Strona główna 0_Slider Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu. Możliwe przekroczenie stanów ostrzegawczych na rzekach

Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu. Możliwe przekroczenie stanów ostrzegawczych na rzekach

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całego województwa dolnośląskiego pogodowe ostrzeżenia pierwszego stopnia. Synoptycy prognozują występowanie intensywnych opadów deszczu oraz silnego wiatru. W związku z zapowiadanymi opadami, na rzekach regionu może dojść do przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana całkowita suma opadów od 20 mm do 40 mm, miejscami 50 mm – informuje Marek Kurowski, synoptyk IMGW-PIB. Ostrzeżenie I stopnia dla powiatu świdnickiego obowiązywać będzie w niedzielę od godziny 2.00 do 15.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych zjawisk oceniono na 90%.

Drugie z wydanych dla powiatu ostrzeżeń meteorologicznych, które obowiązywać będzie od godziny 11.00 do 18.00 w niedzielę, dotyczy silnego wiatru. – Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 75 km/h, z północnego-zachodu i zachodu – wskazuje Kurowski.

Z uwagi na prognozowane opady deszczu, Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu wydało ostrzeżenie hydrologiczne II stopnia dotyczące możliwych wezbrań i przekroczeń stanów ostrzegawczych na rzekach regionu. – W wyniku intensywnych opadów deszczu w zlewniach dopływów Odry, Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawy, Bobru, i Nysy Łużyckiej wystąpią wzrosty stanów do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Lokalnie możliwe jest osiągnijcie stanów alarmowych – informuje Leszek Jelonek z IMGW. Ostrzeżenie obowiązywać będzie od godz. 4.00 w niedzielę do 6.00 w poniedziałek.

/IMGW, opr. mn/