Strona główna 0_Slider 411. urodziny świdnickiej astronom Marii Kunic. Plenerowa wystawa, wykład i nie tylko...

411. urodziny świdnickiej astronom Marii Kunic. Plenerowa wystawa, wykład i nie tylko [FOTO]

0

29 maja 2021 roku przypada 411. rocznica urodzin Marii Kunic. Z tej okazji Muzeum Dawnego Kupiectwa przygotowało okolicznościową wystawę plenerową. Od piątku w holu muzeum można podziwiać dwutomowy egzemplarz dzieła “Urania propitia”, a w sobotę odbędzie się wykład poświęcony świdnickiej astronom oraz astronomii siedemnastowiecznej Europy.

Słynna astronom urodziła się 29 maja 1610 w Świdnicy. Przyszła na świat w rodzinie miejskiego lekarza Henryka Kunica, który przybył do Świdnicy około 1607 roku i zamieszkał w domu “Pod Złotym Chłopkiem”. Maria drogą samokształcenia opanowała siedem języków, swobodnie wypowiadała się w muzyce, malarstwie i poezji. Zdobyła fachową wiedzę w zakresie medycyny i farmacji, ale to co ją najbardziej zainteresowało to astronomia i matematyka. Wraz z mężem Eliasem von Löwen zajęła się najważniejszym problemem ówczesnej astronomii, jakim była debata nad budową wszechświata. Pisząc, że Słońce jako ster nieba jest wskaźnikiem czasu i ruchu opowiedziała się po stronie Kopernika. Dzięki badaniom astronomicznym opartym na matematycznych obliczeniach bez użycia logarytmów poprawiła i uprościła słynne Tablice Rudolfińskie Keplera. Prowadziła kilkuletnią korespondencję z Janem Heweliuszem, a następnie z francuskim astronomem Ismaëlem Boulliau, doradcą Ludwika XIV w sprawach nauki.

Prawie całe życie Marii przypadło na okres wojny trzydziestoletniej (1618-48), która zmusiła jej rodzinę do opuszczenia Świdnicy na zawsze i emigracji do Byczyny, a następnie do Ołoboku w Polsce. Tam też zostało napisane, wydane w Oleśnicy w dniu urodzin Marii 29 maja 1650 roku dzieło “Urania propitia”, czyli astronomia przybliżona czytelnikowi, która przyniosła astronomce europejską sławę. Fenomen śląskiej Pallas współcześnie budzi, także w naukowych kręgach, coraz większe zainteresowanie. Jej postać weszła na stałe do zbiorowej tożsamości współczesnych świdniczan, a ławeczka z nią, stojąca na świdnickim Rynku, jest jedną z atrakcji turystycznych miasta.

Z okazji 411. rocznicy urodzin Marii Kunic świdnickie Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza na:
 • Okolicznościową wystawę plenerową „Maria Cunitia”
  Miejsce: przy ławeczce z Marią Kunic, obok wejścia głównego do Muzeum Dawnego Kupiectwa
  28.05.2021 – 6.06.2021
 • Wykład „Maria Cunitia i Elias von Loewen a astronomia siedemnastowiecznej Europy” prof. Jarosława Włodarczyka z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
  Miejsce: I piętro, Muzeum Dawnego Kupiectwa
  29.05.2021 r. godz. 12.00
 • Możliwość obejrzenia dwutomowego egzemplarza „Łaskawej Uranii” autorstwa Marii Kunic
  Miejsce: parter, Muzeum Dawnego Kupiectwa.
  28.05.2021 – 6.06.2021
 • „Spotkaj się z Marią Kunic” historyczne impresje przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica”
  Miejsce: Rynek 37, przy głównym wejściu do Muzeum Dawnego Kupiectwa
  6.06.2021 r. godz. 12.00

/Muzeum Dawnego Kupiectwa, opr. mn/