecznie pomagać zwierzętom w mieście i dlaczego warto być eko na co dzień. Specjalnie dla dzieci przeprowadzone zostały warsztaty z budowania latawców, zajęcia na temat roli pszczół w przyrodzie, jak również warsztaty na temat zdrowej żywności. Podczas wydarzenia w Parku Centralnym swoją twórczość zaprezentowały też lokalne zespoły: zespół śpiewaczy „Ale Babki” i Ludowo-Estradowy Zespół „Mokrzeszów”.

Zwieńczeniem piątkowej imprezy było puszczanie wianków, które zakończyło pokaz tradycyjnego obrzędu nocy świętojańskiej zaprezentowanego przez Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” oraz Ludowo-Estradowy Zespół „Mokrzeszów”.

Zobacz relację z występu:

/mn/