Strona główna 0_Slider Ulice brudne, chodniki zarośnięte, mycie jezdni ograniczone

Ulice brudne, chodniki zarośnięte, mycie jezdni ograniczone [FOTO/VIDEO]

5

Skarga jednego z mieszkańców na oczyszczanie jezdni na ul. Kraszowickiej przyniosła niespodziewaną informację. Ulice w Świdnicy będą sprzątane o połowę rzadziej niż dotychczas.

– Tak działa firma sprzątająca na ulicy Kraszowickiej, godzina 18-19 dzisiaj tj. 9.06.2021. Kierowca robił tak wielką chmurę kurzu, że samochody jadące za nim nie mogły go wyprzedzić. Zamiast zbierać brud i piasek na mokro, robił to na sucho. Kierowca tłumaczył, że kurzu i piasku było tak dużo, że maszyna nie mogła tego zebrać do czysta. Bzdura. Prawdopodobnie szczotki zmiatając były zużyte i skończył się zapas wody technologicznej. Nie przeszkadzało mu to kurzyć na całą okolicę – opisał czytelnik Swidnica24.pl i załączył nagranie, na którym widać, że po przejeździe zamiatarki na jezdni nadal zalega warstwa brudu.

— Ulica Kraszowicka od dłuższego czasu była w przebudowie i nie został należycie dopełniony obowiązek doczyszczenia drogi po zakończeniu kolejnych etapów budowy przez wykonawcę nowej nawierzchni. Odnosząc się do komentarza o działaniu szczotek – działały one prawidłowo. Wspomniane pojazdy pracują na zraszaczach (nie polewaczach). W związku z tym w miejscach o grubej warstwie zanieczyszczenia pojazd nie jest w stanie całkowicie wyeliminować zakurzenia (woda osiada na wierzchniej warstwie zanieczyszczonej drogi, natomiast szczotka rotacyjna podnosi całe zanieczyszczenie do układu ssącego) – wyjaśnia Karolina Czeczutka z firmy ENERIS.

Okazuje się, że problem z wysprzątaniem jezdni do czysta może być w tym roku większy nie tylko z powodu remontów. – Zgodnie z nowym przetargiem sprzątanie odbywa się z mniejszą częstotliwością niż uprzednio – obecnie jest to tylko 1x w miesiącu (wcześniej 2x w miesiącu). Oba powyższe elementy wpływają na  znaczne zwiększenie zanieczyszczeń na ulicach – dodaje przedstawicielka ENERIS.

Na wielu ulicach i skwerach widać wyrastające z kostki wysokie chwasty, niedokończone porządki, wory ze śmieciami. Jaki jest powód? Pytania o zaniedbane ulice wystosowaliśmy do świdnickiego magistratu.

Na zdjęciach ul. Komunardów, Żeromskiego i plac Grunwaldzki w godzinach popołudniowych 15 czerwca 2021r.:

/red./

 

Poprzedni artykułSięgnęli po medale dolnośląskiego czempionatu
Następny artykułPrzyznano miejskie dotacje dla rodzinnych ogrodów działkowych