Strona główna Polityka Chwalą się Perłami Samorządu. Jak wybierani są laureaci?

Chwalą się Perłami Samorządu. Jak wybierani są laureaci?

0

Świdnickie władze po raz kolejny chwalą się tytułami, zdobytymi w konkursie „Perły Samorządu”, realizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną. Nie wiadomo, w oparciu o jakie dane wyróżnienia są przyznawane. Organizator zastrzegł poufność ankiet. A ankiety wypełniają same samorządy.

Jak cieszy się profil „Rynek z tradycjami” na portalu społecznościowym, „Fantastyczne wiadomości prosto z Gdyni. Tegoroczna edycja Pereł Samorządu i aż 3 wyróżnienia dla nas: dla Beata Moskal-Słaniewska – włodarza gminy miejskiej do 100 tysięcy mieszkańców, dla Świdnicy – gminy miejskiej do 100 tysięcy mieszkańców, dla Świdnicy – w obszarze komunikacji pandemicznej, za serię zdjęć z bohaterami pandemii w mediach społecznościowych.”

Udział w konkursie jest bezpłatny, ale nie wiadomo, w oparciu o jakie dane i jaką metodologię przyznawane są wyróżnienia. „Ranking tworzony jest na podstawie danych przesłanych przez samorząd w formie uzupełnionej ankiety elektronicznej.” – czytamy w regulaminie tegorocznych Pereł. Organizator ewentualnej weryfikacji dokonuje w oparciu o kontakt z wyznaczoną przez samorząd osobą do kontaktu oraz „nie ponosi odpowiedzialności za dane zatajone bądź zmodyfikowane przez samorząd, niezgodne ze stanem faktycznym.”. Jakie dane?

W tegorocznym regulaminie znalazł się jeszcze taki zapis: „Treść ankiet przesłanych przez Zgłaszającego pozostaje poufna i nie może zostać udostępniona.” Być może jest to pokłosie dochodzenia, jakie przeprowadziła w 2019 roku obywatelska sieć Watchdog Polska, które próbowała od samorządów uzyskać ankiety, by dowiedzieć się, w oparciu o jakie dane przyznawane są tytuły. Część samorządów udostępniła, część się nie zgodziła.

„(…)Organizatorom rankingu możemy zasugerować nową, bardzo interesującą kategorię pytań. Może w przyszłorocznym rankingu gminy będą również relacjonować jak realizują obowiązek udzielania informacji publicznej? Służymy radą w ocenie zgłoszeń!” – oferował Watchdog. Jak widać, propozycja nie została przyjęta.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułPobity na śmierć za narkotykowe długi
Następny artykułCzołowe zderzenie na krajowej piątce. Jedna osoba nie żyje