Strona główna 0_Slider Trzy miliony na wsparcie prac przy zabytkach. Renowację przejdzie też zabytkowa brama...

Trzy miliony na wsparcie prac przy zabytkach. Renowację przejdzie też zabytkowa brama parku Zawiszowskiego

0

Trzy miliony złotych zostaną zarezerwowane w tegorocznym budżecie Świdnicy z przeznaczeniem na wsparcie prac remontowych przy zabytkach znajdujących się na terenie miasta. W ramach odrębnego zadania renowację ma przejść zabytkowa brama główna parku Zawiszowskiego.

W ubiegłym roku na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków z budżetu miasta przeznaczono 1 mln 470 tys. złotych, a środki trafiły do ośmiu wnioskodawców. W tym roku na dotacje celowe na prace przy zabytkach zlokalizowanych na terenie ma trafić 3 mln złotych. Decyzję w sprawie zarezerwowania tych środków w budżecie podejmą miejscy radni podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy, która zwołana została na 26 marca.

W najbliższy piątek samorządowcy zadecydują również o przeznaczeniu 120 tys. złotych na renowację zabytkowej bramy głównej parku Zawiszowskiego przy ulicy Łukasińskiego. O poprawę jej stanu apelowała w ubiegłym roku świdnicka radna Magdalena Rumiancew-Wróblewska. – W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i estetykę proszę o remont zabytkowego portalu znajdującego się nad bramą wejściową do parku Zawiszowskiego. (…) Liczne pęknięcia i szczeliny, w których rosną samosiejki mogą być przyczyną zawalenia się i stanowią duże niebezpieczeństwo dla spacerujących. Jednocześnie proszę o zaplanowanie remontu ogrodzenia, które od wielu lat nie było odnawiana i psuje estetykę tej części miasta – pisała radna w złożonej interpelacji.

Aktualnie jest w trakcie opracowania ekspertyza techniczna w/w portalu. Powyższe opracowanie pozwoli na określenie niezbędnego zakresu prac zarówno tych, które są niezbędne w zakresie zabezpieczenia portalu jak i docelowych prac restauracyjnych. Będziemy poszukiwać dodatkowych, wolnych środków umożliwiających wykonanie w pierwszej kolejności prac zabezpieczających zabytkowy portal – zapewniła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska w odpowiedzi udzielonej we wrześniu ubiegłego roku.

Teraz już wiadomo, że stosowne środki udało się wygospodarować, a wraz z pozytywną decyzją radnych możliwe będzie przystąpienie do prac remontowych.

Utworzony w 1995 roku park o powierzchni 2,56 ha, mieszczący się między ulicami Waleriana Łukasińskiego i Karola Miarki, stanowi dla mieszkańców osiedla Zawiszów swoistą enklawę zieleni. Park Zawiszowski, sąsiadujący z cmentarzem komunalnym oraz cmentarzem wojennym żołnierzy Armii Czerwonej, sam w przeszłości również pełnił funkcję cmentarza.

W 1904 roku naprzeciw istniejącego cmentarza, po wschodniej stronie dzisiejszej ulicy Waleriana Łukasińskiego, założono nowy cmentarz, tak zwany “Ostfriedhof” – pisał Edmund Nawrocki, świdnicki badacz historii, przytaczając na łamach portalu “Świdnica – Moje Miasto” informacje dotyczące ewangelickich cmentarzy w mieście. – Na cmentarzu tym w lutym 1945 roku chowano zwłoki ofiar nalotów bombowych na Świdnicę, a później i więźniów, przeważnie narodowości niemieckiej, straconych lub zmarłych w więzieniu świdnickim czy zamęczonych w katowniach Milicji Obywatelskiej lub Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1945-1949. Między innymi spoczął tu też zastrzelony 26 lipca 1946 roku przez złodziei cmentarnych nadzorca cmentarza Paul Steinberg oraz pewien Polak o nieustalonym nazwisku, który był ofiarą radzieckiego nalotu na Świdnicę 17 lutego 1945 roku – przywoływał Nawrocki.

Zdaniem historyków, wbrew informacjom przekazywanym przez niektórych świdniczan, na cmentarzu nie chowano ofiar epidemii dżumy lub cholery. – Nie było na cmentarzu pochówków ofiar epidemii, co systematycznie powiela się w ustnych relacjach mieszkańców – wskazywał Wiesław D. Łabęcki w “Encyklopedii Świdnicy”.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułDobre mecze chłopców, porażka młodzików i rezerwy wycofane z ligi
Następny artykułKadetki Volley’a powalczyły, ale znalazły się za burtą mistrzostw Polski