Strona główna 0_Slider Marzenie niepełnosprawnych nabiera kształtu. Zajrzyjcie do wyjątkowej kawiarenki

Marzenie niepełnosprawnych nabiera kształtu. Zajrzyjcie do wyjątkowej kawiarenki [VIDEO]

0

Z tego miejsca skorzystają wszyscy podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Świdnicy, a dla części z nich kawiarenka może w przyszłości stać się miejscem pracy. Stowarzyszenie „Bliżej Ciebie” mimo pandemii konsekwentnie realizuje plan, a efekty są coraz bardziej widoczne. Nadal bardzo potrzebne jest wsparcie finansowe.

W całej Polsce z powodzeniem działają kawiarenki, stworzone z myślą o osobach niepełnosprawnych. – Mamy grupę osób przygotowanych do podjęcia pracy, ale pracodawcy bardzo boją się zatrudniania niepełnosprawnych intelektualnie. Pomocni byliby trenerzy pracy lub asystenci, jednak ich nie ma. Chcemy więc sami stworzyć miejsce pracy – mówi kierownik WTZ w Świdnicy Teresa Antonowicz-Rak.

Jesienią ubiegłego roku prezydent Świdnicy zgodziła się za symboliczną złotówkę wynająć na czas nieokreślony lokal w samym sercu Świdnicy, w miejscu, gdzie przez wiele lat funkcjonował sklep jubilerski. Na jego gruntowny remont i dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami potrzebne są duże środki. Dzięki wielu akcjom stowarzyszenie zdołało zgromadzić większość środków na remont. – Prace, które właśnie trwają, będą kosztowały razem z podatkiem VAT około 98 tysięcy złotych. Brakuje nam 20 tysięcy, ale firma zgodziła się poczekać, aż dozbieramy resztę. Potrzebne nam będzie jeszcze około 10 tysięcy złotych na sprzęt AGD, lampy i meble, w tym regał na wyroby naszych podopiecznych. Liczymy na to, że uda nam się otworzyć naszą galerio-kawiarenkę do połowy tego roku – mówi z nadzieją Teresa Antonowicz-Rak.

Miejsce będzie funkcjonować nawet w przypadku utrzymania ograniczeń dla gastronomii. Kawa i ciasta mogą być sprzedawane na wynos, a ważnym elementem będzie galeria z rękodziełem osób niepełnosprawnych. Jak piękne przedmioty potrafią zrobić, można było się przekonać podczas kiermaszu w ubiegła niedzielę. – Chcemy tutaj przenieść aktywność naszych podopiecznych. Mamy siedem pracowni, po pięć osób każda, które w cyklach tygodniowych będą przychodziły na z terapeutami na zajęcia do kawiarenki. Myślimy o kursie pod okiem profesjonalnego baristy. Chcemy wyjść do ludzi, być bliżej, a nie jak obecnie, na obrzeżach miasta – dodaje kierowniczka WTZ.

Stowarzyszenie nie ustaje w pomysłach na kolejne okazje do wsparcia kawiarenki. Jedną z nich jest Ważki Bieg, który choć odbędzie się wirtualnie, pomoże zasilić konto zbiórki. Ideę otwarcia kawiarenki można wesprzeć, wpłacając datki na zrzutka.pl.

/asz/

Nagranie zrealizowane przez terapeutkę WTZ:

Poprzedni artykułŚwidniczanie ponownie ruszyli oddać krew. RCKiK chwali dawców za zaangażowanie [FOTO]
Następny artykuł5 najczęściej pojawiających się mitów dotyczących fotowoltaiki