Strona główna Wydarzenia Marcinowice Chcą zamienić opuszczony dom w Fabrykę Inicjatyw Społecznych. Proszą o wsparcie

Chcą zamienić opuszczony dom w Fabrykę Inicjatyw Społecznych. Proszą o wsparcie

0

Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Śmiałowice dąży do przejęcia niezamieszkałego domu, który po dokonaniu niezbędnych prac adaptacyjnych mógłby zostać udostępniony lokalnym organizacjom, zostając przy tym siedzibą śmiałowickiego stowarzyszenia. – Fabryka Inicjatyw Społecznych będzie obiektem dostępnym dla wszystkich zainteresowanych i uwzględniającym potrzeby mieszkańców ze wszystkich grup wiekowych – deklarują społecznicy, zachęcając do finansowego wsparcia inicjatywy.

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Śmiałowice aktywnie działa od 2008 roku, jednak nie posiada własnej siedziby. Do ubiegłego roku w miarę potrzeb korzystaliśmy z pomieszczeń świetlicy wiejskiej, lecz od roku świetlica jest dla nas niedostępna, ponieważ z powodu epidemii wójt gminy wydał zakaz korzystania z niej i organizowania tam jakichkolwiek spotkań czy wydarzeń. Nasza organizacja została zmuszona do przeniesienia działalności na tereny prywatne, co jest dla nas trudne i niekomfortowe – wskazują członkowie stowarzyszenia.

Niedawno pojawiła się możliwość nabycia starego domu, który po niezbędnej adaptacji mógłby stać się siedzibą naszego stowarzyszenia i innych lokalnych organizacji oraz miejscem prowadzenia naszej działalności – organizowania warsztatów, spotkań, szkoleń, imprez artystycznych, itp. Budynek, który chcemy kupić i przystosować do naszych potrzeb, jest opuszczonym domem mieszkalnym, który od wielu lat stoi pusty z powodu wyjazdu mieszkańców za granicę – wskazują społecznicy. Cena tej nieruchomości przekracza jednak możliwości stowarzyszenia, stąd prośba o udzielenie wsparcia w realizacji zamierzenia.

Działalność naszej organizacji opiera się wyłącznie na pracy społecznej jej członków i na ich prywatnych zasobach. Nie mamy pomieszczeń biurowych i nie zatrudniamy pracowników. Posiadamy tylko tzw. siedzibę prawną, czyli adres, który jest jednocześnie adresem świetlicy wiejskiej, lecz mimo to nie możemy swobodnie z niej korzystać. Całą działalność, zarówno biurową jak i statutową, prowadzimy we własnych domach lub w plenerze, korzystając z prywatnych pomieszczeń i sprzętu. W roku 2019 zrealizowaliśmy 8 projektów finansowanych z różnych dotacji oraz 8 zadań własnych. W roku 2020 było to 7 projektów i zadań publicznych i aż 14 zadań własnych. Ilość zadań i projektów zwiększa się z roku na rok. Niejako „skutkiem ubocznym” realizowanych projektów jest wciąż zwiększająca się ilość posiadanych materiałów i urządzeń, których nie mamy gdzie podziać. Z powodu braku własnej siedziby przechowujemy je w prywatnych domach lub garażach. Ta sytuacja bardzo utrudnia nam pracę i koordynację projektów, dlatego w warunkach „bezdomności” realizacja wielu zadań statutowych jest niemożliwa lub mocno ograniczona – wyjaśniają członkowie stowarzyszenia.

Zakup i adaptacja budynku ma ułatwić stowarzyszeniu pracę i stać się impulsem do podejmowania nowych zadań oraz do rozszerzenia ich zakresu, a także pozwoli na uniknięcie sezonowości działań. – Fabryka Inicjatyw Społecznych będzie obiektem dostępnym dla wszystkich zainteresowanych i uwzględniającym potrzeby mieszkańców ze wszystkich grup wiekowych. Problemy lokalowe podobne do naszych dotykają także pozostałe lokalne organizacje: Ochotniczą Straż Pożarną i Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Dlatego po utworzeniu Fabryki Inicjatyw Społecznych zamierzamy udostępniać pomieszczenia tego obiektu również na ich potrzeby – deklarują społecznicy.

Inicjatywę można wesprzeć za pośrednictwem serwisu Zrzutka.pl.

/opr. mn/

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Al. Niepodległości
Następny artykułCo zrobić z nadmiarem świątecznego jedzenia? Zostaw je w lodówce społecznej!