Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Majówkowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Majówkowy kalendarz wydarzeń

1

Pomimo wciąż obowiązujących obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, które utrudniły zorganizowanie wydarzeń związanych ze świętami majowymi lub wymusiły ich przeniesienie do przestrzeni wirtualnej, podczas zbliżającego się wielkimi krokami długiego weekendu nie zabraknie sposobów na spędzenie wolnego czasu.

Majówka w rytmie zabytkowych maszyn w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej (1-3 maja)

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej – największe muzeum dokumentujące historię kolejnictwa na terenie historycznego Śląska – po raz piętnasty zaprasza na „Majówkę w rytmie zabytkowych maszyn”. Muzeum zlokalizowane jest na terenie najstarszego węzła kolejowego na terenie Dolnego Śląska. Zajmuje teren ponad 2.5 ha otwartej przestrzeni. Na 3 km torów zgromadziliśmy 150 zabytkowych pojazdów kolejowych – lokomotyw, wagonów i pojazdów specjalistycznych dokumentujących historię techniki kolejowej w XIX i XX wieku. Misja Muzeum realizowana jest w formule żywego muzeum techniki, takiego które w swojej działalności wykorzystuje zabytkowe i sprawne pojazdy i urządzenia.

W pierwszy weekend maja przedstawiciele placówki zapraszają do zwiedzania Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Muzeum czekać będzie na gości w dniach 1-3 maja, w godzinach od 10.00 do 18.00. Dla zwiedzających przygotowanych będzie szereg atrakcji, a wśród nich m.in.:

  • prezentacje i przejazdy zabytkowych, czynnych lokomotyw spalinowych 409Da-1 oraz 410D-51,
  • prezentacje drezyn kolejowych Warszawa M20,
  • gra terenowa dla najmłodszych,
  • zwiedzanie bocznicy muzeum z przewodnikiem,
  • w trakcie majówki czynne będzie również Kolejowe Bistro w wagonie WARS – bar serwujący proste i smaczne dania na wynos lub do zjedzenia na miejscu.

Kolejna odsłona Eko Targowiska w Pszennie (1 maja)

W najbliższą sobotę, 1 maja o godz. 7.00 na terenie boiska sportowego przy ulicy Kolejowej 1 w Pszennie rozpocznie się Eko Targowisko. Goście będą mieli możliwość zakupu m.in. świeżych warzyw i produktów spożywczych.

Ze względu na to, że Eko Targowisko odbywać się będzie w dniu rozpoczynającym weekend majowy, dla kupujących i wystawców przygotowaliśmy biało-czerwone flagi, chcąc zachęcić do wywieszenia ich w widocznych miejscach z okazji patriotycznych świąt. Flagi będą rozdawane przy wejściu na teren targowiska – informują organizatorzy.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości (2 maja)

Giełda staroci od prawie pięćdziesięciu lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już dostać nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można na niej meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku.

W ostatnich miesiącach giełda była wielokrotnie odwoływana z uwagi na sytuację epidemiczną oraz obowiązujące obostrzenia, jednak najbliższe spotkanie łowców okazji ma dojść do skutku i powróci na świdnicki Rynek oraz przyległe uliczki w niedzielę, 2 maja. Targ zazwyczaj trwa od godziny 8.00 do 13.00.

W związku ze szczególnymi warunkami, w jakich giełda się odbędzie, zachowane będą w jej czasie zasady reżimu sanitarnego. Kupujący zobowiązani są do niegrupowania się, zachowania bezpiecznej odległości między sobą, noszenia maseczek i dezynfekowania rąk, wystawcy natomiast zobligowani zostali do przestrzegania specjalnie dostosowanego do okoliczności regulaminu – informują organizatorzy.

„Spacer z Gratem” w Grodziszczu (2 maja)

Posiadacze, właściciele i sympatycy wszelkiej maści pojazdów retro zachęcani są do udziału w „Spacerze z Gratem”, który odbędzie się w niedzielę, 2 maja 2021 roku. – Spotykamy się na boisku sportowym w Grodziszczu o godzinie 13.00, gdzie formujemy Wielką Drużynę Flagi, by następnie ruszyć wspólnie na „Spacer z Gratem” do Burkatowa. Z biało-czerwonymi flagami, kotylionami czy wstążeczkami (zabierz co uważasz za stosowne). Kolorowy, wesoły korowód będzie naszą formą Świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i dowodem przywiązania do narodowych barw. Nie masz retro samochodu? Nie martw się! Zabierz flagę i przyjedź do Grodziszcza rowerem. Zaraz za samochodami ruszy „Rodzinny spacer z flagą na rowerze”. Wszystko przy bezpiecznej asyście strażaków z OSP oraz służb bezpieczeństwa – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie jest oddolną inicjatywą stworzoną przez sołectwa: Grodziszcze, Krzyżowa, Makowice, Burkatów, a także Gminne Koło PTTK Teraz Sudety.

