Strona główna 0_Slider Pomnik księcia Bolka II ma stanąć na skwerze Kaczyńskiego. Pomysłodawcy apelują o finansowe...

Pomnik księcia Bolka II ma stanąć na skwerze Kaczyńskiego. Pomysłodawcy apelują o finansowe wsparcie budowy

7

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej rozpoczęło zbiórkę środków na budowę pomnika księcia Bolka II Świdnickiego, który ma stanąć na skwerze Lecha Kaczyńskiego. W planach jest ogłoszenie konkursu na wykonanie projektu monumentu. Pomysł uhonorowania księcia piastowskiego zyskał aprobatę mieszkańców, którzy w ubiegłym roku wzięli udział w konsultacjach społecznych dotyczących zagospodarowania terenu u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej. 

Żyjący w XIV wieku Bolko II Mały (Świdnicki) cieszył się uznaniem najznamienitszych rodów średniowiecznej Europy. Przez historyków jest uznawany za ostatniego niezależnego śląskiego księcia piastowskiego, wielkiego arbitra monarchów i genialnego polityka. Ten słynny wnuk Władysława I Łokietka i dla nas współczesnych może być wzorem do naśladowania w kontekście prowadzenia polityki, podejmowania decyzji w administracji i wojskowości – wskazuje Urszula Pawłowska z Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej, które zgłosiło pomysł budowy pomnika Bolka II. Była to jedna z trzech propozycji dotyczących zagospodarowania skweru Lecha Kaczyńskiego. Z tego względu świdnicki magistrat podjął decyzję o przeprowadzeniu konsultacji społecznych.

W ramach ubiegłorocznych konsultacji świdniczanie mogli wskazać, który z trzech zaproponowanych pomników powinien ich zdaniem stanąć na skwerze Lecha Kaczyńskiego: pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, pomnik Księcia Bolka Świdnickiego, czy też pomnik pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Świdniczanie mogli też opowiedzieć się przeciwko wszystkim zgłoszonym propozycjom i przedstawić własny pomysł na zagospodarowanie skweru. W połowie lipca ubiegłego roku ogłoszono wyniki konsultacji, w których oddano 947 ważnych głosów. Największe poparcie zyskał pomysł budowy pomnika księcia Bolka II (650 głosów). Za budową pomnika poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej zagłosowało 127 osób, za pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego opowiedziało się 94 mieszkańców, a 76 ankietowanych nie wskazało na żadną z powyższych propozycji.

Pod koniec grudnia 2020 roku zgodę na usytuowanie pomnika księcia Bolka II na skwerze Lecha Kaczyńskiego wyrazili świdniccy radni. „Zielone światło” ze strony samorządowców formalnie umożliwiło podjęcie dalszych kroków mających docelowo doprowadzić do budowy monumentu. – Inicjatywa uhonorowania tak znamienitego władcy, związanego z naszym miastem, ma społeczny charakter, stąd idea, by w jego realizację włączyć jak największą liczbę świdniczan – tych mieszkających i działających obecnie w naszym mieście, ale i tych związanych z miastem za przyczyną urodzenia a mieszkających w różnych zakątkach naszego globu. Jako inicjator wzniesienia pomnika Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej przeprowadzi konkurs na projekt i realizację pomnika i gromadzić będzie fundusze na jego budowę – wyjaśnia Pawłowska.

Członkowie Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej zwracają się zatem z prośbą o wsparcie finansowe projektu i symboliczną wpłatę na konto:

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej
58-100 Świdnica, ul. Długa 33
Nr konta BNP Paribas 43 1600 1462 1023 6969 3000 0002
Kod SWIFT – BNPAPLP

/mn/

Poprzedni artykułŚwiebodziczanie ukradli samochód, bo „nie mieli jak wrócić do domu”
Następny artykułZderzenie na wjeździe do Świebodzic. Jedna osoba trafiła do szpitala