Strona główna 0_Slider Co zrobić z nadmiarem świątecznego jedzenia? Zostaw je w lodówce społecznej!

Co zrobić z nadmiarem świątecznego jedzenia? Zostaw je w lodówce społecznej!

0

Nie wszystkie przyrządzone na święta posiłki jesteśmy w stanie skonsumować albo zamrozić. Świątecznych zapasów nie trzeba jednak wyrzucać! Receptą na niemarnowanie żywności są lodówki społeczne, w których można pozostawić nadmiar jedzenia, wspierając w ten sposób osoby potrzebujące. Od niemal półtora roku taka właśnie lodówka, ustawiona przez fundację Weź Pomóż, działa na Osiedlu Młodych w Świdnicy.

Lodówka społeczna na Osiedlu Młodych w Świdnicy (zdjęcie archiwalne)

Lodówki społeczne, zwane też jadłodzielniami, ustawiane są w miejscach publicznych i ogólnodostępnych, tak aby można było z nich korzystać przez cała dobę. – Idea jest prosta. Masz za dużo jedzenia? Wkładasz je do lodówki, a każdy może potem takie jedzenie stamtąd zabrać. Dzięki temu zamiast wyrzucać nadmiar jedzenia, dzielisz się nim z każdym, kto tego potrzebuje. Do lodówki można włożyć konserwy, jogurty, pieczywo, sery, owoce czy przygotowane w domu potrawy, których po prostu zrobiliśmy za dużo i nie chcemy jeść trzeci dzień z rzędu. Trzeba jednak pamiętać, że jedzenie nie może być przeterminowane, a gotowe potrawy muszą być szczelnie opakowane z dokładną datą przygotowania i opisem. Zasady korzystania ze społecznych lodówek są umieszczone na jej drzwiach – wyjaśniają przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy.

To właśnie na zaproszenie Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy 2 grudnia 2019 roku społeczna lodówka stanęła przy pawilonach handlowych przy ulicy Zamenhofa. Był to efekt współpracy z Fundacją Weź Pomóż, która do tej pory w całej Polsce uruchomiła kilkadziesiąt lodówek. – Spółdzielnia zainicjowała współpracę z fundacją, ponieważ widzimy ile jedzenia się marnuje, a z drugiej strony ile osób znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i z pewnością chętnie by skorzystali z żywności, której mamy nadmiar – mówiła Dorota Wiśniewska, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy.

Opracowaliśmy prosty zamysł akcji. W miejscach często uczęszczanych, w bliskiej odległości od sklepów, stawiamy tzw. lodówkę społeczną. Każdy, kto chce przekazać swoją nadwyżkę jedzenia, może włożyć do niej produkty, zaś ci, którzy ich potrzebują – mogą z nich skorzystać – tłumaczył z kolei Jan Piontek, wrocławski społecznik i szef fundacji Weź Pomóż, promujący ideę dzielenia się jedzeniem z potrzebującymi. Idea ta nabiera dodatkowego znaczenia zwłaszcza w okresie świąt. Warto więc pomyśleć o osobach samotnych i potrzebujących, dla których drobny gest podzielenia się żywnością może mieć ogromne znaczenie

Od 23 stycznia 2020 roku lodówka społeczna działa również w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie, a od 20 czerwca 2020 roku na Osiedlu Sudeckim w Świebodzicach funkcjonuje jadłodzielnia – społeczna lodówka uruchomiona z inicjatywy świebodziczan działających w ramach grupy „Młodzi dla Świebodzic”.

/mn/

fot. Artur Ciachowski

Poprzedni artykułChcą zamienić opuszczony dom w Fabrykę Inicjatyw Społecznych. Proszą o wsparcie
Następny artykułZderzenie na skrzyżowaniu Szarych Szeregów z Łączną [FOTO]