Strona główna 0_Slider Zarybiają dolnośląskie rzeki. Pół tony pstrąga wpuszczono do Bystrzycy

Zarybiają dolnośląskie rzeki. Pół tony pstrąga wpuszczono do Bystrzycy [FOTO]

1

Ponad trzy tony dwuletnich pstrągów potokowych pochodzących z Ośrodka Hodowli Pstrąga w Ścinawce Średniej trafi w tym tygodniu do pięciu dolnośląskich rzek w ramach corocznej akcji zarybiania. W środę pół tony ryb wpuszczono do Bystrzycy w okolicach Lubachowa.

Akcję ratowania populacji pstrągów potokowych prowadzoną przez Polski Związek Wędkarski wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Pstrąg potokowy potrzebuje do życia czystej, zimnej i dobrze natlenionej wody, szybkiego prądu i dna pokrytego kamieniami lub żwirem. – W Polsce i na Dolnym Śląsku gatunek ten jest zagrożony przez susze, niskie stany wód oraz zanieczyszczenia ściekami komunalnymi, z upraw rolniczych oraz ferm hodowlanych oraz powtarzające się powodzie. Zagrożeniem dla tych ryb są także przeprowadzane prace regulacyjne, np. remonty w obrębie koryt rzek prowadzone z użyciem ciężkiego sprzętu, które niszczą siedliska oraz tarliska pstrąga – tłumaczy Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu

Chcemy zwiększyć populację pstrąga potokowego w dolnośląskich rzekach. Z naszych rozmów z ichtiologami wynika, że tych ryb w regionie jest znaczniej mniej niż kiedyś i chcemy pomóc to zmienić – mówi Bartłomiej Wiązowski, wiceprezes wrocławskiego WFOŚiGW. W ramach planowanej na ten tydzień akcji, wypuszczone będzie około 650 tysięcy sztuk młodych pstrągów potokowych (wylęg żerujący i dwulatek) do dolnośląskich rzek, m.in. do Ścinawki, Włodzicy, Bystrzycy, Nysy Kłodzkiej. – Koszt tegorocznego zarybiania to ponad 160 tys. zł z czego 60 tys. zł to dotacja z Funduszu – dodaje Wiązowski.

Aby narybek miał większe szanse by bezpiecznie dorastać i uniknąć drapieżników (w tym dużych pstrągów, które są kanibalami) wędkarze rozwozili je w różne miejsca wspomnianych rzek i ich dopływów. Następnie wypuszczali na płytkich bystrzach – komentuje Rafał Diug z wałbrzyskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego. Od 2007 do 2020 roku z pomocą WFOŚiGW wędkarze wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 12 milionów ryb. Łączny koszt tych akcji wyniósł ponad 2,7 mln złotych.

/WFOSiGW, opr. mn/

Poprzedni artykułNa celowniku znajduje się groźny beniaminek
Następny artykułSuczka Maja po śmierci właściciela czeka na adopcję