Strona główna 0_Slider Dzień otwarty i kiermasz dla czworonogów w świdnickim schronisku

Dzień otwarty i kiermasz dla czworonogów w świdnickim schronisku [FOTO]

0

Każdego roku ekipa świdnickiego schroniska pomaga setkom zwierzaków, które doznały przemocy, były ofiarami wypadków, szukają nowych domów lub wymagają leczenia. Jak wygląda schronisko? Jak pomagać? O tym można się przekonać już dzisiaj. W placówce przy ulicy Pogodnej odbywa się dzień otwarty połączony z kiermaszem dla podopiecznych schroniska.

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy zostało wybudowane w roku 2016. Sama placówka rozpoczęła pracę 1 stycznia 2017 roku. Nowoczesny i przystosowany dla najnowszych standardów obiekt posiada m.in. ogrzewane boksy dla psów, przestronne pomieszczenie dla kotów, miejsce pracy dla lekarza weterynarii, gdzie badane są zwierzęta, oraz pomieszczenia biurowo-administracyjne.

W 2020 roku schronisko przyjęło 506 zwierząt, w tym 293 psy oraz 207 kotów. Nowe domy znalazło 322 podopiecznych, zaś do właścicieli powróciło 98 pupili. – Zwierzęta utrzymywaliśmy przez cały rok. Były psy i koty po zmarłych opiekunach, zabezpieczane z policją w związku z prowadzonymi postępowaniami karnymi, czy po wypadkach drogowych. Zwierzęta były leczone, poddawane niezbędnym zabiegom sterylizacji, kastracji, czipowane, diagnozowane. Rok zakończyliśmy z 97 pupilami na pokładzie – wyliczają przedstawiciele schroniska prowadzonego przez Fundację Mam Pomysł.

– Utrzymanie schroniska w skali miesiąca to około 40-45 tysięcy złotych – licząc nakłady na opiekę nad zwierzętami, leczenie, wyjazdy całodobowe, dostosowanie boksów i pomieszczeń dla zwierząt oraz wydatki dodatkowe, naprawy. Lwią część stanowią wpłaty od gmin, ale Pogodna wygląda i działa tak, jak to obserwujecie, tylko z wami i dzięki wam – podkreśla prowadząca placówkę ekipa. Wiele zwierząt trafia do schroniska bez zlecenia z opłacającej wydatki gminy. Każdy nowy podopieczny wymaga leczenia, dokarmienia i przygotowania do adopcji. Są zwierzęta, które latami pozostają w schronisku, bo nikt nie chce ich przygarnąć.

13 czerwca wszyscy, którym na sercu leży dobro psów, kotów i innych domowych zwierząt mogą poznać tajniki schroniska przy ulicy Pogodnej. W niedzielę odbywa się tam dzień otwarty, podczas którego można odwiedzić podopiecznych, zobaczyć, w jakich warunkach mieszkają, jaką otrzymują pomoc, a być może wypatrzeć swojego przyszłego czworonożnego przyjaciela. Pracownicy schroniska i współpracujący z nimi specjaliści chętnie porozmawiają na wszelkie tematy dotyczące opieki nad zwierzętami.

Podczas dnia otwartego przy Pogodnej odbywa się również kiermasz, dzięki któremu można wesprzeć podopiecznych schroniska datkiem. Na kiermasz wystawione zostały liczne fanty przekazane przez darczyńców, a także ciasta upieczone specjalnie na tę okazję. Całe wydarzenie odbywa się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych z panującą pandemią.

Dzień otwarty i kiermasz w świdnickim schronisku dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy potrwają do godz. 16.00.

/mn/

Poprzedni artykułNoc świętojańska w Parku Centralnym za niecałe dwa tygodnie. Jakie szykują się atrakcje?
Następny artykułPrzebudowa Pogodnej na finiszu [FOTO]