Strona główna Kultura Noc świętojańska w Parku Centralnym za niecałe dwa tygodnie. Jakie szykują się atrakcje?

Noc świętojańska w Parku Centralnym za niecałe dwa tygodnie. Jakie szykują się atrakcje?

1

Zbliża się jedna z najpiękniejszych nocy w roku. Zwana pierwotnie Nocą Kupały, stanowi przede wszystkim święto czczące dwa żywioły symbolizujące oczyszczenie – wodę i ogień. Świdnica uczci tę noc w Parku Centralnym. 25 czerwca  odbędzie się tam Świętojański Ekopiknik. Na uczestników imprezy czekać będą takie atrakcje, jak m.in. warsztaty dla dzieci i dorosłych, prezentacja lokalnych produktów i usług, strefa gastro, występy artystyczne i obrzęd nocy świętojańskiej.

Noc Świętojańska nad świdnickim zalewem Witoszówka w 2018 roku

Głównym celem imprezy jest popularyzacja wśród mieszkańców Świdnicy i okolic zdrowego, ekologicznego stylu życia oraz promocja ekoproduktów wytwarzanych przez lokalnych przedsiębiorców. A co podczas imprezy? Warsztaty dla całych rodzin, lokalni wystawcy z ekologicznymi produktami, obrzęd nocy świętojańskiej i występy zespołów. Rekomendujemy białe stroje i zachęcamy do zabrania ze sobą dobrego humoru! – zachęcają przedstawiciele Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Udział w ekopikniku w charakterze wystawcy potwierdziło już prawie 40 lokalnych przedsiębiorców, wśród których znajdują się producenci zdrowej żywności, świdniccy rękodzielnicy oraz promotorzy zdrowego stylu życia. Ponadto uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wziąć udział w rodzinnych warsztatach, dzięki czemu nauczą się wyplatać chwosty i wypiekać podpłomyki, dowiedzą się, jak bezpiecznie pomagać zwierzętom w mieście i dlaczego warto być eko na co dzień. Specjalnie dla dzieci przeprowadzone zostaną natomiast warsztaty z budowania latawców, zajęcia na temat roli pszczół w przyrodzie, edukacja leśna i – w formie gry terenowej – warsztaty na temat zdrowej żywności w języku angielskim.

W drugiej części spotkania odbędą się występy artystyczne. Na początku wszyscy chętni uczestnicy pikniku zatańczą wspólnie do piosenki „Jerusalema”. Swoją twórczość zaprezentują także lokalne zespoły: zespół śpiewaczy „Ale Babki” i Ludowo-Estradowy Zespół „Mokrzeszów”, a imprezę zakończy puszczanie wianków podczas tradycyjnego obrzędu nocy świętojańskiej, połączonego z występem Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”.

/UM Świdnica, ŚOK, opr. mn/

Poprzedni artykuł160 mieszkańców powiatu świdnickiego na kwarantannie. Najnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach
Następny artykułDzień otwarty i kiermasz dla czworonogów w świdnickim schronisku [FOTO]