Strona główna 0_Slider Ponad trzy miliony złotych na likwidację „kopciuchów” w Świdnicy

Ponad trzy miliony złotych na likwidację „kopciuchów” w Świdnicy

1

Przestarzałe systemy ogrzewania, palenie w piecach niewłaściwymi materiałami i wszędobylski zapach spalenizny – to zimowe zmory, których istnienia doświadcza większość mieszkańców gmin tworzących Aglomerację Wałbrzyską. Sytuację w regionie ma zmienić warty ponad 24 mln złotych projekt, w ramach którego mieszkańcy mogli wystąpić o dofinansowanie na likwidację węglowych pieców i zastąpienie ich źródłami ekologicznymi. Właśnie ogłoszono wyniki naboru w Świdnicy, w ramach którego przyznano dotację na wymianę aż 217 „kopciuchów”.

Przypomnijmy, w ramach projektu “Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej” mieszkańcy mogli wystąpić o przyznanie dotacji w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych na modernizację systemów grzewczych (np. wymiana kotła, instalacji grzewczej) w budynkach jednorodzinnych oraz w lokalach mieszkalnych własnościowych w budynkach wielorodzinnych, w maksymalnej wysokości 25 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 10 tys. zł dla mieszkania w budynku wielorodzinnym. Projekt zakłada modernizację minimum 637 źródeł ciepła, co powinno przełożyć się na roczny spadek emisji pyłów PM10 w wysokości 14,34 ton, PM2,5 w wysokości 11,13 ton, a także redukcję emisji dwutlenku węgla w wysokości 2 810 ton.

Podczas przeprowadzonego naboru złożono w sumie 2516 wniosków na łączną kwotę ponad 34 mln złotych. Jak informował w lutym 2021 roku Urząd Miejski w Świdnicy, mieszkańcy złożyli 393 wnioski, ubiegając się o środki w wysokości blisko 5 mln 30 tys. złotych. 13 kwietnia ogłoszono wyniki świdnickiego naboru, w ramach którego przyznano 217 grantów na łączną kwotę blisko 3 mln 60 tys. złotych. – Grantobiorcy, których wnioski uzyskały rekomendację do dofinansowania otrzymają w najbliższym czasie pisemną informację wraz z wykazem dokumentów, jakie należy złożyć w celu podpisania umowy o dofinansowanie. W sytuacji wystąpienia oszczędności w projekcie bądź zwiększenia przyznanej kwoty dofinansowania na realizację grantów przez Instytucję Pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej, będą podpisywane umowy z kolejnymi wnioskodawcami zgodnie z listą rankingową – informują przedstawiciele projektu.

Konkurs grantowy na wymianę źródeł ciepła rozstrzygnięto już wcześniej w pozostałych gminach powiatu świdnickiego. W Świebodzicach przyznano 19 grantów na łączną kwotę 248 795 zł, w gminie Dobromierz przyznano 13 grantów na łączną kwotę 253 300 zł, w gminie Marcinowice przyznano 70 grantów na łączną kwotę 1 359 264 zł, w gminie Jaworzyna Śląska przyznano 14 grantów na łączną kwotę 241 388 zł, w gminie Świdnica przyznano 45 grantów na łączną kwotę 908 250 zł, w gminie Strzegom przyznano 14 grantów na łączną kwotę 244 523 zł, natomiast w gminie Żarów przyznano 12 grantów na łączną kwotę 249 889 zł. Z wynikami naboru można się zapoznać na stronie internetowej projektu “Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej“.

/mn/