Strona główna Wydarzenia Strzegom Honorowa obywatelka Strzegomia skończyła 95 lat

Honorowa obywatelka Strzegomia skończyła 95 lat

0

12 marca niezwykle szanowana i zasłużona dla szeroko pojętej strzegomskiej kultury Amanda Rożańska-Baranowicz skończyła 95 lat. Wkrótce minie też 5 lat od podjęcia uchwały w sprawie nadania jej tytułu Honorowego Obywatela Strzegomia.

Amanda Rożańska-Baranowicz urodziła się 12 marca 1926 r. w Woli Korybutowieckiej. Od chwili zatrudnienia w Jaroszowskich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych związała się ze Strzegomiem i rozpoczęła działalność społeczną na rzecz Ziemi Strzegomskiej, która trwa do dnia dzisiejszego. W latach 70-tych była radną Rady Miejskiej w Strzegomiu. Występowała w obronie strzegomskich zabytków kultury materialnej, które w tamtych czasach popadały w coraz większą ruinę. W 1975 r. była jednym z inicjatorów założenia Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej, które w 2020 r. obchodziło jubileusz 45-lecia swojej działalności. Przez wiele lat pełniła funkcję prezesa Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej (TMZS), obecnie jest jego honorowym prezesem.

Amanda Rożańska-Baranowicz wykazała się wieloma inicjatywami kulturalnymi związanymi z ochroną dziedzictwa regionalnego. Władze Strzegomia, doceniając zaangażowanie społeczne, nadały jej tytuł „Zasłużony dla miasta Strzegomia”. Na początku lat 90-tych była inicjatorką nawiązania współpracy z organizacją byłych mieszkańców niemieckich Strzegomia (Bundesheimatgruppe Striegau). Jest także twórczynią projektu pomnika Księżnej Anny, która nadała w 1242 r. prawa miejskie miastu Strzegom. Pomnik usytuowano w 2009 r. na strzegomskich plantach.

Tytuł „Honorowy Obywatel Strzegomia” został nadany uchwałą nr 26/16 Rady Miejskiej w Strzegomiu z dnia 30 marca 2016 r.

/UM Strzegom, opr. mn/