Mapping w 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego (2 maja)

2 maja w godzinach 20.00-21.00 Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu zaprasza na „spacer historyczny” do dobromierskiego parku, gdzie na scenie wyświetlona zostanie wielkoformatowa animacja komputerowa upamiętniająca bohaterów walczących o polskość Śląska.

W 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego zapraszamy Państwa do obejrzenia pokazu w otwartej przestrzeni. Animacja będzie „odświeżana” co 10 minut, by oglądający mogli zmieniać się w trakcie spaceru, bez tworzenia zgromadzenia. Prosimy o zachowanie dystansu i noszenie maseczek – informują organizatorzy.

Biało-czerwona sztafeta przez Gminę Marcinowice (3 maja)

Uczcijmy Święto Konstytucji 3 Maja biegowo, rowerowo i po strażacku! W poniedziałek 3 maja, w samo południe (godz. 12:00) z Tworzyjanowa wyruszy biało-czerwona sztafeta mieszkańców Gminy Marcinowice. Biało-czerwona flaga Polski oraz flaga Gminy Marcinowice zostaną poniesione i przekazane mieszkańcom kolejnych miejscowości, tak aby na mecie naszej sztafety spotkać się w Śmiałowicach – zachęcają przedstawiciele gminy Marcinowice.

Dlaczego startujemy w Tworzyjanowie, a kończymy w Śmiałowicach? 4 maja przypada Dzień Strażaka, dlatego dzień wcześniej czyli tuż po biało-czerwonej sztafecie, w Śmiałowicach odbędzie się uroczyste przekazanie wozu strażackiego Iveco, który po służbie w OSP Tworzyjanów zasili jednostkę druhów z OSP Śmiałowice. Wóz strażacki będzie eskortował naszą sztafetę na całej trasie biegu – wyjaśniają organizatorzy akcji i zachęcają do udziału. – Dołącz się do naszej sztafety – biegowo, na rowerze lub po prostu kibicuj w swojej miejscowości. Nie liczy się dystans, liczy się udział. Możesz przyłączyć się w każdej z 19 miejscowości i przebiec tyle na ile starczy Ci sił.

Trasa biało-czerwonej sztafety: Tworzyjanów – remiza OSP, Strzelce – remiza OSP Strzelce,  Chwałków – przy sklepie, Biała – przystanek, Zebrzydów – remiza OSP, Kątki – boisko, Wirki – Orlik, Wiry – przy sklepie, Tąpadła – przystanek, Mysłaków – remiza OSP, Sady – boisko, Szczepanów – Orlik, Gola – boisko, Krasków – przystanek, Klecin – świetlica, Marcinowice – parking przy Urzędzie Gminy, Stefanowice – przystanek, Gruszów – przystanek, Śmiałowice – remiza, boisko.

IV Koncerty Ziemi Świdnickiej: Witoszów Dolny (3 maja)

W poniedziałek, 3 maja odbędzie się drugi koncert z cyklu IV Koncerty Ziemi Świdnickiej. Tym razem artyści wystąpią w kościele parafialnym w Witoszowie Dolnym. Koncert online – premiera o godz. 20.00 na Facebooku i kanale YouTube Fundacji Dobrej Muzyki. Wystąpią: Ewelina Zawiślak – flet, Agata Piotrowska-Bartoszek – obój, Katarzyna Wiwer – sopran, Zuzanna i Maciej Batorowie – organy. W programie: Mikołaj z Krakowa, G.F. Haendel, M. Dring. Wydarzeniem towarzyszącym będzie spotkanie „Muzyczne Foyer online”.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że koncerty online nie są tym samym, co te organizowane na żywo. Mimo że widok pustych ławek podczas sesji nagraniowej bardzo nas porusza, a czasem smuci, widzimy głęboki sens w organizowaniu koncertów póki co wirtualnie. Jeśli znasz nas dłużej, to wiesz, że łatwo się nie poddajemy i zawsze szukamy plusów oraz dobrych rozwiązań w każdej sytuacji. Dlatego wolimy organizować koncerty w sieci aż do poluzowania obostrzeń niż nie robić ich wcale – wyjaśnia Zuzanna Bator, prezes Fundacji Dobrej Muzyki oraz dyrektor artystyczna Koncertów Ziemi Świdnickiej.

Jednym z naszych celów jest docieranie z wysokiej jakości muzyką klasyczną wszędzie tam, gdzie są jej Odbiorcy. Ostatni rok pokazał nam, że możemy to robić także przez internet! Dzięki transmitowaniu i retransmitowaniu koncertów Dobra Muzyka trafia do znacznie szerszej publiczności, niż mogłaby się zmieścić do wiejskich kościółków przy obecnych ograniczeniach! Koncert w Lutomi Dolnej obejrzało już ponad 200 osób – na żywo mielibyśmy do dyspozycji zaledwie 40 miejsc… Koncert dotarł także za granicę! – między innymi do Pani Stanisławy, która napisała nam: „To moja rodzima Parafia…dziękuję za nagranie koncertu…obecnie jestem poza Polska, a wysłuchanie koncertu to dla mnie muzyczna uczta duchowa….bardzo dziękuję! Żałuję, że nie mogłam wysłuchać „na żywo” i być obecna ciałem „i uchem „. Wykonawcom wielkie brawa!” – przywołuje Bator. – Do ostatniej niedzieli nie zdawaliśmy sobie sprawy, że dla tylu Polaków mieszkających poza krajem nasze koncerty są tak ważne – bardzo nas to wzruszyło!

