Strona główna 0_Slider Od niedzieli zmiany w kolejowym rozkładzie jazdy. Ceny niektórych biletów Kolei Dolnośląskich...

Od niedzieli zmiany w kolejowym rozkładzie jazdy. Ceny niektórych biletów Kolei Dolnośląskich pójdą w górę

0

14 marca wejdzie w życie wiosenna korekta rozkładu jazdy pociągów. Koleje Dolnośląskie zapowiadają wprowadzenie zmian związanych z uruchomieniem połączeń sezonowych, a także wynikających z prac remontowych. Od niedzieli zmianie ulegną również niektóre oferty i promocje obowiązujące do tej pory na wybranych trasach dolnośląskiego przewoźnika, co dla części pasażerów będzie oznaczać podwyżkę cen biletów.

Od 14 marca zacznie obowiązywać wiosenny rozkład jazdy. – Korekta rozkładu jest związana przede wszystkim z uruchomieniem połączeń sezonowych, ale też zmianami, które wymuszają na nas zaplanowane na najbliższy kwartał prace remontowe na wybranych odcinkach tłumaczy Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. Jednocześnie cały czas monitorujemy rozwój sytuacji epidemicznej, a co za tym idzie – będziemy też przyglądać się jak w praktyce wygląda frekwencja i realizowanie połączeń w regionie względem możliwych zmian ograniczeń, które nadal obowiązują w Polsce – wskazuje.

Jedna z głównych zapowiedzi ogłoszonych przez dolnośląskiego przewoźnika dotyczy przywrócenia połączeń do Skalnego Miasta w Adrspachu oraz do Trutnova, z których pasażerowie będą mogli korzystać od 24 kwietnia. – Uruchomienie połączeń sezonowych do Czech to dla nas naturalny krok po przywróceniu kursowania połączeń międzynarodowych w styczniu. Pasażerowie chętnie z nich korzystają – wyjaśnia rzecznik Kolei Dolnośląskich.

Jeśli chodzi o planowane prace remontowe i modernizacyjne, które prowadzone będą na kolejowych trasach regionu, na wybranych odcinkach czasowo pojawi się komunikacja zastępcza. Autobusy za pociąg wyjadą na drogi na kilku trasach:

  • Trzebnica – Wrocław Pawłowice w dniach 20-21 marca,
  • Oleśnica – Oleśnica Rataje w dniach 10-19 kwietnia,
  • Gorlitz – Zgorzelec – Lubań Śl. – Gryfów Śl. w dniach 4-10 czerwca,
  • Kłodzko – Nowa Ruda/Wałbrzych Miasto w dniach 18-24 marca,
  • Kłodzko – Międzylesie – Lichkov w dniach 15-30 kwietnia,
  • Strzegom/Jawor – Legnica w dniach 20 maja – 2 czerwca.

Zmiany w ofercie Kolei Dolnośląskich

Wraz z wiosenną korektą rozkładu jazdy, Koleje Dolnośląskie wprowadzają zmiany wybranych ofert i promocji, m.in. „Dobrego Biletu” i „Weekendu z KD”. Bez zmian pozostaje taryfa podstawowa oraz taryfa RAZEM. Oznacza to, że nie zmienią się np. ceny biletów okresowych. Jak tłumaczą przedstawiciele przewoźnika, zmiany dotyczą wyłącznie ofert i taryf własnych dolnośląskiego przewoźnika, w szczególności tych, które zakwalifikowane zostały jako promocyjne i stanowią jedynie kilka procent w strukturze sprzedaży KD. Oferty i promocje podlegają okresowej ocenie, w szczególności ich skuteczność i dopasowanie do ruchu pasażerskiego. Bez zmian pozostaje taryfa podstawowa i taryfa RAZEM, a to na takich biletach jeździ blisko 90% naszych pasażerów – wyjaśnia Przemysław Dorski z biura prasowego Kolei Dolnośląskich.

Zmiany dotyczą głównie ofert na bilety odcinkowe, szczególnie objętych ofertą „Dobrego Biletu”, w ramach którego od 14 marca zmienią się stawki 11 odcinków, przy czym cena biletu dziesięciu z nich zwiększy się o 1 zł a jednego o 2 zł.  Przykładowo, za podróż ze Świdnicy do Strzegomia trzeba będzie zapłacić 6 złotych (obecnie 5 zł), podobnie jak w przypadku przejazdów między Świdnicą a Dzierżoniowem i Bielawą (podwyżka z 5 na 6 zł). Zdrożeje też podróż między Wałbrzychem a Jelenią Górą (z 12 do 14 zł), Jelenią Górą a Kamienną Górą i Lubawką (z 7 na 8 zł), Jelenią Górą a Szklarską Porębą (z 6 na 7 zł), Legnicą a Jaworem (z 5 na 6 zł), czy też Wałbrzychem Miasto a Kamienną Górą i Lubawką (z 5 na 6 zł). Na niezmienionym poziomie zostanie cena biletów na trasie Głogów – Legnica (12 zł), Głogów – Lubin (9 zł), a także Dzierżoniów – Bielawa (3 zł). Ponadto, nastąpi zniesienie oferty „Dobry Bilet” dla odcinka Legnica – Lubin, gdzie od uruchomienia połączeń do Lubina struktura sprzedanych biletów systematycznie zmieniała się na korzyść biletów okresowych, a zdecydowana większość podróżnych na tym odcinku jeździ właśnie na tego typu biletach.

Od niedzieli droższy będzie bilet „Weekend z KD”, umożliwiający korzystanie z nieograniczonej liczby przejazdów od wieczora poprzedzającego dzień wolny do rana pierwszego dnia roboczego. Od 14 marca cena biletu wzrośnie o 10 złotych, w związku z czym podróżni będą musieli zapłacić 49 złotych. Dla pasażerów korzystających z “Weekendu z KD” droższy będzie również bilet na przewóz roweru, za który trzeba będzie zapłacić 10 złotych (obecnie 7 zł).

Pełną listę zmian w rozkładzie jazdy, a także szczegóły dotyczące zmian taryfowych można znaleźć na stronie przewoźnika.

/mn/

Poprzedni artykułApelują o pomoc dla strażaka
Następny artykułHonorowa obywatelka Strzegomia skończyła 95 lat