Strona główna 0_Slider Koniec z jazdą przez Park Centralny. Lipowa zasłupkowana

Koniec z jazdą przez Park Centralny. Lipowa zasłupkowana [FOTO]

3

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zamknięty został przejazd ulicą Lipową między ul. Śląską a pl. Ludowym. Przed wjazdem na gruntowy odcinek Lipowej, który przebiega przez zrewitalizowany Park Centralny, zamontowane zostały słupki. Ma to wpłynąć na zmniejszenie ruchu pojazdów na utwardzonym odcinku wąskiej uliczki. Zamknięcie przejazdu ma potrwać do czasu wybudowania nowej drogi na „parkowym” odcinku Lipowej.

O planach dotyczących zamknięcia przejazdu ulicą Lipową przez Park Centralny już w kwietniu informowała prezydent Świdnicy, odnosząc się do zapytania złożonego m.in. przez radnego Wiesława Żurka, który już kilkukrotnie zwracał uwagę na fatalny stan nawierzchni na gruntowym fragmencie Lipowej. – Stanowi on drogę publiczną pod zarządem Gminy Miasto Świdnica. Mimo fatalnego stanu nawierzchni, ogromnych dziur, kolein, błota, nie jest ona wyłączona z ruchu drogowego. Co prawda są tam pewne znaki informacyjne, które regulują kwestie prawne związane z jej użytkowaniem, ale powtarzam jeszcze raz, samochody mogą tamtędy jeździć, a to może skutkować ich uszkodzeniem – twierdził radny, podkreślając przy tym, że korzystanie z drogi jest również koszmarem dla pieszych – szczególnie po nawet niewielkich opadach deszczu. Na problem ten zwrócił uwagę także przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy, Jan Dzięcielski.

W 2015 roku Gmina Miasto Świdnica podpisała porozumienie z deweloperem budującym budynki przy ul. Piekarskiej, na mocy którego wspólnie finansowany był projekt przebudowy pl. Ludowego oraz budowy odcinka ul. Lipowej. Powstała dokumentacja przewiduje zmianę organizacji ruchu w tym rejonie oraz zmianę nawierzchni ul. Lipowej na kostkę betonową. Wprowadza się elementy uspokojenia ruchu, które mają spowolnić prędkość pojazdów i zniechęcić kierowców do skracania sobie drogi wybierając ul. Lipową – tłumaczyła w udzielonej odpowiedzi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Odnosząc się do ruchu pojazdów chciałabym podkreślić, że jest on uregulowany za pomocą znaków drogowych. Na wjeździe od strony ul. Śląskiej kierowca jest informowany, że ulica jest bez przejazdu i nie ma możliwości kontynuowania jazdy do pl. Ludowego. Niestety kierowcy wykorzystują fakt, że fizycznie przejazd ten nie jest zamknięty, dlatego też zamontowane zostaną słupki przeszkodowe uniemożliwiające wjazd z urządzonego odcinka ul. Lipowej na jej część gruntową przylegającą do parku – przekazała prezydent. – Do czasu wybudowania nowej drogi planuje się zamknięcie dla ruchu odcinka gruntowego. To spowoduje, że obecny ruch na ul. Lipowej się zmniejszy. Dodatkowo znak D-40 (strefa zamieszkania) wprowadza zasady uprzywilejowujące pieszego na drodze. Znak ten redukuje prędkość pojazdów do 20 km/h, parkowanie jest dozwolone w miejscach tylko wyznaczonych i co najważniejsze pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami – wskazywała Moskal-Słaniewska.

/mn/

Poprzedni artykułZachęcają do zerwania z węglem. Europejski Zielony Ład dla subregionu wałbrzyskiego
Następny artykułRozmowy o pojednaniu