Gdzie jeszcze na majówkę? Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie” podpowiada

Świdnicka wirtualna majówka

Z okazji zbliżających się świąt: Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa, jednostki miejskie przygotowały działania w przestrzeni wirtualnej.

26-30 kwietnia – Kreatywna Biało-Czerwona

Udekoruj z nami bibliotekę z okazji obchodów Święta Flagi, Roku Konstytucji Trzeciego Maja oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. Szydełkujesz, szyjesz, tworzysz rękodzieło? Pochwal się swoim talentem i przystrój z nami bibliotekę w biało-czerwone barwy. Wyślij zdjęcie swojej pracy na nasz e-mail: [email protected] w dniach 26-30.04 i świętuj razem z nami. Na uczestników czekają upominki!

1-3 maja – patriotyczna majówka

Cykl wpisów patriotycznych.
Miejsce: Facebook Wypożyczalni Naukowej i Czytelni Czasopism
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna

2 maja

godz. 10.00: Noś z dumą – tutorial jak samodzielnie przygotować koszulkę z motywem biało-czerwonym (szablony wzorów do pobrania na www.muzem-kupiectwa.pl). Konkurs: Zainspiruj się filmikiem i pokaż jak świętujesz majówkę w kolorach biało-czerwonych. Wrzuć zdjęcie w komentarzu pod postem. Czekają nagrody!
Miejsce: Facebook Muzeum Dawnego Kupiectwa i strona www
Organizator: Muzeum Dawnego Kupiectwa

godz. 10.00: Konkurs plastyczny „Witaj majowa jutrzenko”
Miejsce: Facebook i strona MDK
Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury

3 maja

godz. 10.00: Koncert pracowni muzycznych Młodzieżowego Domu Kultury pod nazwa „Polskie Pieśni Patriotyczne”
Miejsce: Facebook i strona MDK
Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury

Publikacja tekstu poświęconego zjawisku „obiadów czwartkowych” i kulturze kulinarnej czasów stanisławowskich
Miejsce: Facebook Ośrodka
Organizator: Świdnicki Ośrodek Kultury

Film „Zgoda Sejmu to sprawiła” na podstawie „Kazania w dzień uroczystego nabożeństwa w Wilnie odprawionego na podziękowanie Bogu za całość i szczęśliwość oyczyzny naszey ustanowieniem dobrego rządu dnia 3 Maja roku 1791 zabeśpieczoną” Jana Nepomucena Kossakowskiego
Miejsce: Facebook Świdnickiego Ośrodka Kultury
Organizator: Świdnicki Ośrodek Kultury

3-12 maja

Wolność w słowach – cykl wpisów z literackimi cytatami o wolności
Miejsce: Facebook MBP, Instagram
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna

30 kwietnia – 30 maja

Wystawa „WIWAT MAJ, TRZECI MAJ, DLA POLAKÓW BŁOGI RAJ!… o Konstytucji 3 maja”
Miejsce: plac z dzikami przy ul. Franciszkańskiej 18
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna

Wystawa „POLSKIE SYMBOLE NARODOWE”
Miejsce: przed wejściem głównym do Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek 37
Organizator: Muzeum Dawnego Kupiectwa

Majowe uroczystości w Strzegomiu

W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień wcześniej będziemy świętować Święto Flagi. Strzegomskie obchody majowe – podobnie jak przed rokiem – zostaną ograniczone do minimum, oczywiście z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.

2 maja 2021 r. – ŚWIĘTO FLAGI – godz. 12.00 – pomnik 1050. rocznicy Chrztu Polski (skrzyżowanie ulic Świdnickiej i Kasztelańskiej), odegranie hymnu państwowego, wciągnięcie flagi na maszt, odpalenie zniczy;

3 maja 2021 r. – 230. ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 MAJA – godz. 10.00 – pomnik 1050. rocznicy Chrztu Polski (skrzyżowanie ulic Świdnickiej i Kasztelańskiej), złożenie wiązanek i odpalenie zniczy;

3 maja 2021 godz. 10.30 – Kościół Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej z Góry Karmel; msza św. za Ojczyznę z udziałem ks. biskupa Adama Bałabucha oraz władz samorządowych. We mszy św. uczestniczyć będzie asysta honorowa ze sztandarem gminy Strzegom oraz Związek Strzelecki oddział Strzegom.

/opr. mn/

Poprzedni artykułPędził 111 km/h przez Świdnicę
Następny artykułSą wolne miejsca w zerówkach i klasach pierwszych