Strona główna Wydarzenia Świdnica Zachęcają do zerwania z węglem. Europejski Zielony Ład dla subregionu wałbrzyskiego

Zachęcają do zerwania z węglem. Europejski Zielony Ład dla subregionu wałbrzyskiego

0

2,5 miliarda złotych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ma wspomóc podejmowane w subregionie wałbrzyskim działania, które mają na celu odejście od węgla, ograniczenie emisji dwutlenku węgla, a także stworzenie czystego środowiska. – Chcemy do prób pozyskiwania środków z tego funduszu zaangażować wszystkich, którym powinno na tym zależeć – podkreślał prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej podczas spotkania zorganizowanego w czwartek na świdnickim Rynku.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to część wielkiego projektu europejskiego – Zielonego Ładu, tzn. przekształcenia Europy, miast, miasteczek, całych państw w takim kierunku, żeby ograniczyć emisję dwutlenku węgla, odejść od węgla, stworzyć czyste środowisko – szczególnie tam, gdzie mamy z tym największy problem – wyjaśniał prezydent Wałbrzycha. – Udało się nam, wspólnie z samorządowcami i wieloma ludźmi dobrej woli, subregion wałbrzyski – w tym powiat świdnicki – dopisać do tego funduszu. Dla naszego subregionu oznacza to minimum 2,5 mld złotych – podkreślał Szełemej.

Chcemy do prób pozyskiwania środków z tego funduszu zaangażować wszystkich, którym powinno na tym zależeć. Mieszkańcom Świdnicy, Żarowa, Świebodzic i okolicznych gmin będzie zależało na tym, żeby mieć pieniądze na likwidację pieców węglowych, na termomodernizację, na oczyszczenie wody, na zagospodarowanie terenów poprzemysłowych. Potrzebne są ogromne sumy i właśnie o to powinni zabiegać wszyscy – nie tylko samorządy, ale również spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, mieszkańcy zakładający fotowoltaikę, uczestniczący w termomodernizacji i likwidacji pieców – którzy zmienią ten region węglowy w region dekarbonizowany, czyli taki, który nie będzie korzystał z węgla – tłumaczył samorządowiec. Wskazał przy tym, że dla mieszkańców będzie to oznaczało m.in. czystsze powietrze, czy też lepsze warunki mieszkaniowe.

Jak podkreślał prezydent Wałbrzycha, Fundusz Sprawiedliwej Transformacji nie jest funduszem rządowym. – Nie przyjeżdża z tym minister, marszałek, poseł, senator, ani nawet samorządowcy. To są pieniądze, które są przeznaczone bezpośrednio z budżetu Unii Europejskiej i której mają trafić do małych przedsiębiorstw, mieszkańców, spółdzielni. To jest 2,5 mld złotych. To są ogromne pieniądze i ich zagospodarowanie w najbliższych pięciu lat nie będzie łatwe. Jesteśmy tutaj po to, żeby bezpośrednio zainteresować wszystkich, że będzie taka szansa – zaznaczył.

Chcielibyśmy, aby projekty i propozycje dofinansowania były dobrze przygotowane. Od zainteresowanych zależeć będzie, czy złożą dobre wnioski – trzeba przygotować projekt, udowodnić, że budynek po likwidacji węgla będzie pasywny albo bardzo oszczędny jeśli chodzi o energię, że wymiana węglą na pompę ciepła jest lepsza dla środowiska. Trzeba się przygotowywać, bo za chwilę zostanie ogłoszony konkurs i nagle okaże się, że nie mamy pozwolenia na budowę, nie mamy zgody wspólnoty, czy też nie posiadamy wykonanego audytu – mówił Szełemej, zachęcał też do zapoznania się ze Społecznym Planem Sprawiedliwej Transformacji, który powstał w wyniku wspólnych prac przedstawicieli samorządów, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych z subregionu wałbrzyskiego.

/mn/

Poprzedni artykułWarsztaty na pumptracku w Świdnicy startują od jutra
Następny artykułKoniec z jazdą przez Park Centralny. Lipowa zasłupkowana [FOTO]