Strona główna 0_Slider Mieszkańcy wypatrują końca prac na Kraszowickiej. Na remont wciąż czeka ostatni odcinek ulicy...

Mieszkańcy wypatrują końca prac na Kraszowickiej. Na remont wciąż czeka ostatni odcinek ulicy [FOTO]

0

Coraz bliższe ukończenia są prace związane z przebudową ulicy Kraszowickiej, które od sierpnia ubiegłego roku prowadzone są na odcinku od skrzyżowania z ulicą Bystrzycką do ulicy Działkowej. Zakończenia remontu wyczekują zmotoryzowani, dopytując przy tym o szanse na przebudowę ostatniego, wyboistego fragmentu Kraszowickiej.

Przypomnijmy, przebudowa ulicy Kraszowickiej została podzielona na cztery etapy. W 2018 roku zakończono remont odcinka od skrzyżowania z ulicą Chłopską do skrzyżowania z ulicą Przyjaźni (etap II). W styczniu 2020 roku ruszyły prace na fragmencie od ulicy Przyjaźni do ulicy Torowej (etap III), natomiast w sierpniu 2020 roku – na odcinku od skrzyżowania z ulicą Bystrzycką do ulicy Działkowej (etap I).

Realizację prac w ramach etapu III i I powierzono wyłonionej w przetargu firmie HYPMAR, która zaoferowała wykonanie przebudowy za blisko 6 mln 484 tys. złotych. W ramach drogowej inwestycji przewidziano nie tylko wymianę konstrukcji jezdni i chodników, ale także wybudowanie trasy pieszo-rowerowej, wykonanie nowej kanalizacji deszczowej oraz przebudowę oświetlenia drogowego.

Według planów świdnickiego magistratu przebudowa ulicy Kraszowickiej w ramach I etapu – od Bystrzyckiej do Działkowej – miała potrwać do 30 września 2021 roku. Prace na tym odcinku są już jednak dosyć zaawansowane, dlatego kolejni mieszkańcy zaczęli dopytywać o możliwość wcześniejszego zakończenia remontu, przywrócenia dawnej organizacji ruchu oraz likwidacji obecnych objazdów. Z pytaniem o ewentualne plany wcześniejszego otwarcia tego fragmentu Kraszowickiej zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

W dalszym ciągu nie wiadomo, kiedy uda się wyremontować ostatni – usłany dziurami i przeklinany przez zmotoryzowanych – fragment ulicy Kraszowickiej. Urząd Miejski w Świdnicy ubiegał się w ostatnim czasie o przyznanie dotacji w wysokości blisko 6 mln 237 tys. złotych, która pozwoliłaby na przeprowadzenie remontu ponad kilometrowego odcinka prowadzącego od ulicy Torowej do ulicy Bystrzyckiej i granic miasta (etap IV). Wniosek o przyznanie dofinansowania złożono w ramach drugiego naboru do Funduszu Inwestycji Lokalnych. To rządowy program wsparcia dla samorządów w związku ze stratami, jakie poniosły budżety w czasie pandemii koronawirusa. Ostatecznie jednak z rządowego funduszu do świdnickiego budżetu nie trafiła ani złotówka. O planach dotyczących przebudowy czwartego odcinka ulicy Kraszowickiej będziemy informować.

/mn/

fot. Artur Ciachowski

Poprzedni artykułJakie istnieją metody wyceny przedsiębiorstw?
Następny artykułUsługi CNC – na czym to polega?