Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Rozmowy o pojednaniu

Rozmowy o pojednaniu

0

„Dzieci pojednania” – spotkanie z Elisabeth Seidler i Wojciechem Mazowieckim (synem byłego premiera RP Tadeusza Mazowieckiego), było pierwszym z 8 zaplanowanych seminariów, jakie Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z partnerami organizuje w ramach obchodów 30. rocznicy polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

W gronie uczestników pierwszego spotkania znaleźli się także burmistrz miasta Lampertheim Gottfried Störmer i zastępca wójta gminy Świdnica Bartłomiej Strózik. Wszystko za sprawą umowy partnerskiej, która od 2006 roku łączy gminę Świdnica i niemieckie miasto Lampertheim oraz wymiany edukacyjnej szkół.

Współpraca edukacyjna szkół Pszenno- Lampertheim rozpoczęła się w 2008 roku od realizacji wspólnego projektu „Odwaga cywilna w czasie II wojny światowej- śladami Alfreda Delpa- działacza Kręgu z Krzyżowej”. Na ten cel w ramach programu Europa für den Frieden (Pokój dla Europy- Europa dla Pokoju) ówczesne Gimnazjum w Pszennie otrzymało dotację w wysokości 16 tys. euro. Od tego momentu placówki oświatowe prowadzą regularną wymianę młodzieży zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Ponadto dzięki współpracy partnerskiej gminy Świdnica z Lampertheim, Maldegem, Adrią i Ermont, młodzież z terenu gminy gościła kilkukrotnie w Belgii, Włoszech i Niemczech realizując nie tylko edukacyjne ale i pro społeczne projekty. Korzystała także z wymiany dobrych praktyk w ramach działalności młodzieżowych rad.

Polsko-niemieckie spotkania młodzieży nie muszą być tylko jednorazową przygodą czasu szkolnego. Mogą mieć trwały wpływ i zmienić życie ich uczestników i uczestniczek. Organizatorzy projektu 8xpojednanie zaprosili 5 uczestników i uczestników z Niemiec i z Polski, którzy mają właśnie takie doświadczenie . W tym gronie znalazły się 3 osoby z gminy Świdnica.

Ostatnim punktem spotkania była rozmowa z Elisabeth Seidler i Wojciechem Mazowieckim. Ich ojcowie: Manfred Seidler, rzecznik Komisji Polskiej Kręgu Bensberskiego, oraz Tadeusz Mazowiecki, pierwszy demokratyczny premier Polski, należeli do pokolenia, które, doświadczywszy dramatu drugiej wojny światowej, zapoczątkowało proces pojednania polsko-niemieckiego.

Pełny zapis spotkania dostępny na https://fb.watch/60PuF6NMu6/

/UG Świdnica/

Poprzedni artykułKoniec z jazdą przez Park Centralny. Lipowa zasłupkowana [FOTO]
Następny artykułMieszkańcy mają głos. Od jutra głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego