Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Noc świętojańska w Parku Centralnym, koncerty pod wieżą ratuszową, w Kościele Pokoju i świdnickiej katedrze, historyczny piknik w Burkatowie, a może spotkanie z zabytkami techniki w Muzeum Kolejnictwa? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Świętojański Ekopiknik (piątek)

Zbliża się jedna z najpiękniejszych nocy w roku. Zwana pierwotnie Nocą Kupały, stanowi przede wszystkim święto czczące dwa żywioły symbolizujące oczyszczenie – wodę i ogień. Świdnica uczci tę noc w Parku Centralnym. 25 czerwca odbędzie się tam Świętojański Ekopiknik. Na uczestników imprezy czekać będą takie atrakcje, jak m.in. warsztaty dla dzieci i dorosłych, prezentacja lokalnych produktów i usług, strefa gastro, występy artystyczne i obrzęd nocy świętojańskiej.

Głównym celem imprezy jest popularyzacja wśród mieszkańców Świdnicy i okolic zdrowego, ekologicznego stylu życia oraz promocja ekoproduktów wytwarzanych przez lokalnych przedsiębiorców. A co podczas imprezy? Warsztaty dla całych rodzin, lokalni wystawcy z ekologicznymi produktami, obrzęd nocy świętojańskiej i występy zespołów. Rekomendujemy białe stroje i zachęcamy do zabrania ze sobą dobrego humoru! – zachęcają przedstawiciele Świdnickiego Ośrodka Kultury.

W ekopikniku w charakterze wystawcy weźmie udział 55 lokalnych przedsiębiorców, wśród których znajdują się producenci zdrowej żywności, świdniccy rękodzielnicy oraz promotorzy zdrowego stylu życia. Ponadto uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wziąć udział w rodzinnych warsztatach, dzięki czemu nauczą się wyplatać chwosty i wypiekać podpłomyki, dowiedzą się, jak bezpiecznie pomagać zwierzętom w mieście i dlaczego warto być eko na co dzień. Specjalnie dla dzieci przeprowadzone zostaną natomiast warsztaty z budowania latawców, zajęcia na temat roli pszczół w przyrodzie, edukacja leśna i – w formie gry terenowej – warsztaty na temat zdrowej żywności w języku angielskim.

W drugiej części spotkania odbędą się występy artystyczne. Na początku wszyscy chętni uczestnicy pikniku zatańczą wspólnie do piosenki “Jerusalema”. Swoją twórczość zaprezentują także lokalne zespoły: zespół śpiewaczy “Ale Babki” i Ludowo-Estradowy Zespół “Mokrzeszów”, a imprezę zakończy puszczanie wianków podczas tradycyjnego obrzędu nocy świętojańskiej, połączonego z występem Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego “Krąg”.

VI Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga: uwertura festiwalu (piątek)

Ponad 60-głosowe organy świdnickiej wytwórni Schlag&Söhne zabrzmią już w najbliższy piątek podczas pierwszego koncertu w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga w Świdnicy. Festiwal odbędzie się pod hasłem “Szlakiem Schlaga – ograjmy organy!”.

Fundacja Dobrej Muzyki zaprasza na uwerturę festiwalu. Koncert w świdnickim Kościele Pokoju rozpocznie się 25 czerwca o godz. 18.30. Wystąpią zdolni, młodzi muzycy, w tym uczniowie dr Macieja Batora ze świdnickich szkół muzycznych (Szkoły Społecznej II st oraz studium organistowskiego):

 • Leonard Bator, Bernard Bator i Maciej Bator – muzyka w dialogu: organy ołtarzowe & symfoniczne organy Schlaga,
 • Tymoteusz Jaśków (V klasa Społecznej Szkoły Muzycznej w Świdnicy) – organy: Mieczysław Surzyński „Świety Boże”,
 • Łucja Nikolska – flet: Georg Friedrich Händel “Sonata e-moll an flet Halle Sonatas No. 2”,
 • Brygida Szymańska (studentka III roku Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Świdnicy) – organy: Craig Sellar „Tuba tune”,
 • Filip Zabrzewski (uczeń prywatny; pierwszy rok nauki) – organy: Anonimowe preludium i finał z księgi organowej z Husum.

Obowiązują bezpłatne wejściówki, które dostępne są na stronie Fundacji Dobrej Muzyki.

Wernisaże wystaw Maksymiliana Wnęka oraz Marty Spodniewskiej (piątek)

W Świdnickim Ośrodku Kultury w piątek aż dwa wernisaże: pierwszy odbędzie się w Klubie Bolko, drugi zaś w wieży ratuszowej.

 • godz. 16.00, Klub Bolko (pl. Grunwaldzki 11) — Metaloplastyka Maksymiliana Wnęka
 • godz. 17.00, Wieża Ratuszowa (ul. Wewnętrzna 2) — Powiedz mi, co widzisz: wystawa malarstwa Marty Spodniewskiej

Rekonstrukcja bitwy pod Burkatowem – Dolnośląski Weekend z Questami (piątek-niedziela)

Gmina Świdnica oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy zapraszają do Burkatowa i Lutomi Górnej na Dolnośląski Weekend z Questami. Program wydarzeń:

Piątek (25 czerwca)

 • Przyjazd grup rekonstrukcyjnych i rozbijanie obozu (od 14.00)
 • Nocne zwiedzanie Burkatowa z dreszczykiem – inauguracja questu „O walecznych pod Burkatowem” – nocne przejście trasą questu w strojach z epoki i z pochodniami (zapisy u organizatorów) (21.00 – 22.00)

Sobota (26 czerwca)

 • 11 sprawdzonych questów w Gminie Świdnica
 • Publikacja 3 nowych questów na terenie Gminy Świdnica (8.00)
 • Występ mażoretek z terenu Gminy Świdnica (14.15-15.00)
 • Kącik Małego Questowicza – gry i zabawy dla najmłodszych pociech z animatorem: warsztaty wojskowe i artystyczne (14:00 – 17:00)
 • QuestFoto – wspólne zdjęcie miłośników questowania – bicie rekordu Polski (15:30)
 • Inauguracja odznaki krajoznawczej „Znam Gminę Świdnica” (15.00)
 • Quest-Shop – odznaki, paszporty, pamiątki i gadżety dla Questowiczów (14:00 –17:00)
 • Rekonstrukcja Bitwy pod Burkatowem (17.00 – 18.00)
 • Prezentacja wojsk rekonstrukcyjnych i zwiedzanie obozu (18.00 – 19.00)
 • Promocja lokalnych produktów Sołectw, w których funkcjonuje quest z Gminy Świdnica (14:00 –19:00)
 • Przejażdżki pontonem po przypałacowym stawie w Burkatowie (14.00 – 17:00)
 • Zabawa taneczna (od 20.00)
 • Nocna gala światła i ognia rozpoczynająca noc świętojańską oraz podświetlenie balonu (22.00)

Niedziela (27 czerwca)

 • Rodzinny Piknik historyczny – łąka harcerska na trasie questu w Lutomi Górnej (15.00-19.00)

Powitanie wakacji z Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej (sobota-niedziela)

W najbliższy weekend zapraszamy małych i dużych na wyjątkowe rozpoczęcie wakacji, które zainauguruje cykl weekendowych wydarzeń wakacyjnych. Będziemy się bawić, ruszać i wspólnie działać w rytmie kultowego wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”! Zabawę poprowadzi i pomoże poruszyć lokomotywę mistrz słowa, aktor, pedagog dramy Darek Lech z Fundacja Tańca i Kultury Tanecznej “CHOREIA”. Pociąg złożony z prawdziwej lokomotywy parowej (OKi2-27) oraz 5 wagonów towarowych pomieści słonie, żyrafy, 1000 atletów i najprawdziwszą armatę… Animacje prowadzone będą w sobotę i niedzielę od godz. 12.00 do 16.00 – informują pracownicy Muzeum Kolejnictwa na Śląsku.

Muzeum może się pochwalić jedną z największych kolekcji zabytkowego taboru kolejowego w Polsce. Ponad 140 pojazdów kolejowych – lokomotyw parowych, spalinowych i elektrycznych, wagonów oraz innych pojazdów szynowych – zobaczyć można na terenie zespołu dawnej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej.

XVII Grand Prix MTB Solidarności w Jaworzynie Śląskiej (sobota)

26 czerwca 2021 roku w Jaworzynie Śląśkiej odbędzie się wyścig kolarstwa górskiego Grand Prix MTB Solidarności, który podobnie jak w roku ubiegłym dołączy do cyklu wyścigów odbywających się w ramach Ligi MTB Aglomeracji Wałbrzyskiej. Będzie to siedemnasta edycja GPX Solidarności w Jaworzynie Śląskiej.

Lokalnymi organizatorami wyścigu są SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej, Gminny Ludowy Klub Sportowy w Jaworzynie Śląskiej oraz Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy ZPS „Karolina” Sp. z o. o. Organizatorem Ligi MTB XC Aglomeracji Wałbrzyskiej, składającej się w tym roku z ośmiu wyścigów, jest LKKS Górnik Wałbrzych. W tym roku wyścig odbędzie się na terenach jaworzyńskiej żwirowni. Biuro zawodów, start oraz meta wyścigu zlokalizowane będą przy Restauracji Magnolia Rast, ul. Towarowa 8.

Zawodników z licencją obowiązują zapisy elektroniczne, natomiast amatorzy będą mogli zapisać się w dniu wyścigu, w biurze zawodów. Szczegóły na temat rejestracji do wyścigu znajdują się na stronie Ligi MTB XC Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Koncert w ramach cyklu “Muzyka Mi Leży”: BLUEFACES (sobota)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na kolejny koncert na dziedzińcu wieży ratuszowej, który odbędzie się w ramach cyklu “Muzyka Mi Leży”. 26 czerwca będzie można przenieść się do lat 80-tych za sprawą syntezatorowych brzmień Bluefaces.

Bluefaces to świdnicki duet grający autorskie utwory łączące elektronikę z gitarą i wokalem. Pisząc o sobie, kreślą scenerię wyłaniającą się z ich muzyki: “Miasto. Bloki z wielkiej płyty. Nocna jazda samochodem bez określonego celu. Długie, wieczorne spacery pośród brudnego, niemalże stopniałego śniegu. Takie obrazy mają swoje brzmienie.” Grupa tworzy szeroko pojętą muzykę elektroniczną w klimatach synthpop, synthwave i post-punk. Ich muzyczną inspiracją są lata 80-te: zza zachodniej jak i zza wschodniej granicy. Utwory które tworzą, zachęcają słuchaczy do refleksji, ale też rytmicznego poruszania nogą.

Szczegółowe informacje o występie Bluefaces oraz sprzedaż biletów dostępne są na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Koncert organowy w katedrze “Śladami mistrzów” (sobota)

W sobotę 26 czerwca o godzinie 19.00 w świdnickiej katedrze rozpocznie się drugi w tym roku koncert organowy w ramach cyklu „Śladami Mistrzów”. Tym razem na zaproszenie młodego świdnickiego organisty, pomysłodawcy cyklu – Jakuba Monety, wystąpi profesor Piotr Rojek, dziekan Wydziału Instrumentalnego oraz Kierownik Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

W programie utwory J.S.Bacha i L. Boëllmanna oraz improwizacje organowe wykonawcy koncertu. Wstęp wolny.

Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej (niedziela)

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji tradycyjnie zaprasza na cykl Otwartych Turniejów Siatkówki Plażowej. Pierwsza z trzech zaplanowanych imprez odbędzie się w niedzielę, 27 czerwca.

Pierwsza edycja zaplanowana na kolejną niedzielę odbędzie się w kategoriach kobiet open i mężczyzn open. Na 18 lipca zaplanowano drugą edycję i rywalizację mikstów. Cały cykl zakończy się w niedzielę, 8 sierpnia – walka toczyć się będzie w kategorii mężczyzn open.

I Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej (kobiety + mężczyźni)

KATEGORIE: kobiety-open, mężczyźni-open
DRUŻYNY: 2-osobowe
MIEJSCE: boiska ŚOSIR ul. Śląska 35
GRY: 27 czerwca 2021 od godz. 10.00
ZAPISY: 27 czerwca, godz. 9.30-10.00 / w dniu turnieju/

Letni piknik sąsiedzki w Boleścinie (niedziela)

Strzegomskie Biennale Rzeźby w Granicie (niedziela)

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie otwierające 8. edycję Strzegomskich Biennale Rzeźby w Granicie. Odbędzie się ono 27 czerwca o godz. 17.00 w Centrum Aktywności Społecznej „KARMEL” ul. Kościuszki 2. W programie m. in.: oficjalna prezentacja uczestników i prezentacja multimedialna o historii rzeźby w Strzegomiu.

W tym roku organizatorzy pleneru rzeźbiarskiego zaprosili do uczestnictwa 8 rzeźbiarzy-artystów, którzy swoje prace będą wykonywać na terenie zakładów kamieniarskich w gminie Strzegom. Uczestnicy: Radosław Keler, Andrzej Kosowski
Martin Kuchar (Czechy), Christos Mandzios (polski artysta-rzeźbiarz greckiego pochodzenia), Grzegorz Niemyjski, Marcin Nosko, Marcin Plichta, Zbigniew Zych.

Plener rozpocznie się 28 czerwca i potrwa do 31 lipca. Dzień później, tj. 1 sierpnia nowo powstałe rzeźby będzie można zobaczyć na strzegomskim Rynku podczas uroczystego wernisażu. W tym samym dniu w Strzegomskim Centrum Kultury odbędzie się konferencja naukowa nt. rzeźby w przestrzeni publicznej.

/opr. mn/