Strona główna 0_Slider Luzowanie obostrzeń. Otwierają się siłownie i restauracje. Co jeszcze się zmienia od...

Luzowanie obostrzeń. Otwierają się siłownie i restauracje. Co jeszcze się zmienia od piątku?

0

Rząd łagodzi kolejne obostrzenia, które zostały wprowadzone w związku pandemią koronawirusa. Od dzisiaj można będzie zjeść posiłek nie tylko w zewnętrznych ogródkach gastronomicznych, ale również wewnątrz restauracji. Miłośnicy sportu mogą z kolei wrócić do ćwiczeń na siłowniach oraz na basenach. Od 28 maja na widzów czeka też działające w Galerii Świdnickiej kino Cinema3D.

Luzowania restrykcji od wielu miesięcy z niecierpliwością wyczekiwali właściciele lokali gastronomicznych, siłowni, klubów fitness i lokali weselnych, a także ich klienci. 28 maja zniesione zostały obostrzenia dotyczące tych branż, jednak w dalszym ciągu konieczne jest stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego.

Od piątku restauratorzy i właściciele lokali gastronomicznych mogą obsługiwać klientów nie tylko w zewnętrznych ogródkach lub poprzez wydawanie posiłków na wynos, ale również wewnątrz lokali – pod warunkiem zachowania maksymalnie 50% obłożenia danego obiektu. Konieczne jest też zachowanie dystansu między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika). Od 28 maja działalność mogą też wznowić restauracje hotelowe.

Odżyć może wreszcie branża weselna. Od 28 maja przywrócona została możliwość zorganizowania imprez okolicznościowych (m.in. wesela i komunie) w lokalu. Obowiązuje limit 50 osób, przy czym do liczby uczestników nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Taki sam limit obowiązuje w przypadku imprez i spotkań organizowanych na świeżym powietrzu. Podobnie jak w przypadku lokali gastronomicznych, podczas imprez konieczne jest zachowanie dystansu między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Luzowanie obostrzeń objęło również obiekty sportowe oraz branżę fitness. Od piątku działać mogą siłownie, kluby fitness, solaria. Obowiązywać będzie tam limit osób – max. 1 os. na 15 m². Otwarte mogą też zostać baseny, aquaparki i obiekty sportowe zamknięte, przy przy zachowaniu max. 50% obłożenia obiektu oraz udostępnia się publiczności nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności (co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami). Podczas zajęć i wydarzeń sportowych, poza obiektami sportowymi, obowiązuje limit do 250 osób.

Już od 21 maja działalność mogły wznowić kina. Sieć Cinema3D postanowiła jednak otworzyć wszystkie swoje kina, w tym kino w Świdnicy, 28 maja. Zgodnie z obecnymi przepisami, kina muszą funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym: w sali kinowej może być zajętych 50% miejsc poprzez udostępnienie widzom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – poprzez zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. Widzowie nie mogą spożywać napojów i posiłków. Konieczne jest zakrywanie ust i nosa.

Od 31 maja do stacjonarnej nauki powrócą uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. W ramach reżimu sanitarnego zalecono wietrzenie sal na przerwach oraz dezynfekcję placówek w weekendy.

/opr. mn/