Strona główna 0_Slider Rada Seniorów wznowiła spotkania. Rozmawiali m.in. o szczepieniach przeciw COVID-19

Rada Seniorów wznowiła spotkania. Rozmawiali m.in. o szczepieniach przeciw COVID-19

0

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią odbyło się spotkanie Rady Seniorów, w którym wzięli udział przedstawiciele sanepidu, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy oraz zarządu powiatu świdnickiego. Celem spotkania było przekazanie informacji o szczepieniach, profilaktyce leczenia osteoporozy, a także o dofinansowaniach. 

W piątek, w sali konferencyjnej budynku Informacji Turystycznej odbyło się długo wyczekiwane spotkanie Rady Seniorów. – Naszym celem nie jest Państwa przekonywać lub odradzać. Chcemy tylko, aby mieli Państwo pełny przegląd informacji i możliwości – mówiła Alicją Synowską z zarządu powiatu świdnickiego.

Świdnickim seniorom przedstawiono statystyki zachorowań i zgonów na koronawirusa w powiecie świdnickim, poinformowana ich o możliwości szczepień i miejscach, w których można ich dokonywać, a także o zmianach w wyjazdach do sanatoriów i dofinansowaniach na sprzęt ortopedyczny, czy innych sprzętów niezbędnych do funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. – To spotkanie otworzyło nam głowy na wiedzę. Przede wszystkim chcemy propagować za pomocą takich spotkań potrzebę szczepienia się dla społecznego zdrowia. To spotkanie pokazuje również, że nie warto wierzyć plotkom, a należy sugerować się faktami, które zostały nam tutaj dzisiaj przedstawione przez panie prelegentki – mówiła podczas spotkania Lucyna Malinowska, wiceprzewodnicząca Rady Seniorów. 

Dodatkowo przedstawiono premierowo program profilaktyki osteoporozy skierowany do seniorów w powiecie świdnickim. – Program wczesnego wykrywania osteoporozy adresowany jest do osób starszych. Głównie kobiet, które w okresie pomenopauzalnym szczególnie są narażone na tę chorobę. Planujemy przebadać populację wynoszącą 6400 osób w ciągu pięciu lat. Te osoby będą poddane badaniom pod kątem ryzyka złamań za pomocą kalkulatora frax, a także przystąpią do badań densytometrycznych, za pomocą których będziemy mogli stwierdzić czy w okresie następnych 10 lat istnieje ryzyko złamań kości u tych osób. Program jest kierowany do mieszkańców powiatu świdnickiego, a jego start planujemy na końcówkę tego roku – informowała Alicja Synowska.

Biuro Rady Seniorów znajduje się w budynku Informacji Turystycznej przy ulicy Rynek 39/40, na trzecim piętrze w pokoju nr 19. Dyżury odbywają się tam co tydzień w czwartki, w godzinach 10:00-12:00.

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/

Poprzedni artykuł411. urodziny świdnickiej astronom Marii Kunic. Plenerowa wystawa, wykład i nie tylko [FOTO]
Następny artykułPrzyznano dotacje na remont zabytków. Radni zaapelowali o zwiększenie finansowego wsparcia