Strona główna 0_Slider Zbliża się początek remontu al. Niepodległości. Wiadomo już, jak pojadą miejskie autobusy

Zbliża się początek remontu al. Niepodległości. Wiadomo już, jak pojadą miejskie autobusy

0

Ponad 5 mln 800 tys. złotych pochłonie pierwszy etap wyczekiwanej przez kierowców przebudowy al. Niepodległości. Remont odcinka od pl. Wolności do skrzyżowania z ulicą 8 Maja ruszy pod koniec maja. Świdnicki magistrat właśnie ogłosił, jakie zmiany w kursowaniu miejskich autobusów zostaną wprowadzone w związku z drogową inwestycją.

Przypomnijmy, przebudowę al. Niepodległości podzielono na trzy etapy. W pierwszej kolejności zrealizowane mają zostać prace na odcinku od placu Wolności do skrzyżowania z ulicą 8 Maja. Później roboty mają przenieść się na fragment od 8 Maja do skrzyżowania z ulicą Nauczycielską. Ostatni, III etap obejmie odcinek od Nauczycielskiej do pl. Grunwaldzkiego. Przygotowania poprzedzające przystąpienie do drogowej inwestycji trwały od kilku lat.

​W 2016 roku Gmina Miasto Świdnica zadeklarowała pomoc rzeczową dla Województwa Dolnośląskiego w postaci nakładów na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. “Przebudowa al. Niepodległości (drogi wojewódzkiej nr 379) w Świdnicy – etapami”.​ Zaplanowano sporządzenie Koncepcji Programowo Przestrzennej, a następnie na jej podstawie projektów budowlanych i wykonawczych, w terminie umożliwiającym rozpoczęcie robót budowlanych w 2017 roku. Niestety, w trakcie sporządzania dokumentacji wystąpiło szereg okoliczności, mających wpływ na przedłużenie tego terminu – wyjaśniał wcześniej Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej w Urzędzie Miejskim w Świdnicy. Jak tłumaczył, główną przyczyną powstania opóźnień były przeciągające się uzgodnienia dotyczące planu zagospodarowania terenu z jednostkami mającymi wpływ na ostateczny kształt projektu. Projekt budowlany wymagał bowiem uzyskania pozytywnej opinii zarządcy drogi – Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, a także decyzji konserwatorskiej ze strony Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Zgodnie z komunikatem wydanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy, remont 400-metrowego odcinka od pl. Wolności do skrzyżowania z ulicą 8 Maja ruszy 29 maja. W ramach I etapu prac przebudowana zostanie jezdnia al. Niepodległości, chodniki i oświetlenie uliczne, na istniejącym przejściu dla pieszych przy banku Santander przewidziano budowę azylu dla pieszych, na wysokości skweru znajdującego się między al. Niepodległości a ulicą Garbarską wykonana zostanie zatoka autobusowa, natomiast wzdłuż alei powstanie 20 miejsc parkingowych. Prace mają potrwać do 31 maja 2022 roku.

Rozpoczęcie przebudowy będzie wiązało się ze sporymi utrudnieniami w ruchu. Świdnicki magistrat nie przedstawił do tej pory szczegółów związanych z tymczasową organizacją ruchu oraz objazdami. Wiadomo już jednak, jak zmienią się trasy miejskich autobusów. – Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że od dnia 29.05.2021 r. w związku z remontem Alei Niepodległości (od skrzyżowania: Plac Wolności do skrzyżowania z ul. 8 Maja) przewidywane są zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej – przekazano w komunikacie MPK Świdnica, w którym wyliczona następujące modyfikacje na poszczególnych liniach:

Remont Al. Niepodległości – I etap
Linia kierunek Przystanki wyłączone z obsługi Trasa przejazdu po zmianach
1

6

Kopernika Pl. Drzymały Od przystanku Al. Niepodległości następny  przystanek ul. Westerplatte/Bystrzycka

(od ul. Westerplatte bez zmian)

7 Szarych Szeregów Pl. Grunwaldzki (kasa MPK)

Aleja Niepodległości,

Wrocławska/Pl. Wolności

(Odwrócony kierunek jazdy)

Od przystanku Pl. Grunwaldzki (Jonatan) następny przystanek Muzealna/Baszta, Pl. Św. Małgorzaty/1-Maja

(od ul. Wrocławska/Sienna bez zmian)

12

30

60

Westerplatte Pl. Św. Małgorzaty/Chrobrego

Pl. Grunwaldzki (kasa MPK)

Aleja Niepodległości,

(Odwrócony kierunek jazdy)

Od przystanku Pl. Grunwaldzki (Jonatan) następny przystanek ul. Muzealna/Baszta , Pl. Św. Małgorzaty/1- Maja

(od Pl. Drzymały bez zmian)

41

43

Szarych Szeregów Pl. Św. Małgorzaty/Chrobrego

Pl. Grunwaldzki (kasa MPK)

Aleja Niepodległości,

Wrocławska/Pl. Wolności

(Odwrócony kierunek jazdy)

Od przystanku Pl. Grunwaldzki (Jonatan) następny przystanek ul. Muzealna/Baszta, Pl. Św. Małgorzaty/1-Maja,

(od. ul. Wrocławska/Sienna bez zmian)

Dla linii 52 do końca czerwca 2021 roku pozostaje zmieniona trasa objazdu (w związku z remontem ul. Wrocławskiej) od skrzyżowania:  ul. Saperów /Wrocławska  przejazd ul. Wrocławską do skrzyżowania z ul. Wodną, przejazd ul. Wodną [przystanek zastępczy], dalej wg trasy przejazdu). Z obsługi wyłączone zostają przystanki przy ul. Rzeźniczej i Mieszka.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułJak zmieni się teren byłego szpitala przy Westerplatte? Pokazano wizualizacje
Następny artykułŚwidnica też będzie miała swoje EURO