Strona główna 0_Slider Olbrzymi projekt konserwacji Kościoła Pokoju zakończony. Na ratunek czeka jeszcze 60% powierzchni...

Olbrzymi projekt konserwacji Kościoła Pokoju zakończony. Na ratunek czeka jeszcze 60% powierzchni unikalnej świątyni

0

Dzięki determinacji parafian unikalny w skali świata drewniany Kościół Pokoju w Świdnicy ocalał przed powojennymi dewastacjami i grabieżami. Niewielka wspólnota Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego nie była jednak w stanie zapobiec postępującej z upływem czasu degradacji.  Remonty rozpoczęły się 30 lat temu i właśnie zakończył się kolejny, imponujący projekt. Dotychczas poddaliśmy pracom ratującym dopiero 40% powierzchni kościoła, reszta czeka na ratunek.”– piszą gospodarze świątyni.

Realizacja projektu pn. „Konserwacja i renowacja drewnianego obiektu zabytkowego UNESCO – Kościoła Pokoju w Świdnicy, w celu ochrony dziedzictwa kulturowego” rozpoczęła się w 2016 roku. Parafia otrzymała ponad 19,7 miliona złotych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Konserwacja i renowacja objęła fragmenty wystroju w obrębie Hali Polnej, Hali Zmarłych, Hali Ołtarzowej, a także 11 epitafiów. W ramach projektu wykonany został miniaturowy odlew świątyni oraz wymieniono oświetlenie na energooszczędne.

Wszyscy, którzy po przerwie zajrzą do świdnickiej świątyni wpisanej na listę światowego dziedzictwa, największą zmianę zobaczą na ścianie naprzeciwko loży Hochbergów. – Nad całością czuwał zespół trzydziestu wybitnych specjalistów z zespołu Ryszarda Wójtowicza. Z wielkim żalem pożegnaliśmy się po trzech latach współpracy – mówi Bożena Pytel, koordynatorka projektu i dodaje, że na zakończenie konserwacji i renowacji Kościoła Pokoju potrzeba około 50-60 milionów złotych. W tej chwili nie ma szans na żaden równie duży projekt, jednak cały czas trwają prace, na które parafia pozyskuje środki m.in. z puli konserwatora zabytków czy budżetu samorządu województwa. – Absolutnie nie narzekamy, wiemy, że jest mnóstwo bardzo ważnych spraw, które wymagają finansowania. Będziemy jednak stale szukać źródeł pieniędzy, by dla kolejnych pokoleń ocalić Kościół Pokoju – dodaje przedstawicielka parafii.

Prace toczą się także poza świątynią. Właśnie ruszył gruntowny remont ostatniego budynku na placu Pokoju. W obiekcie o numerach 4-6 powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej.

/asz/
Zdjęcia fb Kościoła Pokoju

Poprzedni artykułPoprosili o sprzęt do swojej kawiarenki. Odzew był szybki
Następny artykułNie będzie rozbiórki. W starym szpitalu powstaną mieszkania? Jest wstępna zgoda konserwatora zabytków