Strona główna 0_Slider Od dzisiaj nowe obostrzenia. Sieci handlowe wydłużają godziny otwarcia sklepów w okresie przed...

Od dzisiaj nowe obostrzenia. Sieci handlowe wydłużają godziny otwarcia sklepów w okresie przed Wielkanocą

0

Zamknięte przedszkola i żłobki, markety budowlane i meblowe, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, ograniczenia dotyczące funkcjonowania galerii handlowych, a także zakaz organizowania i udziału w zgromadzeniach. Zmianie uległy również limity klientów w sklepach oraz wiernych w kościołach. Od soboty w całej Polsce zaczęły obowiązywać surowsze obostrzenia wprowadzone w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. W mocy pozostają też wszystkie dotychczasowe restrykcje.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od 27 marca do 9 kwietnia na terenie całego kraju obowiązywać będą bardziej restrykcyjne obostrzenia. W okresie tym zamknięte będą centra i galerie handlowe (z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek), a także sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m². W życie weszły również nowe limity klientów w obiektach handlowych. W sklepach o powierzchni do 100m² obowiązuje limit jednej osoby na 15 m², a w sklepach o powierzchni większej niż 100 m² – jednej osoby na 20 m².

Do 9 kwietnia zamknięte będą salony urody, zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Działalność obiektów sportowych została z kolei ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Zgodnie z rozporządzeniem, od soboty obowiązuje nie tylko zakaz organizowania, ale także udziału w zgromadzeniach „w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju”. Do tej pory obowiązywał wyłącznie zakaz organizowania zgromadzeń.

Ograniczenia dotknęły też miejsc kultu religijnego. Do 9 kwietnia będzie obowiązywał nowy limit wiernych w kościołach – na 1 osobę musi przypadać 20 m². Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywania 1,5 m odległości od innych osób.

Według rozporządzeń wydanych przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji i Nauki, od 27 marca do 11 kwietnia zawieszone będzie sprawowanie opieki oraz prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych w żłobkach i klubach dziecięcych, zaś od 29 marca do 11 kwietnia ograniczone będzie funkcjonowanie przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego. Dyrektorzy placówek mają zapewnić opiekę oraz zajęcia w żłobkach i przedszkolach na wniosek rodziców dzieci, którzy: „1) są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, 2) realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego, 3) realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, 4) pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny, 5) wykonują działania ratownicze, 6) są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej w rozumieniu art.6 pkt 5 ustawy o pomocy społecznej, 7) są zatrudnieni w ogrzewalniach i noclegowniach, o których mowa w art. 48a ustawy o pomocy społecznej, 8) są zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o których mowa w art. 67 i art. 69 ustawy o pomocy społecznej, 9) są zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych, 10) są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, 11) są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty, o których mowa w art. 2 ustawy Prawo oświatowe, i realizują zadania na terenie tych jednostek„.

Z treścią rozporządzeń można się zapoznać w Dzienniku Ustaw:

Z uwagi na zaostrzenie limitów dotyczących liczby klientów mogących równocześnie przebywać w poszczególnych placówkach handlowych, kolejne sieci decydują się na wydłużenie godzin otwarcia swoich sklepów w okresie przed świętami wielkanocnymi. – Biedronka ponownie uruchamia Akcję 24, wydłużając godziny otwarcia sklepów. Większość placówek sieci będzie czynna do godz. 2, a niektóre nawet przez całą dobę – przekazali przedstawiciele sieci. – Ponad 2200 sklepów sieci Biedronka będzie pracować od piątku 26 marca do niedzieli 28 marca do godz. 2, a ponad 120 całodobowo. Reszta placówek będzie czynna codziennie do 23.30 lub do północy. Szczegóły będą podawane na bieżąco na stronie biedronka.pl.

Wydłużyliśmy godziny otwarcia wszystkich sklepów Lidl. Wybrane sklepy będą czynne całą dobę – informuje z kolei na swojej stronie Lidl Polska. W przypadku tej sieci zmiany mają wejść w życie już od piątku 26 marca. W okresie przedświątecznym dłużej będą czynne sklepy Netto: od 29 marca do 2 kwietnia w godzinach od 6.00 do 24.00, a w Wielką Sobotę od 6.00 do 13.00. Zmiany ogłosiła również sieci Kaufland. – W marcu większość naszych sklepów jest czynnych w godzinach od 6.00 do 23.00. W dniach 1 i 2 kwietnia 2021 godziny otwarcia sklepów będą wydłużone: od 6.00 do 24.00. W Wielką Sobotę, tj. 3.04.2021 markety będą czynne od 6.00 do 13.00 – przekazano na stronie internetowej sieci.

W najbliższą niedzielę, 28 marca przypada jedna z siedmiu niedziel handlowych zaplanowanych na ten rok.

/PAP, gov.pl, opr. mn/

Poprzedni artykułNieukończona budowa zaczyna zamieniać się w dzikie wysypisko. Śmieci w każdym zakątku Świdnicy [FOTO]
Następny artykułMłodzieżowa schadzka w damskiej toalecie, degustacja alkoholu w poczekalni dworca. Interwencje straży miejskiej