Strona główna Temat dnia Świdniczanin pozostaje najważniejszym żołnierzem w Polsce. Otrzymał mianowanie na kolejną kadencję

Świdniczanin pozostaje najważniejszym żołnierzem w Polsce. Otrzymał mianowanie na kolejną kadencję [FOTO]

1

W piątek prezydent Andrzej Duda mianował pochodzącego ze Świdnicy gen. Rajmunda Andrzejczaka na drugą kadencję na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Bardzo dobrze oceniam pierwszą kadencję Pana generała oraz dotychczasowe dokonania – zaznaczył prezydent.

fot. Kancelaria Prezydenta RP

Wręczyłem przed chwilą jedną z najważniejszych nominacji kadrowych, jaką w ogóle może wręczyć Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Nominacji tym ważniejszej, że zależy od niej nie tylko bieżące funkcjonowanie Sił Zbrojnych, ale przede wszystkim nominacji, która w godzinie próby może przesądzić o bezpieczeństwie czy wręcz dalszym istnieniu państwa i o tym, jaki dalej będzie los obywateli – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości.

Dziś Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jest nie tylko głównodowodzącym Siłami Zbrojnymi w czasie pokoju, ale jest także przewidywany do mianowania na czas wojny na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych. W czasie wojny to od decyzji, wiedzy, przygotowania i intuicji Naczelnego Dowódcy zależeć będzie powodzenie operacji obronnej, a także i skuteczne współdziałanie z sojusznikami. Naczelny Dowódca jest także oficerem podlegającym bezpośrednio prezydentowi, stąd ważne, aby był nim oficer, do którego – jako prezydent – mam pełne zaufanie. Jestem przekonany, że gdyby sytuacja bezpieczeństwa państwa postawiła Pana generała przed najtrudniejszymi decyzjami i zadaniami, wypełniłby je Pan w najlepszy możliwy sposób. A dzisiejsza nominacja jest także tego dowodem – dodał Duda.

Kiedy trzy lata temu wręczałem Panu generałowi akt mianowania na stanowisko Szefa Sztabu został Pan jednym z najmłodszych, chociaż już doświadczonych, oficerów na tym stanowisku. Czas pokazał, że była to decyzja słuszna – podkreślał prezydent, dodając, że wraz z młodością generała przyszło zupełnie nowe spojrzenie na rozwój i funkcjonowanie Sił Zbrojnych. – Buduje Pan Siły Zbrojne, które mają być silne kulturą organizacyjną, skuteczne operacyjnie oraz zdolne do podejmowania działań w każdej przestrzeni i w każdym czasie – wskazywał.

Rajmund Andrzejczak urodził się w 1967 roku w Świdnicy. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie.

Służbę wojskową rozpoczął w 2 pułku piechoty w Giżycku, gdzie objął pierwsze stanowisko służbowe dowódcy plutonu. W latach 1993-1996 dowodził kompanią czołgów w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W latach 1996-1998 pełnił służbę w sekcjach rozpoznania i operacyjnej w 4 Suwalskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. W latach 1998-1999 służył na stanowisku szefa sztabu, a 2001-2003 zastępcy dowódcy Polsko-Litewskiego Batalionu Sił Pokojowych (LITPOLBAT). W latach 2003-2005 dowodził 1 batalionem pancernym Ułanów Krechowieckich w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W latach 2003-2006 służył jako zastępca szefa Oddziału Operacyjnego G-3 Dowództwa Wojsk Lądowych. Przez kolejne 4 lata był: szefem Oddziału Operacyjnego w Iraku i dowódcą Polskich Sił Zadaniowych/PKW IV i V zmiany w Afganistanie.

Między misjami w latach 2008-2010 służył jako zastępca dowódcy 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Lata 2010-2012 to służba w 2 Korpusie Zmechanizowanym w Krakowie na stanowisku asystenta szefa sztabu korpusu. W 2011 roku odebrał nominację na stopień generała brygady, a w 2012 roku objął dowodzenie 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu. Od 8 grudnia 2014 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy – szefa sztabu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a od 2 maja 2016 roku został wyznaczony na dowódcę 12 Dywizji. 15 sierpnia 2016 roku otrzymał nominację na generała dywizji. 2 lipca 2018 roku prezydent Andrzej Duda wręczył gen. dyw. Rajmundowi Andrzejczakowi akt mianowania na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz nominację na kolejny stopień wojskowy – generała broni. 12 listopada 2019 roku prezydent Andrzej Duda wręczył gen. broni Rajmundowi Andrzejczakowi nominację na najwyższy stopień generalski.

Za służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, „Gwiazdą Iraku” i „Gwiazdą Afganistanu”, a za długoletnią służbę w wojsku i wyniki w realizacji zadań obronnych odznaczony został także srebrnymi medalami „Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny” oraz „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

/Kancelaria Prezydenta RP, MON, opr. mn/

Poprzedni artykułNoc świętojańska w Parku Centralnym. Widowisko obrzędowe i puszczanie wianków [FOTO/VIDEO]
Następny artykułWakacje na basenach w Świebodzicach. Kto wygrał wejściówki? [ROZWIĄZANIE KONKURSU]