Strona główna 0_Slider Zbliżają się upały. Kurtyna wodna wróci na świdnicki Rynek

Zbliżają się upały. Kurtyna wodna wróci na świdnicki Rynek

0

W tym tygodniu szykuje się mocna zapowiedź lata. Według prognoz synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w najbliższych dniach będzie upalnie. Świdnickie wodociągi zapowiadają uruchomienie kurtyny wodnej na Rynku, a pod wodnymi zraszaczami ochłody mogą już szukać mieszkańcy Strzegomia.

Ostatni tydzień kalendarzowej wiosny będzie już zdecydowanie zwiastunem letniej pogody. W pierwszej połowie tygodnia słońce będzie przeplatać się z chmurami, okresami padać będzie deszcz, a nawet zagrzmi. Druga połowa tygodnia będzie stała pod znakiem słońca i upałów – zapowiadają synoptycy. Iście letnią pogodę ma przynieść czwartek i piątek. Według prognozy zagrożeń meteorologicznych przygotowanej przez IMGW, w piątek na terenie powiatu świdnickiego ma obowiązywać pogodowe ostrzeżenie II stopnia przed upałami.

W całym kraju będzie słonecznie i bardzo ciepło, a w piątek nawet upalnie. W czwartek temperatura maksymalna będzie już zdecydowanie wyższa i wyniesie od 23°C do 29°C, jedynie nad samym morzem i w obszarach podgórskich będzie nieco chłodniej, od 20°C do 23°C. Piątek to pierwsze czerwcowe upały. Termometry pokazywać będą od 27°C do 33°C, a jedynie nad morzem i w obszarach podgórskich od 22°C do 26°C. Wiać będzie umiarkowany wiatr, co przy upalnej pogodzie działać będzie przyjemnie ochładzająco. W sobotę na niebie dominować będzie słońce, choć na zachodzie i południu okresami pojawi się więcej chmur, z których padać będzie miejscami przelotny deszcz, a nawet zagrzmi. Wciąż będzie gorąco, od 26°C do 32°C, jedynie nad morzem i w górach od 23°C do 26°C. W czasie burz wiać będzie porywisty wiatr i możliwe są opady gradu – wynika z prognozy IMGW.

Jeżeli prognozy się potwierdzą, świdniczanie mogą się spodziewać ustawienia na Rynku kurtyny wodnej. Jak informuje Witold Tomkiewicz, rzecznik Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, bramka rozpylająca chłodzącą mgiełkę stanie na głównym placu miasta najprawdopodobniej już w środę lub czwartek. Aktualnie trwa uzgadnianie lokalizacji, w której zainstalowany zostanie zraszać. Dwie kurtyny wodnej działają już w Strzegomiu – w Rynku oraz przy ulicy Paderewskiego.

/mn/

Poprzedni artykułPoznaj kronikę dziecka – album, w którym utrwalisz wspomnienia z dzieciństwa swojej pociechy!
Następny artykułV Świdnickie Marsze na Orientację