Zamknięte przedszkola i żłobki, markety budowlane i meblowe, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, ograniczenia dotyczące funkcjonowania galerii handlowych, a także zakaz organizowania i udziału w zgromadzeniach. Zmianie uległy również limity klientów w sklepach oraz wiernych w kościołach. Od soboty w całej Polsce zaczęły obowiązywać surowsze obostrzenia wprowadzone w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. W mocy pozostają też wszystkie dotychczasowe restrykcje.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od 27 marca do 9 kwietnia na terenie całego kraju obowiązywać będą bardziej restrykcyjne obostrzenia. W okresie tym zamknięte będą centra i galerie handlowe (z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek), a także sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m². W życie weszły również nowe limity klientów w obiektach handlowych. W sklepach o powierzchni do 100m² obowiązuje limit jednej osoby na 15 m², a w sklepach o powierzchni większej niż 100 m² – jednej osoby na 20 m².
Do 9 kwietnia zamknięte będą salony urody, zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Działalność obiektów sportowych została z kolei ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Zgodnie z rozporządzeniem, od soboty obowiązuje nie tylko zakaz organizowania, ale także udziału w zgromadzeniach „w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju”. Do tej pory obowiązywał wyłącznie zakaz organizowania zgromadzeń.
Ograniczenia dotknęły też miejsc kultu religijnego. Do 9 kwietnia będzie obowiązywał nowy limit wiernych w kościołach – na 1 osobę musi przypadać 20 m². Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywania 1,5 m odległości od innych osób.
Według rozporządzeń wydanych przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji i Nauki, od 27 marca do 11 kwietnia zawieszone będzie sprawowanie opieki oraz prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych w żłobkach i klubach dziecięcych, zaś od 29 marca do 11 kwietnia ograniczone będzie funkcjonowanie przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego. Dyrektorzy placówek mają zapewnić opiekę oraz zajęcia w żłobkach i przedszkolach na wniosek rodziców dzieci, którzy: „1) są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, 2) realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego, 3) realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, 4) pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny, 5) wykonują działania ratownicze, 6) są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej w rozumieniu art.6 pkt 5 ustawy o pomocy społecznej, 7) są zatrudnieni w ogrzewalniach i noclegowniach, o których mowa w art. 48a ustawy o pomocy społecznej, 8) są zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o których mowa w art. 67 i art. 69 ustawy o pomocy społecznej, 9) są zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych, 10) są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, 11) są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty, o których mowa w art. 2 ustawy Prawo oświatowe, i realizują zadania na terenie tych jednostek„.
Z treścią rozporządzeń można się zapoznać w Dzienniku Ustaw:
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii,
- rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
- rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Z uwagi na zaostrzenie limitów dotyczących liczby klientów mogących równocześnie przebywać w poszczególnych placówkach handlowych, kolejne sieci decydują się na wydłużenie godzin otwarcia swoich sklepów w okresie przed świętami wielkanocnymi. – Biedronka ponownie uruchamia Akcję 24, wydłużając godziny otwarcia sklepów. Większość placówek sieci będzie czynna do godz. 2, a niektóre nawet przez całą dobę – przekazali przedstawiciele sieci. – Ponad 2200 sklepów sieci Biedronka będzie pracować od piątku 26 marca do niedzieli 28 marca do godz. 2, a ponad 120 całodobowo. Reszta placówek będzie czynna codziennie do 23.30 lub do północy. Szczegóły będą podawane na bieżąco na stronie biedronka.pl.
– Wydłużyliśmy godziny otwarcia wszystkich sklepów Lidl. Wybrane sklepy będą czynne całą dobę – informuje z kolei na swojej stronie Lidl Polska. W przypadku tej sieci zmiany mają wejść w życie już od piątku 26 marca. W okresie przedświątecznym dłużej będą czynne sklepy Netto: od 29 marca do 2 kwietnia w godzinach od 6.00 do 24.00, a w Wielką Sobotę od 6.00 do 13.00. Zmiany ogłosiła również sieci Kaufland. – W marcu większość naszych sklepów jest czynnych w godzinach od 6.00 do 23.00. W dniach 1 i 2 kwietnia 2021 godziny otwarcia sklepów będą wydłużone: od 6.00 do 24.00. W Wielką Sobotę, tj. 3.04.2021 markety będą czynne od 6.00 do 13.00 – przekazano na stronie internetowej sieci.
W najbliższą niedzielę, 28 marca przypada jedna z siedmiu niedziel handlowych zaplanowanych na ten rok.
/PAP, gov.pl, opr. mn/