Strona główna Kultura Zbliża się ostatni z wiosennych Koncertów Ziemi Świdnickiej

Zbliża się ostatni z wiosennych Koncertów Ziemi Świdnickiej

0

Utwory Bacha, Chopina i Corelliego zabrzmią w kościele parafialnym w Bojanicach w ramach 4. edycji wiosennych Koncertów Ziemi Świdnickiej. Ostatniego koncertu w ramach cyklu organizowanego przez Fundację Dobrej Muzyki będzie można wysłuchać on-line już w najbliższą niedzielę.

Koncert online – premiera w niedzielę, 16 maja o godz. 20.00 na Facebooku i kanale YouTube Fundacji Dobrej Muzyki. Wystąpią: Karol Lipiński-Brańka – skrzypce, Wiesław Ochwat – akordeon, Maciej Bator – organy. W programie: J.S.Bach – Aria z Suity orkiestrowej D-dur, A.Corelli – Sonata XII La folia, W.A.Mozart / F. Kreisler – Rondo z Serenady „Haffnerowskiej”, J. Svendsen – Romans G-dur, O. Respighi – Aria con organo, F. Chopin – „Piosnka Litewska”. Wydarzeniem towarzyszącym będzie spotkanie „Muzyczne Foyer online” z wykonawcami koncertu. Premiera rozmowy o godz. 21.30.

dr Karol Lipiński-Brańka – skrzypek, absolwent wrocławskiej akademii muzycznej. Tytuł doktora sztuki otrzymał na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich w kraju i zagranicą. Jako solista i kameralista od czasu debiutu w Filharmonii Częstochowskiej wykonuje kilkadziesiąt koncertów rocznie, prezentując muzykę od baroku po prawykonania muzyki współczesnej. Koncertuje w kraju oraz Francji, Włoszech, Niemczech, Czechach, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz Chinach.

Dokonywał licznych nagrań – w tym premierowych kompozycji współczesnych, muzyki filmowej oraz utworów pochodzących z archiwum klasztoru na Jasnej Górzew Częstochowie. Współpracuje z wrocławskimi teatrami jako konsultant muzyczny. Prowadzi klasę skrzypiec w OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, a także jest wykładowcą wrocławskiej Akademii Muzycznej. Zapraszany jako juror międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

Pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych we Władysławowie.

Wiesław Ochwat – aktywnie udzielający się na wielu płaszczyznach instrumentalista, zaangażowany w działalność kulturalną poprzez czynne koncertowanie, współorganizowanie wydarzeń artystycznych oraz aktywną pracę w sferze dydaktyczno-naukowej. W 2014 r. ukończył z wyróżnieniem dwustopniowe studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu dra Janusza Patera, a w roku 2018 obronił doktorat na tejże uczelni pod opieką naukową prof. Pawła Palucha.

Ważnym punktem w osobistym rozwoju akordeonisty było ukończenie w 2016 r. dwuletniego projektu „Italian Accordion Accademy” – zaawansowanego pedagogicznie oraz wykonawczo programu podyplomowego dedykowanego sztuce akordeonowej, odbywającego się w Urbino we Włoszech oraz Amsterdamie w Holandii. Studia te prowadzone były przez wybitnego akordeonistę i pedagoga Claudio Jacomucci’ego (jednego z ostatnich uczniów Mogensa Ellegarda) oraz tancerkę i choreografkę, a także ekspertkę w zakresie Techniki Alexandra – Kathleen Delaney.

Głównym nurtem zainteresowań akordeonisty jest wykonywanie i promowanie muzyki współczesnej. Ma on na swoim koncie kilkadziesiąt prawykonań nowopowstałych utworów, zarówno solowych jak i kameralnych, które często powstawały z jego inicjatywy. Wiesław Ochwat jest laureatem ponad dwudziestu konkursów i festiwali akordeonowych w Polsce, jak i za granicą, m.in. IBLA Grand Prize Competition 2019 – Ragusa, Włochy, Castelfidardo International Accordion Prize – Castelfidardo (Włochy), Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego – Czechowice-Dziedzice, Międzynarodowy Festiwal Muzyki narodowej – Przemyśl, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy – Poprad (Słowacja). W kręgu zainteresowań instrumentalisty poza muzyką współczesną pojawia się również muzyka klasyczna i szeroko pojęta muzyka improwizowana (tango, jazz, ethno).

W swoim dorobku posiada bogatą działalność koncertową prowadzoną zarówno w kraju podczas licznych festiwali muzycznych, jak i za granicą m.in.: Czechy, Francja, Holandia, Kanada, Litwa, Niemcy, Norwegia, Słowacja, Ukraina, Węgry, Włochy. Akordeonista kształcąc swoje umiejętności brał udział w licznych kursach mistrzowskich i warsztatach muzycznych prowadzonych przez uznanych pedagogów (m.in. Alexander Dimitriev, Claudio Jacomucci, Teodoro Anzellotti, Mika Väyrynen, Bogdan Dowlasz, Joseph Petric). Jest wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury RP, Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, Burmistrza Brzeska, oraz Laureatem i stypendystą Tarnowskiego festiwalu “Tydzień Talentów”.

Od kilku lat Wiesław Ochwat jest zaangażowany we współpracę z Fundacją Art Forum, gdzie aktywnie udziela się podczas organizacji kolejnych edycji Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego oraz innych wydarzeń kulturalnych.

Maciej Bator – kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy. Gry organowej uczył się w Polsce (absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego) , Szwajcarii (rok studiów w Konserwatorium w Genewie – klasa organów prof. Vincent Thevenaz), Niemczech (Musikhochschule w Stuttgarcie – absolwent studiów podyplomowych w klasie organów Jona Laukvika) i Szwecji (liczne kursy mistrzowskie). W roku 2019 obronił tytuł Doktora Sztuki na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Regularnie koncertuje, promuje muzykę organową a także świdnicką firmę organmistrzowską „Schlag i Synowie”. Rozpowszechnia także ideę prywatnych koncertów organowych w nawiązaniu do dawnych tradycji miast kupieckich. Wspólnie z Żoną Zuzanną wykonuje duety organowe i transkrypcje, głównie utworów symfonicznych. Ma trzech synów, Bernarda (2013), Leonarda (2015) i Henryka (2020). W roku 2020 realizuje wirtualne stypendium Ministra Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”.

/Fundacja Dobrej Muzyki, UG Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułJej życie może uratować najdroższy lek świata. Trwa zbiórka dla małej Amelki
Następny artykułŚwidniccy restauratorzy odliczają dni do zniesienia obostrzeń. Trwają przygotowania do otwarcia ogródków [FOTO]